banner83

BAKIRLIOĞLU: TÜRKİYE SEFALET LİGİNDE LİDERLİĞE YÜKSELMİŞTİR

Ekonominin içinde bulunduğu durumun tek adam rejiminden kaynaklandığını belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu durumun darbelerden ve pandemiden bile kötü olduğunu söyledi. Bakırlıoğlu, “Türkiye işsizlik ve enflasyon toplamının esas alındığı sefalet liginde liderliğe yükselmiştir.” dedi.

BAKIRLIOĞLU: TÜRKİYE SEFALET LİGİNDE LİDERLİĞE YÜKSELMİŞTİR
banner87

İktidarının ekonomideki çöküşün nedenini hep başkalarına bağladığını hatırlatan Bakırlıoğlu fakat gerçek nedenin başkanlık sistemi olduğunu ifade etti.

MB’NİN NASIL BOŞALDIĞINI BİLİYORUZ”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Ekonomik çöküşün nedeni için gezi eylemleri dediler. 15 Temmuz hain darbe girişimi, pandemi koşulları dediler. Fakat rakamlar, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu krizin nedeninin tek adam rejimi olduğunu ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gezi eylemlerinin Türkiye'ye doğrudan maliyetinin 1,4 milyar dolar, dolaylı maliyetinin ise 100'lerce milyar doları bulduğunu söylüyor fakat tek adam rejimine geçildikten sonra Merkez Bankasının kasasının nasıl boşaldığını hepimiz biliyoruz. 12 Eylül 1980 askeri darbesinde, gezi eylemlerinde ya da 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu yıllarda bile Türkiye ekonomisi daha iyi durumdaymış.” açıklamasında bulundu

BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE TERSİNE DÖNDÜ”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Esas ekonomik darbe tek adam rejimine geçildikten sonra olmuştur. 2018 seçimleri ile Başkanlık sistemine geçilmesiyle dünya ekonomisi içindeki payımızı yüzde 1'in altına düşmüş ve her yıl düşmeye devam etmiş. Yıllara Göre Türkiye'nin Dünya Ekonomisindeki Payına baktığımızda bunu net şekilde görebiliyoruz. 24 Ocak kararlarının alındığı, 1980 askeri darbesinin olduğu yıl dünya ekonomisi içindeki payımızı yüzde 0,86. 2013 yılında gezi eylemleri olduğunda dünya ekonomisindeki payımız yüzde 1,24 idi. 2016 hain darbe girişiminde Türkiye'nin payı yüzde 1,24 idi. Her şey başkanlık sistemi ile tersine döndü. 2018 yılında yapılan seçimlerle başkanlık sistemine geçildiğinde payımız yüzde % 0,91. Pandeminin dünyayı kasıp kavurduğu 2020 yılında yüzde 0,85. Yeni ekonomik modelimiz sayesinde dünya ekonomisi içinde Türkiye'nin payı yüzde 0,67'ye düşmüş.” ifadesinde bulundu.

“23. SIRAYA GERİLEDİK”

Türkiye ekonomik büyüklük bakımından 2013 yılında, dünyada ilk 16'da iken, 2021'de 21. sıraya gerilediğine ve IMF'nin 2022 birinci yarısı için tahmini sırasının 23 olduğuna dikkat çeken Bakırlıoğlu, “Asıl acı olan, IMF'nin 2022 birinci yarısı için dünya GSYH'si içerisinde Türkiye'nin payı tahmini 0.67. Son 9 yılda Türkiye'nin payı neredeyse yarı yarıya azalmış. Tabi ki ekonomik kriz dönemlerinde Türkiye'nin dünya ekonomisi içindeki payı düşmüş. 1994 ve 2001 krizlerinde payımız düşmüş. Ama bakıyoruz 2022 yılında payımız daha fazla düşmüş durumda. Darbelerin ekonomi üzerinde olumsuz etkileri olmuştur. Bunu göz ardı edemeyiz. Fakat bu ekonomik krizin asıl nedeni ne darbeler, ne de eylemlerdir. Tek nedeni var AKP iktidarının uyguladığı yanlış politikalardır.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE SEFALET LİGİNDE LİDERLİĞE YÜKSELMİŞTİR”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Ehliyetsiz, liyakatsiz kadroların elindeki yeni ekonomik modelin Türkiye ekonomisine verdiği zararı darbeler bile vermemiştir. Bugün gelinen noktada; Yıllık enflasyon yüzde 85'e, İşsizlik 11,2'ye, Dolar kuru 18,60'a çıkmıştır. Türkiye işsizlik ve enflasyon toplamının esas alındığı sefalet liginde liderliğe yükselmiştir.” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2022, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94