GÜNÜMÜZDE KONTROL EDEMEDİĞİMİZ EN ÖNEMLİ KONU: ÖFKEMİZ

Merhaba kıymetli okurlarım, bu makalemde sizlere stresli bir yaşamın getirisi öfkemizi kontrol edebilme yollarından bahsedeceğim.

Hayatın hızlı akışı yaşanılan birtakım olumsuzluklar gün içerisinde bizi strese sokup, öfke patlamaları yaşatabilir, aman dikkat edin. Bu surumu aşmak çok kolay aslında karşınızda yaşadığınız olumsuzluğu önemsiz hale getirip sabırla o konuya takılı kalmadan üstesinden gelebiliriz.


Bazen trafikte bir anda yaşanan ağız dalaşı, o an öfkemizi stresimizi atmamıza neden olabilir. Tabi bu karşımızdaki insanın sakinliğine göre değişken bir durum. Peki ya karşı taraftaki sürücü veya yaya sizin gibi öfkeli olursa ne olur? Karşımıza çok olumsuz sonuçlar çıkabilir.
 

***

Öncelikle sabır nedir? 

Acı, yoksulluk, haksızlık vb. üzücü durumlar karşısında ses çıkarmadan onların geçmesini bekleme erdemi, dayanmak, tahammül etmek, olacak veya gelecek bir şeyi telaş göstermeden beklemek.

Yaşadığınız bir haksızlık karşısında o an öfkeleniyorsanız, sağlıklı kararlar veremeyebilirsiniz. O an için başka konulara odaklanıp dikkatinizi başka yöne çevirerek öfkenizi tolere edebilirsiniz. Hayatınızda dönem dönem sırf sizi üzmek sinir etmek için kasıtlı haksızlıklar bile yapılabilir. Siz bu durumu karşı tarafın amacına ulaştırmamak için sakin olmalısınız. Herkese tahammül etmek zorunda da değiliz tabii ki. Mesela iş yerindeki bir arkadaşın, işin haricinde konuşmaları ve hitabıyla bize uyumlu birisi değilse iş harici başka hiçbir konuya girmeden uzak ve mesafeli kalınmalı çünkü ona doğru gelen bir konu size yanlış gelebilir ona iyi gelen bir şey size kötü gelebilir. Bu yalnızca iş yerindeki bir arkadaşla sınırlı değil. Bir akraba, arkadaş, komşu, aile dostu olabilir ebetteki. İkili ve beşeri ilişkiler önemli fakat öfke kontrolünüzü yapamayacağınız bir boyuta gelip çok olumsuz şeyler yaşamaktansa uzak durmak daha doğru olur.

Sakin olmak en baştaki kuralımız olmalı. Şu anda karşınızdaki şey dünyanın sonu gelmiş gibi mi hissettiriyor? Bu bir söz değil fakat içinde bulunduğunuz durumu büyütmek onu iyi bir şey yapmaz, çünkü zaten içindesinizdir. Bu yüzden bırakın, gitsin!

***


Mükemmeliyetçi insanlar, sizi yorar. Olduğunuz gibi kabul edenler, sizi rahatlatır. Mükemmel değilsiniz, değiliz ve bu bir sorun değil. Bize mükemmel olduğunu iddia eden bir kişi gösterirseniz size bunun imkansız olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Kendinizin (ya da başka herhangi bir kimsenin) kusursuzluğu sizi sadece strese sokacaktır, çünkü bu mümkün değildir.

Aceleniz olması, her zaman enerjinizi boşaltır. Kontrolünüz dışındaki şeylere yakalanmak sizi strese sokar. Bunun herkesin başına gelebileceği gerçeğini asla göz ardı etmeyin ve sakin olun. Unutmayın, bu dediğim şekilde sakin ve sabırlı olursanız kriz yönetmek yani öfkenizi kontrol etmek hem çok kolay hem de eğlenceli bir oyun haline gelecektir. Yeter ki takılı takıntılı kalmayın. Bazı hallerde, sessizliğinizde çok ses getirir.

Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE

banner95

banner94