banner83

BAŞKAN ERGÜN VE ASLAY, YUMRUKAYA’NIN KONUĞU OLDU

ETV'de canlı olarak yayınlanan Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programının bu haftaki konukları Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve MASKİ Genel Müdürü Ramazan Burak Aslay oldu.

BAŞKAN ERGÜN VE ASLAY, YUMRUKAYA’NIN KONUĞU OLDU
banner87

Erdinç Yumrukaya'nın hazırlayıp sunduğu programda; Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin ve MASKİ'nin hizmetleri, yatırımları, çalışmaları ve projeleri ele alındı. 3 yıl aradan sonra gerçekleştirilecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali hakkında da değerlendirmelerde bulunuldu. Yumrukaya, 2022'nin En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları listesinde zirveye tırmanan Başkan Ergün'ü tebrik etti. Denge Gazetesi'nin köşe yazarı Doğan Göde de Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programına katıldı.

“YARINA UMUTLA BAKMAMIZ LAZIM”

2022 yılını değerlendiren Başkan Ergün, “Elektrik, doğalgaz, petrol ürünleri, enerji ve emtia fiyatlarının çok yükselmesinin yankıları bizleri de etkiledi. Rusya-Ukrayna savaşının etkileri tüm dünyayı etkilediği gibi Türkiye'ye de yansıdı. Fiyat artışlarının getirdiği sonucu vatandaşlarımız da yaşadı. Bizler de kurumlar olarak bu duruma karşı planlarımızı yaptık. 2023'ün ilk günlerinde şunu söyleyebilirim ki, 'Yarına umutla bakmamız lazım.' Hem Büyükşehir Belediyesi hem de MASKİ Genel Müdürlüğü olarak hizmetlerimizde bir aksamaya sebep olacak bir durumla karşılaşmadık. Bin 88 mahallesi, 17 ilçesiyle 1.5 milyona yaklaşan nüfusuyla vatandaşlarımızın her zaman ve her noktada yanında olmaya çalıştık. Yatırımlar noktasında da planladıklarımızın tamamına yakınını gerçekleştirdik diyebiliriz. İnşallah bundan sonraki süreçte de bunları devam ettiririz." ifadesinde bulundu.

“40 YILLIK BİR ÇÖP SORUNU VARDI”

Başkan Ergün, "Göreve başladığımızda 40 yıllık bir çöp sorunu vardı. Uzunburun Katı Atık Tesisi'nde Manisa merkezinin çöpünü ilk etapta ayrıştırmaya başlamıştık. Büyükşehir olduktan sonra bu durum değişti çünkü 17 ilçenin çöp planlaması büyükşehire geçmiş oldu. İlçelerimizde ilk olarak çöp aktarma istasyonlarını planladık. Bu çöpleri taşıyacak tırları, kamyonları ve konteynerleri bünyemize kazandırdık. Geldiğimiz noktada 17 ilçemizdeki çöplerin tamamını trenle taşıyoruz. 3-4 ay önce başladığımız bu uygulamayla, çöpleri vagonlar sayesinde Uzunburun'a getiriyoruz ve bu Türkiye'de bir ilk. Trenle çöp taşıma anlamında yetişemediğimiz yerlerde tırlarımız devreye giriyor. Uzunburun Tesislerimizde de çöp otomatik makinalarla ayrıştırılarak ekonomiye tekrardan katkı sağlanıyor. 90 milyon euro değerinde bir yatırım yapıldı. Şu an itibariyle 24 megawatt enerji üretimi o tesislerde sağlanıyor. Petrol fiyatlarının anormal şekilde artması sonrası trenle çöp taşımanın önemini daha iyi anladık. Mazot anlamında yıllık 16 milyon liralık bir tasarrufa geçtik. Tesislerde üretilen elektrik sayesinde Büyükşehir Belediyesi aylık olarak 4-5 milyon TL gibi bir gelir sağlıyor. Çöpten enerji üretme konusunda Türkiye'de bir ilkiz. Çöpü tarihe gömdük diyebiliriz.” dedi.

“16 İLÇEDE ARITMA SORUNUNU BİTİRDİK”

Başkan Ergün, "Manisa merkezinin nüfusu 450 bin gibi rakamlara geldi. 90 binin üzerinde günlük arıtma yapılması lazım. Manisa'nın arıtması yeterli değildi ve fazlalığını Gediz'e salıyordun. 100 bin kapasiteli arıtmayı Manisa'ya kazandırdık. Bu söylediklerim sadece Manisa merkez için geçerli değil. Büyükşehir olduktan sonra, ilçelerde 13 tesis vardı ama hepsi çalışmıyordu çünkü işletme giderleri çok pahalıydı. İlçe belediyelerinin bu giderleri karşılayacak bir bütçeleri yoktu. O zamanın parasıyla bu tesislere 250 milyon TL gibi bir yatırım yaparak çalışır hale getirdik. Turgutlu, Akhisar, Saruhanlı gibi ilçelerimize de ilave yaptık. Demirci ve Selendi'de arıtma tesisi yapımına devam ediliyor. Sarıgöl'deki arıtma tesisinde son aşamaya gelindi. Manisa'nın 17 ilçesinin 16'sında arıtma sorununu bitirdik. 19 tane arıtma tesisimiz durmadan çalışıyor. 19 arıtma tesisimiz örnek bir şekilde çalışıyor. Sadece Köprübaşı ilçemiz kaldı ama ilçemizin hem altyapısı hem de arıtması ile ilgili olarak İller Bankası'ndan borçlanmasını bekliyoruz. Bu sene içerisinde onay gelir ve programa alırsak, Köprübaşı'nın da arıtmasını ve altyapısını yapacağız." açıklamasında bulundu. 

