Asgari ücret ne kadar olmalı?

Türkiye'de, yeni asgari ücretin belirlenmesine oldukça kısa bir süre kaldı. Haftalardır asgari ücret tespit komisyonu, gerçekleştirdiği görüşmelerle asgari ücreti belirlemek adına çalışıyor. Bu bağlamda üçüncü toplantı da gerçekleştirildi. Bu hafta sonuna kadar yapılacak son toplantı ile milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği asgari ücret zammı tutarı netleştirilecek. Peki, Manisalıların asgari ücret beklentisi ne? Vatandaşlar Türkiye ekonomisi hakkında neler düşünüyor? İşte röportajımız…

Asgari ücret ne kadar olmalı?
banner87

"BİZ ATALARIMIZA KÜFRETMEDİK AMA TORUNLARIMIZ BİZE KÜFREDECEK"

"Şu anki hayat şartlarında, iyi bir yaşam için asgari ücret en az 5.000 TL olmalı. İşveren vermek istemiyor, işçi “az” diyor. Onun için anlaşmaları gerekiyor."

"Bana göre asgari ücret 3.000 TL’yi geçmesi gerekiyor. Ekonomi çok bozuk. Nereye varacak, nasıl olacak onu da bilemiyoruz. Sadece “inşallah iyi olur” diyoruz ama her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Eskiden asgari ücrete zam 6 ayda bir olurdu. Yine böyle yapsalar daha da iyi olur. Fiyatlar çok yükseliyor. Devlet büyükleri kendileri için bir karar alınacaksa, 3 dakikada bu kararı alıyorlar. Asgari ücret olunca aylarca uğraşıyorlar. Bu millete yazık. Biz atalarımıza küfretmedik ama sanırım torunlarımız bize küfredecek. Bu ülkeyi koruyamadık diye. 15 yaşında şehit olan kardeşlerimiz var, onları haklarını nasıl ödeyeceğiz bilmiyoruz. Daha dün Güney Kore’ye gittik, onlara ardım ettik. Bugün Kore bizi geçti. Bunlar bizler için utanç verici şeyler. Ülkemize yazık, bir çare bulmak lazım. Her tarafımız deniz ama 20 liradan aşağı balık yiyemiyoruz. İnşallah iyi olur."

"EKONOMİDE ZOR BİR DÖNEM YAŞIYORUZ"

"Bana göre en az 3.000 TL olmalı. Hiç yoktan daha iyi olur. Durumlar gerçekten çok kötü, yetmiyor. Şu anki görüşmelerde gündeme gelen teklifler bu civarlarda olsa iyi olurdu."

"Asgari ücret en az 3.500 TL olmalı. İnsanlar ekonomik olarak iyice sıkıştı, borçlandı. Çalışanlara da birazcık destek olmak lazım. Ben asgari ücretle çalışmıyorum ama yine de yazık, çok yazık."

"İyi bir yaşam için en az 3.000 TL olması lazım. Ekonomik durum kötüye gidiyor. Ev hanımlarına sorarsanız 3.500 bile az gelir. Ev hanımları her şeyi görüyor, inceliyor. Yeni bir kıyafet almak bile çok zorlaştı. Halen daha kaç yıllık şeyleri geçiriyoruz sırtımıza."

“Ekonomide zor bir dönem yaşıyoruz, pandemi de var tabi. Asgari ücretin rahat bir yaşam için en az 3.500 TL olması gerekiyor bence. Çünkü ortalık gerçekten çok pahalı. İnsanlar iyi geçinemiyor, kirada oturanlar daha da zor.”

"MİLLETİN DURUMUNU GÖRMÜYORLAR ÇÜNKÜ ONLARDA HERKESİN CEBİ DOLU"

 

“Asgari ücret en azından 3.500 TL olmalı. Ekonomi zaten ortada. Ne olup bittiğini herkes görüyor. Hükümet olarak sık sık durumların güzel olduğunu söylüyorlar ama maalesef öyle değil. Dönsünler bir vatandaşa baksınlar, dolaşsınlar. Kim vatandaşın arasında dolaşıyor, kim görüyor vatandaşın durumunu… Mecliste bağırıp çağırıyorlar, herkese terörist deyip bırakıyorlar. Milletin durumunu görmüyorlar çünkü onlarda herkesin cebi dolu. Yiyip için altlarındaki parlak siyah arabalarla gezip duruyorlar. Milleti görmüyorlar. Zengin daha zengin, fakir daha da fakir oldu. Ekonomik olarak önceden dört sınıf insan vardı. Şimdi maalesef iki sınıf insan var. Çok zengin veya çok fakir. Şimdi “evde kal” diyorlar. Diğer ülkeler gibi sen de vatandaşına bak ki insanlar içeri girsin. İnsanlar elektriğini bile ödeyemiyor.”

