KARNE ÇOCUKLARIMIZDAN ÖNEMLİ DEĞİLDİR

Çocuklar ve gençler yaşına ve gelişim düzeyine uygun yeni bilgiler öğrenmek için okula başlarlar. Biz yetişkinler nasıl ki evi geçindirmek, para kazanmak geleceğimize yatırım yapmak amacıyla çalışır uğraşırsak çocuklar ve gençlerinde işleri okula gitmek yeni bilgiler yeni kazanımlar sağlamaktır. Ancak her çocuk ve gencin okul ve eğitim yaşantısı beklendiği, istendiği ya da hayal edildiği gibi gitmeyebilir. Böylesi durumlarda anne babalar çocuklarına çoğunlukla "neden zayıf getirdin" şeklinde sorular sormaktadır.

Karnelerin alındığı şu dönemde anne ve babalar çocuklar açısından karşılaşılan önemli sorunlardan birisi de karnede zayıfların olması… iyi bir karne getirmek anne babayı memnun edip, mutlu ederken karnede yer alan zayıf notların varlığı çocuğun kendisini de olumsuz yönde etkiler. Çocuk ve genç karnedeki zayıf ya da düşük notlarından dolayı kendine güvenini yitirebilir. Öz saygısını olumsuz etkileyebilir. Karnesindeki kötü notlar ya da zayıf notlar alan bir çocuk, bir genç bu durumda birçok sorunla karşılaşır.

Ailesi tarafından soğuk bir muamele, olumsuz koşullar, anne babanın ve evdeki diğer fertlerin yanlış tutumları ilgisizlikleri çocuğun kendisine olan saygısını yitirmesine sebep olurken kendine güveninin zayıflamasına ve kendini iç sıkıntısıyla dolu hissetmesine sebep olabilir. Bu durumla yüz yüze gelen çocuk ve gençler medyadan da zaman zaman izlediğimiz sonuçlara yol açabilir.

Böyle durumlarda çocuk ve gençler anne babalarının beklentilerini karşılayamamaktan korktukları için heyecanlanır, tedirgin olur, korkar ve başarısız sonuçlar getirebilirler. Çocuğun karnesi sadece çocuğun karnesi değildir. Ailenin ve eğitim sisteminin de karnesi olduğunu unutmayın.

Çocuğunuzun karnesinde yer alan notlar onun okul başarısının göstergesidir, kişiliğinin değil. Bu nedenle orada yazan notları derslerde aldığı bir puan olarak düşünün ve değerlendirin. Onun hak ettiği değeri vermeye devam edin…

Unutmayın ki bir öğrencinin başarılı olmasında ailenin de sosyal çevreninde önemi çok büyüktür. Eğer aile içi ilişkileriniz sağlıklı ve ortalamaya yakın ise çocuğunuz başarısında daha iyi olacağını unutmayın.

Çocuğunuzu ve notlarını başka çocuklar, arkadaşları veya kardeşlerinin karneleriyle karşılaştırmayın, kıyaslamayın. Bu durum çocuğunuzun öz güvenini yitirmesine, benlik algısını olumsuz etkilemesine sebep olabilir. Çocuğunuzu gösterdiği başarıdan ötürü tebrik edip, takdir etmeli ona başarıları için daha da fazlasını yapabileceğiyle ilgili motive edebilmelisiniz.

Başarısız bir karne getiren çocuğunuzu kesinlikle cezalandırmamalı, başarısızlığının nedenlerini araştırmalı ve çözüm yollarını birlikte üretmelisiniz. Unutmayınız ki karne notlarının telafisi her zaman mümkündür, her zaman karnedeki notlar düzeltilebilir. Önemli olan çocuğunuzun sevgisini kazanmaktır. Bu açıdan çocuğunuza hoş görülü ve sevgiyle yaklaşmak yapılabilecek en doğru harekettir...

Bu bağlamda anne ve babaların çocuklarına karşı daha hassas ve daha yapıcı olacakları düşüncelerimle, yazımın sonunda uzun ders maratonunda ter döken değerli öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum. Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE

banner95

banner94