“EKMEK SONBAHARDA 7 LİRAYI AŞACAK”

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, daha önce ekmek fiyatlarındaki öngörülerinin gerçekleştiğini hatırlatarak, "Haziran ayında ekmekteki girdilere gelen zamlar anında piyasalara yansıdı ve ekmek bir anda 1,5 lira zamlanarak 5 lira oldu. Ekmek sonbaharda 7 lirayı aşacak” dedi.

“EKMEK SONBAHARDA 7 LİRAYI AŞACAK”
banner87

TMO'nun, geçen yıl ekmeklik buğdayın fiyatını 2.250 TL/Ton olarak açıkladığını, belirlediği bu müdahale alım fiyatına karşın 400 doların üstünde maliyetlerle buğday ithalatı yaparak üreticileri adeta perişan ettiğini söyleyen Başevirgen, "Üreticilerini korumakta yetersiz kalan kurum, anormal görev zararları yaparak, un sanayisine buğdayın tonunu piyasanın çok altında fiyatlarla satmıştı. Bu uğurda önce 2.600 liraya, sonra da 3.600 liraya buğday satıp ekmek fiyatlarını frenleyerek tüketicileri korumayı amaçlamış, yarım yamalak da olsa görevini yapmaya çalışmıştı. Geldiğimiz noktada ise kurumun kaynakları azalmış olacak ki, almış olduğu son kararla belirlediği şartlara uyulması koşuluyla 1 Eylül tarihine kadar buğdayın tonunu 4.500 liraya satmayı taahhüt etti. Almış olduğu bu kararın sonucu, ekmek fiyatları an itibariyle 5 lira oldu. İstanbul'da geçen yıl 230 gramlık bir adet ekmek 2 liraya satılıyordu. Yapılan tüm müdahalelere rağmen, bugün bir adet ekmeğin gramajı 210 grama düştü ve fiyatı da 5 liraya çıktı." diye konuştu.

ACİLEN ÖNLEM ALINMALI

Buğdaya, maliyetinin altında fiyat biçerek üreticileri perişan etmenin, tüketicilere fayda sağlamadığını söyleyen Bekir Başevirgen, "Burada esas olan daha büyük yekûn tutan diğer girdi maliyetlerini aşağı çekebilmektir. Haziran başında doğalgaza %30, elektriğe ise %25 zam yapıldı. Akaryakıta gelen zamları takip etmekte bile zorlanıyoruz. Ekmeğe yapılan bu zammın sorumlusu buğday fiyatlarındaki artışlardan ziyade doğalgaza, elektriğe ve akaryakıta yapılan zamlardır. İktidar vatandaşlarının ucuz ekmek tüketmelerini istiyorsa, buğdayda yaptığı baskı ve sübvansiyonu; asıl doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarına uygulamalıdır. Yani iktidar sadece çiftçilerden değil asıl kendi gelirlerinden fedakârlık yapmalıdır. Aksi takdirde çiftçisini mağdur eder, TMO'yu büyük zararlara uğratır ve tüketicilere de büyük bedeller ödetir. Bu şartlar altında sonbaharda ekmeğin fiyatı ne olur sorusuna vereceğimiz yanıt 7 liranın üstüdür. Çünkü buğdaydaki fiyat artışı unun fiyatına %50 civarında yansıyacak. Çalışanlara verilmesi elzem olan maaş zammı ile doğalgaz, elektrik ve akaryakıttaki fiyat artışları da hesaba katılınca maalesef bu tablo ortaya çıkacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2022, 15:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haliloviç
Haliloviç - 2 ay Önce

Hakkettik suç bizde kimsede değil iğneyi kendimize bbatıralım.

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94