"Şu anki ekonomik durumdan memnun değiliz ama Türkiye’nin şuanki genel durumuna bakarsan en az 3.500 TL asgari ücret bekliyoruz. Bunun olmayacağını da biliyoruz. Tahmini 2.700 civarı olacak. Ekonomi yok çünkü. Genç olarak çok zor, hele ki aile geçindirmek apayrı zor."

"ENFLASYONU PİNPON TOPU İLE HESAPLAMAMALILAR"

"Tabi ki de asgari ücreti biraz yükseltmeleri gerekiyor. Şuan çok düşük. Şuan ekonomik durum çok kötü. Kriz var. İnsanları düşünmeleri gerekir. Geçim çok çok zor oldu."

"Ekonomi berbat ağabey. Asgari ücreti yükseltmek yerine bence enflasyonu düşürsünler. O zaman her şey çözülür. Enflasyonu pinpon topu ile hesaplamamalılar."

"Bugün ülkemizde iyi bir yaşam için 3.000 liradan aşağı olmaması gerekiyor. Bugünkü şartlara göre bir evin içerisine günlük en az 100 lira girmiyorsa, o eve bakılması mümkün değil. İnsanlar çok zor durumda geçiniyor."

"7-8 BİN LİRA ALSAK BİLE GEÇİM ÇOK ZOR"

 

“Açlık sınırının 6-7 bin lira olduğundan bahsediliyor. Asgari ücret içi görüşmeler devam ediyor. Milletin ihtiyacı olan rakamı zaten kendileri söylüyor, 6-7 bin lira civarı. Ama tabi bu kadarı işveren için de sıkıntılı. Hayırlısı olsun diyelim. Ama yine de bana göre asgari ücret 3.50 liranın altında olmamalı.”

“İyi şartlarda yaşamak için asgari ücret en az 3.500-4.000 lira arasında olmalı. Ekonomik durum şuan çok kötü. 7-8 bin lira alsak bile geçim çok zor. Marketlerde fiyatlar zaten bayağı bayağı arttı. Her şey çok pahalı. Hiç memnun değiliz.”

"İYİ ŞARTLARDA YAŞAMAK İÇİN EN DOĞRUSU, ENFLASYONUN YÜKSELMEMESİ"

"Şuan asgari ücret 3.000 lira civarı olmalı ama bu da iyi değil. Fakat Türkiye’nin şartları da var. Bunun işveren tarafı da var. İşveren de işçi ücretini ödemekte zorlanırsa ülkeden gidecek. İşçinin de işverenin de daha iyi şartlarda yaşaması için en doğrusu, enflasyonun yükselmemesi. Fiyat artışlarının önüne geçmek gerek. Ben 1995 yılında maaşımın onda birini kiraya veriyordum. Kamu kurumunda çalışıyordum. Şimdi ise hemen hemen maaşın üçte biri, ikisi kiraya veriliyor. Biz bu dengeyi kurabilirsek asgari ücretin yükselmesine gerek olmayacak. Marketlere günlük fiyat etiketi değişiyor. Doğalgaza, elektrik suya, her şeye zam üstüne zam geliyor. Türkiye’de üretim bitti, köylerde insan kalmadı. Asgari ücret 3 bin lira ola ne olur, 5 bin lira olsa ne olur?"

İNSANLAR ARTIK KAHVEHANEDE ÇAY SÖYLEYEMEDİĞİ İÇİN ARKADAŞINA ARKASINI DÖNÜYOR

“Şuan bu asgari ücretle yaşamak mümkün değil. Ama fabrika beyleri arttırılmasını istemiyorlar. 2.320 liraya kim geçinebilirse, çıksın meydana, “ben geçinirim” desin görelim. Asgari ücretten vergi alınmaması noktasında değerlendirilirse insanlar biraz nefes alır. Asgari ücretten yaklaşık 693 lira kesinti var. Garibanın yediği zeytini tane ile sayıp hesap yapıyorlar. Bırakın insanların ay sonunda cebinde biraz parası kalsın. Bu karttan ötekine derken ömrü boyunca borçlu yaşıyor insanlar. Sanki Türkiye ekonomisi baştaki ağalar için çalışıyor. İnsanlar artık kahvede arkadaşına çay söyleyemediği için arkadaşını görünce arkasını dönüyor. 1.5 lira çay ama ağır geliyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94