İNSAN ZİHNİ ÜZERİNE

  İnsan zihni, zekasının algılama aracıdır. Kullanabilirseniz evreni keşfedeceksiniz denebilir. Yıllardır okuyup araştırdığım bir konu olan ezoterizmin, batı kaynaklı bir bilim dalı olmakla beraber, çıkış noktası birazda tasavvufla alakalı. Yani baktığınızda içindeki ana felsefeyi bunda yani ezoterik bilimlerde de görebiliyorsunuz.

  *******

  Tasavvuf bilindiği gibi bir Anadolu felsefesi aslında ama uçları Endülüs’e kadar dayanıyor. Bu konuda birçok düşünür yetişmiş ki her iki bölgede de birçok çalışma yapılmış. Mesela bir Muhiddin el Arabi, bir Mevlana Celalettin i Rumi, bir Yunus Emre, bir İbn-i Haldun. İlk sosyologlardan biri. Hepsinin de ana konusu insan ve onun içindeki zihin. Sonraları batınında modernleşmesi üzerin bu gibi çalışmalar batıda hız kazanmış. Aslına bakarsanız din kaynaklı görünse de dinden farkı tüm insanlığı kapsaması. Yani ayırım yok.

  *******

  Tabi zihin ve insan doğası üzerindeki en eski çalışmalar Hindistan ve Çin’de. Brahma ve Buda merkezli olanlar bir din gibi gözükse de aslında insan, düşünce ve zihin üzerine. Çünkü asıl olan insan ve onun zihnini kullanabilmesi. Öyle araştırmalar yapmışlar ki sonunda insan zihninin tüm evrenin bilgisine sahip olduğunu ve bundan yerine göre faydalanıldığını zamanla keşfetmişler. Bu asırlarca devam edip bu zamana gelmiş ve daha da gelişecek gibi gözüküyor.

  *******

  Bir insan beyni milyarlarca snaps ve nörondan oluştuğunuzu herhalde biliyorsunuz ve bunların arasındaki elektrik akımı yaşamınızı ve zihninizi oluşturuyor. İnsanın bir biyolojik bilinci ve bir de bizi biz yani düşünen bir varlık yapan insan bilinci var. Biyolojik bilinç bize kazınan ve tüm alemde olan bilgiler. İnsani bilinç ise düşünüp karar verebilme, uygulama ve yerine getirme ama gerekirse karşı çıkıp reddetme kısmı. Yani işte insan bu dedirten kısmı. İşte zihniniz bu iki bölümden ve dört katmandan oluşuyor ki bunları belli çalışmalarda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Bu konuda çok eğitim ve çalışma var buna ilgi duyanda çok insan var. Ana tema merak ve ben neyim konusu.

  *******

  Eğer zihninizi optimal yani istenilen düzeyde kullanırsanız birçok şeyi hayatınızda düzeltebilirsiniz. Asıl olan bu konuda insanlık ve onun faydalarıdır. İnsanlık için çalışmalısınız ve hatalar, olumsuzluklar varsa bunu düzeltme yoluna gitmelisiniz. Ama tema bu. Bu artık gelecekte çok kullanılacak bence. Zihin kontrolü geleceğin konusu. Saygılarımla…

YORUM EKLE

banner95

banner94