banner83

EMEKLİLERDE 3600 EK GÖSTERGE KARMAŞASI

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalarda bulundu. CHP’li Bakırlıoğlu, “3600 ek göstergeye hak kazanan bazı meslek gruplarındaki emeklilerin maaşlarının daha düşük ek göstergeye hesaplanması tepkilere neden oldu.” dedi.

EMEKLİLERDE 3600 EK GÖSTERGE KARMAŞASI
banner87

3600 ek göstergedeki karmaşıklığa son verilmesi gerektiğini ifade eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, gözlerin SGK’ya çevrildiği söyledi.

“GÖZLER SGK’YA ÇEVRİLDİ”

CHP’li Bakırlıoğlu, “7417 sayılı kanunla değişen 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren ek gösterge cetvellerindeki değişikliğin uygulanmasında ortaya çıkan sorunlar, karmaşaya neden olmuştur. 3600 ek gösterge değişikliği aynı zamanda memur emeklilerinin maaşlarına da yansıyacak olması gözleri Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) çevirdi. Kamu kurumları kanun değişikliğinden kaynaklı ek gösterge değişikliğini çalışanları için uygularken, aynı uygulamayı SGK’nın da emekliler için uygulaması gerekiyor. Maalesef Sosyal Güvenlik Kurumunun, kanunla ilgili farklı uygulamaları kafaları karıştırdı. 3600 ek göstergeye hak kazanan bazı meslek gruplarındaki emeklilerin maaşlarının daha düşük ek göstergeye hesaplanması tepkilere neden oldu.” dedi.

“3600 EMEKLİ MAAŞINI ARTIRIYOR”

CHP’li Bakırlıoğlu, “3600 ek göstergeyi bu kadar önemli hale getiren aslında emekli maaşlarındaki artış. Daha önce 2200 ek gösterge ile 30 yıl üzerinden emekli olan bir kişinin ek göstergesi 3600’e çıktığında, emekli memurun maaşı 10.303 liradan 12.653 liraya çıkarak 2.350 TL daha artacaktır. Aynı kadrodan emekli olmalarına rağmen e-devlet’te SGK’nın emeklilik bilgi sisteminde farklı ek göstergeler karşımıza çıkmaktadır. 3600 ek göstergeye hak kazanan birçok emeklinin maaşı daha düşük ek göstergeye göre hesaplanmıştır. Örneğin yükseköğrenim mezunu ve intibakları yapılmış olan sağlık hizmetleri sınıfından Veteriner Sağlık Teknikeri olarak emekli olanların bazılarının ek göstergesi 3600 olarak görülürken, bazılarının ek göstergesi 2800 olarak görülmektedir.” dedi.

EMEKLİLERİN MAĞDURİYETİ GİDERMELİDİR”

CHP’li Bakırlıoğlu, “E- devlet’te birisinin ünvanı Veteriner Sağlık Teknikeri olarak görülürken, diğeri Tekniker olarak görülmektedir. Aynı durumun başka unvan ve meslek gruplarında da olduğu belirtilmektedir. SGK bu sorunu çözmeli ve emeklilerin mağduriyetini en kısa zamanda gidermelidir.” açıklamasında bulundu.

“KAPSAM DIŞI KALANLAR RAHATSIZ”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Temmuz ayında çıkan 7417 sayılı Devlet Memurları Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair kanunla 1. derecedeki öğretmenler, sağlık çalışanları, emniyet ve din görevlilerine 3600 ek gösterge verilirken teknik hizmetler sınıfındaki yükseköğrenim görenler, şefler ve 1. dereceye gelen memurlar kapsam dışında bırakıldı. Bu durum kamu kurumlarında çalışma barışını olmuşuz etkilemiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Meclis’te düzenlemenin daha fazla genişletilmesine yönelik talepler olduğunu ve gerekli çalışmayı yaptıklarını belirterek Meclise sunacaklarını ifade etmelerine rağmen hala sorun çözülmemiştir. Kanunun herkese eşit adaletli şekilde uygulanabilmesi için ek bir düzenlemeyle teknik hizmetler sınıfı, şefler ve 1. dereceye gelmiş memurlara da 3600 ek gösterge verilmelidir. Meclis seçimden önce bu sorunu çözmelidir.” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2023, 13:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fevzi
Fevzi - 4 gün Önce

1/4 derecesinde olan bütün memurların 3600 ek gösterge verilmesi gerekir.Yani hak olan birşey ilâhi ki hükumete yalvarmak mı gerekir.Hak olanı vereceksiniz.Birilerine ver ötekine verme.Böyle bir adalet yoktur.Biran önce 1.derecede olanlara 3600 ek gösterge verilmesi elzemdir.Bizi yönetenler kul hakkına girmeyin.Zan altında kalırsınız.Hemen bir düzenlemeyle taleplere cevap verin.Sayın bakan bütçe görüşmelerinde bu konuda çalışmalarımız var dedi.TBMM getireceğiz dedi.Ama hala bir ses seda yok.Seçim öncesi 1.dereceye gelen personellerin ek göstergelerini düzelterek bu konuda kapanır.Yoksa hep gündemde olur.Saygılarımla,

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.