GUGUK KUŞU

Değerli dostlar, bu haftaki yazımızda sizlere ilginç bir olayı ve gerçekliği aktarmak istiyorum. Yazıyı okuduktan sonra yorumlarınızı, çıkarımlarınızı ve alınacak dersleri  değerlendirebilirsiniz.

Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere konumuz “Guguk Kuşu”

Guguk kuşu hakkında ne kadar bilgimiz var, hep birlikte sorgulayalım.

Günümüzde çoğu kişi, guguk kuşunun yalnızca duvar saatlerinde olduğunu sanabilir. Hatta biraz eski kuşakların iyi bildiği ve eski filmlerde de sıkça gördüğümüz duvar saatlerinin her saat başında ötüşünden tanıdığı guguk kuşunun, çoğumuzca bilinmeyen bazı şaşırtıcı özellikleri vardır.

Önce bu guguk kuşu ile ilgili o ilginç olayı anlatayım, sonra da guguk kuşunun ilginç özelliğini öğrenelim.

Yıl, 2008. Fransa’da da “Kim Milyoner Olmak İster” adlı yarışma programı vardır.

Yarışmacı, soruları kolaylıkla yanıtlıyordu. Sonlara doğru ilginç bir soru gelmişti ve bu soru ile kötü sıkışmıştı. Bu soruyu bilirse 200 bin Avro kazanacaktı. Yoksa 32 bin Avro ile yetinmek zorunda kalacaktı. Yarışmacıya göre soru hiç de kolay değildi.

200 bin Avroluk soru şöyleydi:

Aşağıdaki kuşlardan hangisi, yuvasını kendi yapmaz da diğer kuşlarınkini kullanır?

a) Akbaba

b) Kırlangıç

c) Guguk kuşu

d) Serçe

Yarışmacı, sorunun yanıtını bilmiyordu. Bir umudu vardı. Yalnızca bir jokeri kalmıştı ve o da telefonla arama hakkı idi.

Ancak gel gör ki o saatte ulaşılabilecek tek arkadaşı bir sarışındı. Arkadaşı arandı. Yarışmacı, soruyu ve seçenekleri ile okuduğunda sarışın, şaşılacak bir hızla ve hiç tereddüt etmeden:

“Şüphesiz ‘c’ şıkkı, yani Guguk kuşu!” dedi.

Sarışın arkadaşının yanıtı doğru çıkmıştı, 200 bin Avro, artık onundu.

Yarışmacı, üç gün sonra evinde ailesi ve arkadaşları, özellikle de ona bu parayı kazandıran sarışın arkadaşının şerefine bir parti vermekteydi.

200 bin Avro kazanan yarışmacı, “Sana nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum şekerim. Doğrusunu istersen o kadar kesin ve hızlıydı ki cevabın, hiç tereddütsüz ‘c’ şıkkı, guguk kuşu dedin. Bu arada, sahi nereden biliyorsun allah aşkına guguk kuşlarının yuva yapmadığını?” dedi.

Sarışın arkadaşı, “Yapma bebeğim! Guguk kuşlarının duvar saatlerinde yaşadığını bilmeyen mi var!”

Evet değerli dostlar, ilginç olay böyle.

Şimdi gelelim, guguk kuşunun kendisine.

Guguk kuşunun çoğumuzca bilinmeyen bazı şaşırtıcı özellikleri var.

Bu guguk kuşlarının en büyük özelliği, asalak bir kuş olması.

Guguk kuşu diğer kuşların yuvalarına yumurtlayarak yavrularının bakımını diğer kuşlara yaptırır. Yumurtalarını kendinden daha küçük kuşların yuvalarına bırakan guguk kuşunun yavrusu diğer yavrulardan büyük olduğundan yavru guguk kuşu yuvayı ele geçirir ve yuvaya gelen besini kendi tekeline alır. Diğer yavru kuşların bu durumdan dolayı yaşama şansı düşüktür. Kendisinden sonra dünyaya gözlerini açan yavru kuşları yuvadan atar.

Anne kuş, yumurtalardan çıkan guguk kuşunu kendi yavrusu sanarak besler. Bu beslenme, anne kuştan bile daha büyük hale gelinceye kadar sürer. Üç hafta sonra üvey annesinden daha iri olur.

Anne kuş, palazlanan kuşun kendi yavrusu olmadığını anladığında ise iş işten geçmiştir. Guguk kuşu, artık üvey annesine kafa tutabilecek ve yuvadan uçabilecek duruma gelmiştir. Altıncı haftadan sonra da üvey annesinin yuvasını dağıtarak yuvadan ayrılır.

Yaşanan olaydan ve guguk kuşunun yaşam özelliğinden alınacak dersler var.

Yaşamımızdaki, çevremizdeki ve ülkemizdeki guguk kuşlarına dikkat etmemiz gerekiyor. Yoksa iş işten geçebilir.

Sözün Özü

Ders alınmazsa her hata bir sonraki hatanın virüsü olur. Sadi Şirazi

YORUM EKLE

banner95

banner94