banner83

CHP'Lİ BAŞEVİRGEN: KÖMÜR SOBAYI DEĞİL CEPLERİ YAKIYOR

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa'nın Salihli ve Ahmetli ilçelerinde kömür satan esnaflarla bir araya geldi. Kömür satışlarının da ciddi oranda düştüğünü söyleyen esnaf, "Kömür fiyatları çok arttı. Geçen sene 10 torba kömür alan bu sene 2-3 torba alabiliyor. Kendi memleketimizde üretilen kömürü alabilen kalmadı. Vatandaş kömür fiyatlarındaki artıştan bizi sorumlu tutuyor. Nedir bu rezillik?" diye isyan etti.

CHP'Lİ BAŞEVİRGEN: KÖMÜR SOBAYI DEĞİL CEPLERİ YAKIYOR
banner87

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa'nın Salihli ve Ahmetli ilçelerinde kömür satan esnafları ziyaret etti. Kömür satışlarında ciddi bir oranda azalma olduğunu dile getiren esnaf, CHP'li Başevirgen'e isyan ettiler. Başevirgen, devlete vakit kaybetmeden yardım çağrısında bulundu.

 "YAZIKTIR BU MİLLETE"

 Salihli'de 32 yıldır kömür sattığını söyleyen esnaf Niyazi Gündoğdu, "Son 1,5 yıldaki gibi bir dönemi hiç görmedim. Yazıktır bu millete. Geçen seneye göre fiyatlar yüzde 300 arttı. Kendi memleketimizde üretiliyor ama maalesef fiyatlar çok yüksek. Geçen sene yılbaşında kömürün tonu 425 liraydı. Şimdi 5 bin lira. Bir yılda 5 kamyon kömür param bir kamyona düştü. TKİ, parasını ödediğim kömürü göndermediği gibi gönderdiğinde de gelen zamları yansıtıyor. TKİ, en azından benim parasını ödediğim kömürü bana versin, bundan sonra alacağım kömüre zam uygulasın. Özelleşen yerden kömür alıyoruz. Bir ton iki ton kömür alan kalmadı. Herkes ihtiyacı kadar alıyor. Vatandaş kömür fiyatlarındaki artıştan bizi sorumlu tutuyor. 25 kilo kömür 125 lira. Vatandaşı ancak 2 gün idare eder. Akşamdan akşama yaksa 3-4 gün gider. Sadece kömür değil odun da pahalandı. Geçen sene bir çuval odun 30 liraydı şu anda 70 lira. Ben odunu 60 liraya satıyordum, 65 liraya yerine koyabiliyordum. 5 lira da cebimden koyuyordum. Hamallığım da cabası. Hani benim karım? Ekonomi düzgün gidiyor diyorlar, nasıl ekonomi düzgün gidiyor? Yılbaşında güya işçiye emekçiye zam yapacaklar. Daha zammı vermeden zaten benim cebimden alıyorlar. Ben de bunlara oy vermedim mi? Verdim. İyi olsun diye verdim ama olmadı. Ne düzeldi? Bunları göndereceğiz başka alternatifi yok. " diye konuştu.

 "BİSİKLETİN ARKASINA KÖMÜR KOYUP GÖTÜREN VAR"

 Ahmetli ilçesinde ise 23 yıldır kömür satan Adnan Güngör ise CHP'li vekile, " Geçen sene kömür 1000-1500 arasıydı bu sene 4500-5000 lira. Fiyatlar 4'e katladı. 25 kiloluk kömürün torbası 120 lira. Yılbaşından sonra fiyatlar ikiye üçe katladı. 1500'e satıyorsak bir anda 3000 lira oldu.  Eskiden bu aylarda elimizde bir liste olurdu. Akşama kadar yetiştiremezdik. Şimdi akşama kadar sattığımız kömür 500 kilo. Bazen hiç satamıyoruz. Kış gününde, bu aylarda durmamamız lazım bizim. Geçen sene 10 torba alan bu sene 2-3 torba alıyor. Bir ton alan 10 torba alıyor. Bisikletin arkasına kömür koyup götüren var nasıl ısınacaklar bilmiyorum. 20 torba kömür sardık. 3-4 tane eve gidecek. Arabanın mazot parası değil. Eskiden mazot 7-8 liraydı, dokunmuyordu, evlere dağıtıyorduk. Şimdi kar mazota gidiyor. 4 kişilik bir aile kışı 1,5 ton kömürle kapatır. Odun da 2800 lira. Toplamda ısınmanın maliyeti 10 bin lira. Aylığa vursan 1000 lira. Asgari ücretlinin alma şansı yok. En düşük emekli maaşı 3500 lira, arabanın sigortası 4000 lira. Nasıl geçinilsin? Doğalgaz da çoğalınca bizim işler iyice azaldı. Yıllarca yaptığımız işi bırakacağım, başka çareler arıyoruz. Stresten artık kalbim sıkışıyor." Diyerek dert yandı.

 "KÖMÜRE YAPILAN ZAMLAR DUDAK UÇUKLATIYOR"

 Esnaf ziyaretleri sonrası değerlendirmelerde bulunan Başevirgen, "Özellikle dar gelirli ve yoksul vatandaşlar barınma, gıda ve ısınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldi. Derin bir yoksulluğa sürüklenen bu kesimin, en önemli sorunlarından biri de ısınma. Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde vatandaşlarımız, ağır kış şartlarında ısınma ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını düşünüyor. Elektrik ve doğalgaza gelen zamların ardından kömür ve odun fiyatları da cep yakıyor. Doğalgaz fiyatları bir yılda yüzde 164 zamlanırken, vatandaşların alternatif olarak yöneldiği kömür fiyatlarındaki artışlar da yüzde 300'ü buldu. Bir ton kömür neredeyse bir asgari ücreti geçti. Vatandaşlar çok zor durumda. Fiyatların düşmesi bir yana, daha da artmasından endişe ediyorlar. Bu kış gerçekten kara geçecek. Adı ister sosyal yardım olsun, ister seçim yatırımı olsun, iktidarın zor durumda olan hanelere yardım elini uzatması elzemdir." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2022, 14:11
YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.