“EN ÖNEMLİ KRİTER MALİ DİSİPLİN”

ORC Araştırma şirketi tarafından yapılan 12-24 Aralık tarihleri arasında 30 büyükşehire bağlı 184 ilçe ve 51 il merkezinde 20 bin 614 katılımcıyla gerçekleştirilen “2022’nin En Başarılı Belediye Başkanları” araştırmasında, ilk 4’te yer almasını değerlendiren Başkan Cengiz Ergün, “En önemli kriter mali disiplin. Ayağını yorganına göre uzat diye büyüklerimizin sözü vardır. Mali disiplini ve takibini yaptığınız her işte başarılı olursunuz. Bu ticari hayatta da böyle. Bugün 6 bine yaklaşan çalışanıyla Büyükşehir Belediyesi, MASKİ Genel Müdürlüğü ve 3 tane şirketiyle bunun için de geçerli. O açıdan burası bir holding gibi. Tabi ki sosyal noktalarda Büyükşehir’in dar gelirli insanlara desteğini verecektir, yardım da yapacaktır ama burasını da geliriyle, gideriyle iyi bir bütçeyle, mali yapıyla ve mali kriterlerini en iyi noktaya taşıyarak hizmeti en iyi noktaya getirebilmek önemli. Bunu vatandaşa yansıtabilmek önemli. Her sene bu kriterlerde biz ya 3’teyiz, ya 2’deyiz, ya 1’deyiz ya 5’teyiz. Sonuç itibariyle bu sene de bir araştırma şirketinin yaptığı araştırma tabi ki bizleri de mutlu etti. Orada olmak bizleri de sevindirdi. Bunun karşılığını vatandaşın vermiş olması bizleri daha şevklendiriyor. Sahaya çıktığımız zaman bilhassa gençlerden, çocuklarımızdan kadınlarımızdan, bütün Manisa halkından bu sevgiyi, sempatiyi görebiliyoruz gittiğimiz yerlerde. Sonuçta korona sebebiyle geçtiğimiz 2 yıllık süreçte biraz uzaklaştık sahadan. Ama önümüzdeki aylarda tekrar sahaya yavaş yavaş inerek vatandaşımızın nabzını alacağız” dedi.

“ASFALTTA REKOR KIRDIK”

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl asfaltta bin 131 kilometre ile rekor kırdığını belirten Başkan Ergün, “6 bin kilometrelik yol ağının 4’te birini geçen yıl asfaltladık. Daha önce yaptıklarımızla birlikte de 5 bin 500 kilometreyi geçtik, tamamına yaklaşıyoruz. Girmediğimiz nokta kalmamış. Gelecek senenin planlamalarını şimdiden yapıyoruz. Altyapıları noktasında ekiplerimiz çalışıyor. Dışarıdan ihale ile değil, kendi personelimizle yapmanın avantajı da 100 kilometre yapacağın yerde 200 kilometre yapıyorsun. Ayrıca Salihli’de büyük bir taş fabrikası kurduk. Yıllık bir milyon 200 bin taş üretiyoruz. Daha önce dışarıdan parayla satın alıyorduk. Boruyu, taşı biz üretiyoruz. 254 tane mahallenin şu anda altyapısını yapıp bitirmişiz. MASKİ Genel Müdürlüğü olarak bu yatırımların da planlamasını yapıyoruz. İçme suyunu yeniliyorsun, saatlerini yeniliyorsun. Hatta son yaptığımız mahallelerde saatleri hediye olarak yaptık kutularıyla beraber. Yeni sistemde okuma otomatik. Araba giriyor köye 5 dakika sonra tüm köyü okuyup çıkıyor. O sistemlere geçtik. Sahada asfaltıyla ulaşımıyla altyapısıyla diğer büyük beldelerimizde aydınlatmalarına kadar giriyoruz. İlçelerimizin tamamında büyük ana prestij caddelerini yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

“BAŞARI HEPİMİZİN BAŞARISI”

