İçimiz Buruk, Sevincimiz Büyük HOŞGELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

Bir sene öncesine kadar eski zamanları arar, eski yaşanmışlıkları yâd ederdik, lakin daha bir sene geçmiş şu korona illeti yüzünden bırak eski günleri anmayı, bir sene öncesi gibi güzel günleri anar ve bekler olduk. Bu illet hastalık sevdiklerimizi bir bir aramızdan alırken, kimimizde derin acılar, kimimizde hüzün ve sıkıntılar bırakıyor.

Lakin bu konuya duyarsız kalıp, bana bir şey olmaz saptamasına kapılan bazı vurdumduymazların ise hassasiyetsizlik ve önemsememezlik dürtüsü 2’nci dalganın kuvvetlenmesine sebebiyet veriyor.

Bu mübarek ayda pandemi vakalarının artması ile birlikte birçok şeyden mahrum kalarak bir nevi bu duruma davetiye çıkaran maalesef yine biz vatandaşlarız. Hem normalleşme isteyen bizleriz hem de rehavete kapılıp kuralları hiçe sayarak hareket eden yine bizleriz. Tabii ki kuralları ihlâl etmeyip uygulayan vatandaşlarımızı tenzih ederek söylüyorum.

Bu durumdan önemli ölçüde mağdur olan bazı esnaflarımıza da gelecek olursak, her ne kadar devletten yardım alsalar dahi yetersiz olduğunu, birçok giderlerini karşılayamaz hale geldiklerini söyleyebiliriz.

Ramazan ayına girmemizle beraber bir yanımız sevinçli, bir yanımız buruk olarak bu mübarek ayı yaşıyoruz. Sevincimiz Ramazan'a ermemiz, burukluğumuz ise bu pandemi durumunu yaşamamız. Diğer bir burukluğumuz ise iki yıldır yaşadığımız ramazan ayının bu virüsten dolayı eskisi gibi camilerde okunan Kur'an-ı ve teravihin maneviyatını yaşayamayacak olmamız.

Oysa eskiden olduğu gibi ne büyük bir heyecanla beklerdik o ayın bereketini, maneviyatını, coşkusunu ne kadarda çok özledik. Ama inşallah ramazan ayının yüzü suyu hürmetine bu pandemi bir an önce son bulur, bizlerde ramazanı huşu içerisinde geçiririz.

Ayrıca o muhteşem geleneğimiz olan ramazan davulcularının davullarıyla sokak sokak dolaşarak herkesi sahura kaldırdıkları, evlerde ve camide okunan kuranları, iftar hazırlığını, iftar davetlerini, komşulara verdiğimiz yemekleri, sofraların bereketini, topun atılmasıyla açılan iftarı ve teravihe yetişmek için camilere koşuşturmayı tekrardan yaşamak ümidiyle, şimdi her ne kadar içimiz buruk olsa da, sevincimizin büyüklüğü ile gönüllerimizin huzur bulduğu YA ŞEHR-İ RAMAZAN'A HOŞGELDİN diyerek bir mâni ile yazımıza nokta koyalım. Kalın sağlıcakla...

Bu aya hürmet gerek

Nimete şükür gerek

Mübarek Ramazan'da

Hakka ibadet gerek.

YORUM EKLE

banner95

banner94