KÖMÜR ZAMLARI KARA KARA DÜŞÜNDÜRECEK

Kış aylarının bitmesine rağmen kömüre yapılan zamları eleştiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakrılıoğlu, zamlar devam ederse kış geldiğinde kömür parasının çok cep yakacağını söyledi.

KÖMÜR ZAMLARI KARA KARA DÜŞÜNDÜRECEK
banner87

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), geçtiğimiz günlerde kömüre %45 gibi oldukça fahiş bir oranda zam uyguladı. Bu zamla birlikte kömüre 2022 yılı başından bu yana %83, son bir yılda ise %300’den fazla zam gelmiş oldu. Uygulanan zam sonucunda, ısınma amaçlı kullandığımız fındık kömürün tonu devlet tarafından 2004,00-TL’ye satılıyor. Kış aylarına girmeden Ekim ayında kömürün ocak çıkış fiyatı 1.000 liraydı. Geçen yıl mayıs ayında kömürün tonu 640 liraydı. Bayi satışı 700-720 lira arasındaydı. Bayiler bugün parça kömürü 2.800, fındık kömürü 3.000 liradan satıyor. Yaşanan kömür sıkıntısı yüzünden kış ortasında piyasada fiyatlar 3.500 liraya kadar çıktığını hatırlatan CHP’li Bakırlıoğlu, ithal kömür fiyatı ve tedarikinde yaşanan sorunlar yüzünden yerli kömüre olan talep artmış durumda olduğunu ve başta kamu işletmeleri olmak üzere özel sektörün de kömüre peş peşe zam yaptıklarını belirti. CHP’li Bakırlıoğlu, Soma’da üretim yapan bazı özel ocaklarda kömür fiyatı 3.245 liraya çıktığını kaydetti.

“BİR TON KÖMÜR ALMAYA BİR AYLIK EMEKLİ MAAŞI YETMEYECEK”

CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada; “Kömür fiyatlarının kış aylarına kadar daha da aratacağı endişesi herkesi kara kara düşündürmektedir. Birçok alanda kullanılan kömür vatandaşın ısınmada kullandığı temel bir ihtiyaç maddesi. Devletin görevi, vatandaşlarının temel ihtiyaçlarını en doğru ve ucuz şekilde temin etmesidir. Isınma ihtiyacı ticari faaliyet değil kamu hizmetidir. Havalar ısındı bugün belki kömüre ihtiyaç yok fakat kış geldiğinde bu zamlar herkesin cebini yakacak maalesef. Isınmada kömür kullanan kesim genellikle doğalgazı ulaşamadığı kırsal kesimlerde yaşayanlar ve yoksul yurttaşlar. Kış geldiğinde bir ton kömür almaya bir aylık emekli maaşı yetmeyecek” ifadelerini kullandı. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, kömür zamlarının derhal geri alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94