Prestij cadde çalışmalarının şu anda Gördes’te devam ettiğini dile getiren Başkan Ergün, “Geçtiğimiz ay Gölmarmara’yı bitirdik. Daha önceki ay Ahmetli’yi bitirdik. Şu anda Saruhanlı’da da çalışılıyor. Altyapısını yeniliyoruz 6 büyük caddenin. Üstyapısında da bir sokaktan başladık döşemeye. Şu anda merkeze baktığınız zaman da Avni Gemicioğlu Caddesi’nde 1 haftaya kadar işimizi bitirmiş olacağız. Yarhasanlar’ı 1 günde kazıdık, ertesi gün asfaltını attık. Sonuç itibariyle çok hızlı bir şekilde ekiplerimiz sahada çalışıyorlar. Biz de takipteyiz. Ben bunların hepsinin bilgilerini bütün dairelerinden günlük alıyorum. Bizim bir ekip grubumuz var. 2 bine yakın fotoğraf geliyor. Bütün Daire Başkanlıkları o gün ne yapmış oradan takip ediyoruz, eksik gördüğümüzde de hemen talimatlarımızı veriyoruz. O açından bizi o noktada gören bütün vatandaşlarımıza bir kere daha teşekkür ediyorum. Başarı hepimizin başarısı” ifadelerini kullandı.

“MANİSA MESİR FESTİVALİNİ 4 GÜN KUTLAYACAK”

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali noktasında da bilgiler aktaran Başkan Ergün, “Geçtiğimiz hafta içinde Valimizin başkanlığında Manisa Büyükşehir Belediyesi, Şehzadeler Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik, Manisa Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı ve İl Kültür Turizm Müdürümüzün olduğu bir toplantı yaptık. 3 senedir Kovid-19 dolayısıyla bunu yapamıyorduk. Her şeyden önemli olan insan sağlığı. Sağlığı da korumak için toplulukların çok olduğu noktada bugüne kadar 3 sene boyunca yapılamamıştı. Bu sene belirlenen tarihte bir aksilik olmazsa, genel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili bir süreç olmazsa belirlediğimiz tarih 26-30 Nisan tarihleri. 4 günlük bir sürede Manisa, Mesir Festivali’ni kutlayacak. 4 gece Manisa’da güzel şeyler olacak. Kalabalık ve coşkulu bir şekilde kutlama fırsatı bulacağız. Kardeş şehirlerimizi yine davet edeceğiz. Misafirlerimiz olacaklar. Festival ile ilgili detayları daha erken olduğu için anlatmak istemiyorum. Komitemiz var, çalışmalarına devam ediyorlar. Onlar da hazırlıklarını yaparak bizim önümüze getirecekler. Manisa esnafına fayda sağlayacak gece konserlerimiz olacak. Canlı canlı Manisalılarla bu haftayı yaşatmak dileğimiz” diye konuştu.

“GÜNLÜK 500 CİVARI ŞİKÂYET ALIYORUZ”

MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, "Manisa'nın 2014 yılında büyükşehir olmasıyla birlikte MASKİ Genel Müdürlüğümüz kuruldu. Az bir süre olmasına rağmen 40 yıldır çalışıyoruz gibi güzel işler ortaya koyduk. Sayın Cengiz Ergün'ün liderliğinde birçok ödül almış bir kurumuz. En çok altyapı ve atık arıtma su tesisi yapan bir müdürlüğüz. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cengiz Ergün'ün kurduğu ÇÖZMER'e değinmek istiyorum. Vatandaşlar burayı arayarak isteklerini ve şikâyetlerini bizlere ulaştırıyorlar. Vatandaşların şikâyeti ilgili birimi ulaşıyor ve ekiplerimiz sorunu çözmek için yola çıkıyor. Bu sadece Manisa merkez için değil, tüm Manisa için geçerli bir durum. İl genelinde günlük olarak 500 civarı bir şikâyet alıyoruz ama mevsime göre bu rakamlar farklılık gösterebiliyor. Yazın daha çok su ile ilgili şikâyetler oluyorken, kış aylarında ise kanalizasyon ve yağmur suları ile ilgili şikâyetler alıyoruz." açıklamasında bulundu.

“500'ÜN ÜZERİNDE SONDAJ AÇTIK”

Manisa’daki musluk suyunun içilebilir olduğunu söyleyen Aslay, "Manisa'da içme suyu barajımız yok. Manisa'daki içme ve kullanma suyunun yüzde 99'unu sondajdan karşılıyoruz. Sondaj çalışmalarımızla vatandaşlarımıza su temin ediyoruz. Yaz aylarında kuraklığın olması nedeniyle sulama anlamında da sorunlar var. Kurulduğumuz günden itibaren MASKİ olarak 500'ün üzerinde sondaj açtık. Başkanımız vatandaşları susuz bırakmamak için gerekli talimatları veriyor. İlçelerde yaşayan vatandaşlarımız yerlerinden göç etmesin diye 250 mahallede altyapı ve sondaj çalışmalarına ağırlık verdik. Manisamızın tüm çeşmelerindeki sular içilebilir ve kullanılabilir." diyerek sözlerine son verdi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2023, 11:59
YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.