banner83

KAVUN KOKAN KIRKAĞAÇ İLÇEMİZİN BÜYÜSÜNDE BİR GÜN

"Kavunun Başkenti" Kırkağaç ilçemizin, kavun kokan havasında bir gün... Diyar diyar gezerken, günlerden bir gün Kırkağaç ilçemizde de bulunduk, bir program nedeni ile. Etrafı bağlarla, bahçelerle çevrili olan ilçe, temiz havası, muhteşem doğası ve sıcakkanlı insanları ile akıllarda kalacak bir etki yaratı bizlerde.

İLÇENİN TARİHÇESİ

İlçe tarihine dair net bilgiler bulunmasa da çevrede yapılan kazılarda, ilk yerleşimin Antik Yunan dönemindeki Mysialılara dayandığı bilgilerini topladık. Kırkağaç, beylikler döneminde Karasi Beyliği'ne bağlı imiş ve Osmanlı himayesine girmiş. Cumhuriyet'in ilanından sonra gerçekleştirilen mübadele ile beraber Yunanistan'dan gelen mübadiller de bu bölgeye yerleştirilmiş. Özellikle Midilli, Drama'nın Pravişte kazasının Esirli, Paliohor, Dranova köyleri ile Selanik Avrethisar Paprat muhacirleri Kırkağaç'a iskân edilmiş o dönemlerde. Göçmenlerin ve muhacirlerin çok olduğu bir ilçemizdir Kırkağaç.

EKONOMİK YAPISI

İlçenin en önemli geçim kaynağı tarım olmakla birlikte, kavun, bu bölgenin en önemli tarım ürünüdür. Son yıllarda "Kırkağaç Kavunu" Karakurt Ovası'nda çok daha kaliteli bir şekilde yetiştiriliyor. İlçenin geleneksel festivalini de söylemeden geçmeyelim... Bölgenin kavunu meşhur olduğu için her yıl görkemli bir şekilde "Kırkağaç Geleneksel Kavun Festivali" yerel yönetimler tarafında gerçekleştiriliyor.

***

Kırkağaç Kavunu, şehir dışından gelip geçenlerin de yol kenarlarında çok sık gördüğü bir manzaradır aslında. En önemli özelliği ise; askıda beklettiğinizde bozulmadan kış kavunu olarak da muhafaza edebilirsiniz.

GEZİLECEK YERLERİ:

"Kırkağaç'ta nereleri gezebilirim" diyorsanız:

Nakrasa

Stratonikeia

Khliara

Yortan

Kaya mezarları

Tarihi Çiftehanlar Camii

Kırık Minaresi

Sarı Hoca Camii

Eski Rum/Ermeni Evleri'ni muhakkak gezin ve görün. Gezerken tarihin içinden geçiyor ve o denemi adeta yaşıyor gibi hissedersiniz.

ANIT ZEYTİN AĞACI

Kırkağaç'a giderseniz muhakkak Bakır Mahallesi’ndeki "Anıt Ağacı" görmeden dönmeyin. 1657 Yaşında olduğu tahmin edilen Anıt Zeytin Ağacı; Hz. İsa ile aynı yaşta olduğu söyleniyor. Ayrıca Türkiye'de en yaşlı tek ağaç, Dünya'da 3 yaşalı ağaçtan bir tanesi bu ağaç imiş. Hala meyve vermekte olan (4 çeşit zeytin) dünyada tek ağaç olarak da kayıtlarda yer alıyor. Doğanın yüksek enerjisini hissetmek isteyenler için, bu ağaca dokunmak yetiyormuş. Biz denedik ve enerjimizi aldık "Anıt Ağaç"tan.

PROGRAMIN SONUNA DOĞRU

Kırkağaç ilçemizin bütün güzelliklerini, özelliklerini, gezilecek yerlerini, ekonomisini, kültürel özelliklerini, bölgeye özel meşhur yemeğini, vatandaşların talep ve isteklerini ekranlara taşımanın keyfi ile ilçeye ve ilçenin konuksever insanlarına veda etme zamanı geldi. Yine güzel bir programda yeni insanlar tanıyarak, yeni bilgilere sahip olmanın huzuru ile çıktık dönüş yoluna.

***

Bizleri muhteşem bir şekilde karşılayan, ağırlayan sevgi ve hürmet dolu kalplere sevgi ve muhabbet ile selam olsun. Esen kalın.

YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.