GENÇLERDE FLÖRT ŞİDDETİ

Bugün gençlerimizin sürekli olarak ilişki oyunları oynamasına karşın birde madalyonun diğer yüzü olan hatta yeni kavramlarla anlamlandırılmaya çalışılan durumlara açıklık getirmeye çalışacağım ki bunlar; gaslighting, ghosting, love bombing gibi kavramlardır. Çocuklarımız flört ediyorlar belki bu flört süreci içerisinde neler yaşadıklarını bilmiyoruz ve belki de tutumlarımıza bağlı olarak hiç bilemeyebiliriz. Çünkü çocuklarımız eve kapatılacağı, evden dışarı çıkılmasına izin verilmeyeceği, telefonunun elinden alınacağı vb. düşüncelerinden dolayı bazen ilişki içerisinde yaşadıkları flört şiddetini ailelerine aktaramıyorlar. Bu kültürel boyutta bir bakış olarak ele alınırsa flört şiddetinin kişinin duygusal hatta fiziksel sağlığına zarar vermeye devam etme durumu toplumun ilişkilere özellikle de evlilik harici olan duygusal bağlara bakışından kaynaklanmaktadır.

****

Toplumumuz evlilik çerçevesi dışında kurulan duygusal bağları uygun bulmaz ve buna karşı ön yargı ve kurallar geliştirerek tepki gösterirler. Bakıldığında flörtler ailelerden gizli yaşanmakta ve ebeveynler çocuklarının ilişki içerisinde hasar görüp görmediğinden, sağlıklı bir ilişki kurup kurmadığından bihaber durumdadırlar. Gelelim ilişki içerisinde fiziksel şiddeti biliyoruz fakat bir de görülmeyen bir diğer yüz var ki bana kalırsa bu daha acı verici ve bireye daha fazla zarar veren duygusal şiddettir. Yoğun ilginin olduğu fakat şefkatten yoksun şekilde büyütülmekten kaynaklı olarak patolojik bir boyutta ele alınabilecek bir durum olan narsizm ve narsistik tavırlar ilişkilerde bireyi duygusal yönden olumsuz etkileyen bir ödünleme mekanizmasıdır.

***

Sadece gençlerde değil yetişkin bireylerde de sıklıkla görülen bireyi bir anda aşırı ilgi ve sevgiye boğarak ve sonrasında bir anda ortadan yok olarak veyahut ilgi ve sevgi bombardımanları yapıp sonra tamamen ilgisiz bir moda geçerek ara ara bu bombardımanlara devam edip kişiyi manipüle eden bireyler günümüz ilişkilerinde sıklıkla görülmektedir. Bu sevgi ve ilgi bombardımanı love bombing, kaçışlar ve ortadan kaybolma ghosting olarak tanımlandırılmaktadır.

***

Şimdi herkesin kendi ilişkisinde fark edebileceği şekilde örneklerle sizlere açıklamak istiyorum. Bireyin bir ödünleme mekanizması olarak kişinin ilgi ve şefkatini sömürerek kendini tatmin etmesi yani bireyin özellikle çocuklukta kullandığımız bir terim olan egosantrik yani benmerkezci bir yapıda kendi çıkarları doğrultusunda bir manipülasyon yöntemi olarak öncelikle bireye yoğun ilgi ve sevgi besleyerek ki bu bazen şu şekilde karşımıza çıkabiliyor bireyler daha birkaç günlük bir tanışıklıkları olmasına rağmen senin için ölürüm ya da seni herkesten çok seviyorum gibi mantık dışı cümleler kurarak fakat davranış boyutunda bunları destekleyip bireyi o love bombing dediğimiz ilgi ve sevgi bombardımanına tutarak duygusal olarak manipüle edip kendisine bağlanmasını sağlıyor. Fakat bu yoğun borbardıman kişinin kendisine bağlılık sergilemeye başlaması ile son bularak birey verici moddan çıkarak tamamen alıcı bir tutum sergileyip ilgi ve sevgi sömürmeye başlıyor.

****

İlişki içerisinde özellikle bu geri çekilme dönemlerinde problemlerin yaşanmasıyla birey karşı taraftan kaynaklandığını hatta çıkan her problem durumunun sebebinin karşı taraf olduğunu aksettirerek karşısındaki partnerine gaslighting dediğimiz duygusal manipülasyonları uygular. Ara ara love bombingler yaparak karşısındaki partnerin arada kalmasına ve tereddüt içerisinde kalıp bir türlü bireyden kopamamasına sebep olur. İlgi ve sevgi sömürüsü tamamlandığında ghosting dediğimiz durum gerçekleşir ve birey bir anda ortadan kaybolarak tüm sorumluluklardan kaçar. İşte bu narsistik döngü manipülatif davranışlara maruz kalmış olan partnerin duygusal olarak hasar görmesine hatta ve hatta negatif kognisyonlar geliştirmesine yani olumsuz düşünsel inançlara sahip olmasına sebep olur. Manipülasyonlara maruz kalmış olan partner kendilik algısıyla ilgili oluşmuş olumsuz düşünsel inançlardan dolayı ruh sağlığı olumsuz yönde etkilenmiş ve duygusal açıdan tahrip edilmiş olmaktadır.

YORUM EKLE

banner95

banner94