İNSANDA İMAJ OLMALI MIDIR?

Hiç birimiz ömrümüzün bazı dönemlerinde oturup düşünmeyiz, acaba benim yeni bir imaja ihtiyacım var mı diye. Hâlbuki imaj kişilik demektir. Herkesin uyması gereken tek bir kalıp değildir. Farkında olmasak da mutlaka + veya - yönleriyle hepimizin bir imajı vardır. Bizler hep sanki ürünler imaj değiştirirler diye düşünürüz. Kendimizin imaj değişikliğine ihtiyacımız olduğunu nedense düşünmeyiz.

HERKESİN BİR İMAJI VARDIR

Aslında herkesin bir imajı vardır. Kişinin algılanışı ile istediği imajı paralel gidiyorsa bir problem yok demektir. Ancak, algılanan imajı ile ilgili bir hastalık (problem )var ise kişi kendini ifade edemiyor demektir. İş, ev ve sosyal hayatında yani yaşamında birlikte olduğu kişilerle iletişiminde yanlış anlaşılıyorsa ve devamlı kendini ifade etme mecburiyeti gerekiyorsa sevilmiyor, güvenilmiyordur.

İMAJ DEĞİŞİKLİĞİNİZİ SAKINMADAN YAPIN

Saygı gösterilmiyorsa, yanlış imaja sahiptir. Kendisini iyi ifade edememek kendi kişiliğini tanıyan insanlarda ortaya çıkar. Kısacası imaj değişikliğinizi gerektiğinde hiç sakınmadan yapın. Gerçekten iyi olduğunuz halde istediklerinizi elde edemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda imajınızı sorgulayın. Vereceğim örneklere dikkat edin.

1- Kendinizi iyi sunun. Profesyonel imaj tasarlayın

2- Sürekli iyi giyinin ve özenli temiz olun.

3- İyi bilgilenin, insanlar ve kurumlar hakkında bilgili olun.

4- Gönüllü olun, insanların dikkatini çekmesini sağlayan görevler alın.

5- Partilerde ve sivil toplum örgütlerinde konuşun.

6- Etkili, bilinçli çevre edinin ve çağrılan her toplantıya gidin.

7- Yeteneklerinizi bilin. Hangi konularda üstün ve becerikli olduğunuzu

saptayın.

8- Her çevrede iyi bir sunum yapın, tarzınızı geliştirin.

9- Ne iş yaparsanız kurallarınız olsun mutlaka uygulayın.

10- Katıldığınız toplantılardan feyizlerin, gerekiyorsa not tutun.

YENİ BİR İMAJ ÇİZEBİLİRSİN

Bu saydıklarım ile kendinize yeni bir imaj yakalama fırsatınız olabilir. İyi yerde ve zamanında kullanın. Bunlar hayat tecrübeleridir. Öğrenmek istersen her yaşta yeni bir şey öğrenirsin. Dolayısıyla kendine yeni bir imaj çizebilirsin. İnsanlar yeni bir topluma ve yeni bir yere gittiğinde kıyafetiyle karşılanır, fikirleriyle uğurlanır. Sakın unutmayın, iyi imajlar.

GÜZEL SÖZ:

En önemli an içinde bulunduğun andır! En önemli iş iyilik yapmaktır!

YORUM EKLE

banner95

banner94