AKYÜZ’DEN DESTEK ÇAĞRISI

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, okulların açılmasına sayılı günler kala velileri kırtasiye malzemeleri konusunda uyardı.

AKYÜZ’DEN DESTEK ÇAĞRISI
banner87

2022-2023 eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını dileyen MESO Başkanı Bahattin Akyüz, velilerin çocuklarının sağlığını, geleceğini düşünmesi gerektiğini kaydetti. Sadece kırtasiye işi yapan yerel esnaflarımızdan alışveriş yapılmasının önemli olacağını vurgulayan Akyüz, merdiven altı üretimden, Çin malı ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirtti.
 

“Yerel esnaflara sahip çıkın”

2022-2023 eğitim öğretim yılı başlıyor. Okul alışverişinde kırtasiye ürünleri önemli rol oynarken, ürünlerin kalitesi ve fiyatları veliler için önemli etkenlerin başında geliyor. Kırtasiye alışverişine çıkacak velilerimiz, kırtasiye ürünlerini yerel esnaflarımızdan alınız. Zincir marketlerin kırtasiye ürünleri satmasıyla kırtasiye esnafının kan kaybettiğini ifade eden Akyüz “Velilerimiz ekonomik krizden dolayı bütçelerine uygun ürünler almaya çalışıyorlar ama sonuçta çocuklarının sağlığı söz konusu. Başka yerlerde kısıtlamaya gitsinler ama bilindik ürünleri kendi tanıdığı kırtasiyecisinden alsın diyerek yerel esnaflardan alışveriş yapmaları çağrısında bulundu.”

YERLİ KIRTASİYECİ ESNAFLARIMIZ TERCİH EDİLMELİ

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, 2022-2023 eğitim öğretim sezonu öncesi kırtasiye ürünleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu ve vatandaşları uyardı. Kırtasiyelerde kırtasiye ürünlerinin zincir marketlere göre çok daha ekonomik fiyatlara satıldığını belirten Akyüz, “Kırtasiye, kırtasiyeciden alınır” vatandaşlardan yerel esnaflara sahip çıkmasını istedi.

TSE MARKALI ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN

Genellikle kırtasiye malzemelerinin görsellik açısından süslendiğine dikkat çeken MESO Başkanı Bahattin Akyüz, “Güzel kokulu silgiler, güzel renkli kalemler, çantalarımız, beslenme çantalarımız, suluklarımız bunlara baktığımız zaman görselde çok güzel. Ama içi tehlike arz ettiğini, kanserojen madde arz ettiğini söyleyebilirim. Yani silgiyi elinizle tuttuğunuz zaman, çocuğunuz ağzınıza götürdüğü zaman en büyük tehlikelerden bir tanesi. Velilerimiz bunlara çok dikkat etsinler. Mutlaka ki garantili TSE ve CE yazan markalar tercih edilmelidir. Bakanlıklar tarafından denetlenmiş ve kullanıma uygun ürünler kullanılmalı. Ucuz etin suyu kara olur misali velilerimiz burada ucuz diye çocuklarımızı zehirlemesinler. İleride bunların geri dönüşü yok. Bunun için öncelikle velilerimizi uyarmak istiyoruz kurum olarak, oda olarak. Merdiven altı üretimden Çin’den ithal edilen malzemelerden mutlaka uzak dursunlar” diye konuştu.

Zincir marketler kırtasiye ürünleri satmasın

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO)  Başkanı Bahattin Akyüz, Okul zamanı geldiğinde AVM’lerin, zincir marketlerin kırtasiye malzemeleri satmaya başladığını ve büyük vurgun yaptığını kaydeden Akyüz, bu tür yerlerde kırtasiye ürünlerinin satılmaması için kanun çıkarılması gerektiğini açıkladı.

Küçük esnaf bir firmadan ürünü pahalı almak durumunda kaldığını, marketlerin ise daha çok ürün aldıkları için aynı firmadan daha ucuza ürünü aldığına dikkat çeken Akyüz, bu ayrımcılığında ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı. Kanunda bile ‘küçük esnafa destek verilsin’ ifadelerin yer aldığını belirten Akyüz, “Üretici firmalarda küçük esnafı kollasınlar. Ayrımcılık yapmasınlar. Eğer markete ucuza veriyorsa gidip esnafa pahalıya veriyorsa bu çok ayıp bir şeydir. Esnaf kendi işini yapıyor.Yeni bir kanun çıkıp uygulanması lazım. Çünkü biz bunlardan bıktık. Bugün kırtasiye, yarın zücaciye, sonra ayakkabı devam eder. Bu marketlerin şehir dışına çıkması için yıllardır mücadele veriyoruz. Biz karma odayız. Her meslek dalına hitap ediyoruz. Küçük esnafı devlette kollamıyor. Biz buradan sesleniyoruz. Manisalı Milletvekillerimiz var, bizi duysunlar. Bizim tek amacımız Esnaf Sanatkarı kollayıp gözetlemektir. Feryadımız var. Marketlere gittim bütün reyonlarını kırtasiye malzemeleri ile doldurmuşlar. Böyle bir şey olmaz. Bunu senede bir kere koyuyorlar. Burada tüketiciye de görev düşüyor. Sen eğer çocuğunu düşünüyorsan birinci derecede kalitede ürünleri almak zorundasın. İleride keşke dememek için gerekeni yapalım. Aynı zamanda alışverişlerinizi yerel esnaftan yapılması noktasında kampanyalar düzenliyoruz. Biz esnafın başkanıyız, esnafın yanındayız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2022, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94