banner83

BAŞKAN GÜRTUNCA’NIN ‘ÜZÜM’ İSYANI: SANDIKTA GÖRECEĞİZ HESABI

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, Manisa'nın dünyaya ün salmış markası olan Sultaniye Üzüm'ünün hasadına çok az bir süre kalmasına rağmen fiyatının açıklanmamasına isyan etti. Gürtunca, “Sultaniye Üzüm’ün fiyatını geçen seneki gibi bir gece vakti TMO sitesinde bir kağıt üzerine yazarak açıklanması, yüzbinlerce üzüm üreticisine yapılan saygısızlık, alay etme, rezaletin daniskasıdır.” ifadesinde bulundu.

BAŞKAN GÜRTUNCA’NIN ‘ÜZÜM’ İSYANI: SANDIKTA GÖRECEĞİZ HESABI
banner87

Üzüm fiyatı konusunda yetkililer tarafından bir açıklama yapılmaması sonrası CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ve Cumhur İttifakı’nın Manisa’daki 7 milletvekiline çağrıda bulundu.

“TOPRAĞI ÇOK AZ İŞLEYEBİLDİK”

Başkan Gürtunca, “Dünyaca ünlü üzümümüzün hasadına 1 aydan az kaldı. Ortada değişik rakamlar ve rivayetler dolaşıyor. Bu da yüzbinlerce üzüm üreticisi bizleri tedirgin ediyor! Tarım Bakanına soruyoruz bir çalışmanız var mı? Ziraat Odalarımızın 1 kg üzümün üretim maliyetini belirleme çalışmasında sona geldiğini biliyoruz. Birkaç gün içinde açıklamasını bekliyoruz.  Kendim de üzüm üreticisi olarak temel girdilerimiz mazot % 300, ilaçlar %250, gübre en az %300, geçen sene 300 TL’ye aldığımız olmazsa olmazımız Potasa 1200 TL olmuşken, işçilik ücreti %100, tarımsal sulama faturaları en az %300 artmıştır. Bağlarımıza gübreyi pilava karabiber atar gibi attık. Toprağı çok az işleyebildik! Bunlara rağmen komşularımla birlikte hesaplamalarda 1 kg üzümün maliyetini 22-23 TL’den aşağı hesaplayamadık! Ziraat odalarımız olması gereken şekilde hesaplamada büyük ihtimalle daha yüksek rakamları bulacaktır!” dedi.

“GEÇİM VE DEVAM DESTEĞİ İSTİYORUZ”

Gürtunca, “Bu rakamların üzerine çarşı pazar fiyatlarını baz alarak geçinme payımızı eklediğinizde ortaya çıkan rakam, yüzbinlerce üzüm üreticisinin alın terinin karşılığı ailece geçim ve gelecek sezon üretime devam edeceğimizin göstergesi olacaktır! Biz de bir avuç müteahhite verilen geçiş garantisi gibi geçim ve üretime devam garantisi, desteği istiyoruz!

Aksi takdirde yağmurda, çamurda, kışın soğuğunda yazın cehennem sıcağında oynadığımız bu maçta son dakika haksız golü yersek, kaybeden sadece biz değil ihracatçı, gübreci, mazotçu, ilaçcı, vergi daireleri kısaca tüm ülkemiz olacaktır! Mercimek, nohut, sarımsak gibi üzümü de ithal ederiz artık!” açıklamasında bulundu.

“SAYGISIZLIK, ALAY ETME, REZALET…”

Gürtunca, “Bir diğer önemli konu da Şehrimizin dünyaca değerli tek markası olan Sultaniye Üzüm’ünün fiyat açıklamasını geçen seneki gibi bir gece vakti TMO sitesinde bir kağıt üzerine yazarak açıklanması, yüzbinlerce üzüm üreticisine yapılan saygısızlık, alay etme, rezaletin daniskasıdır! Bu sene geçmiş yıllarda olduğu gibi Üreticilerimizle birlikte Ticaret Borsası önünde Tarım Bakanı tarafından şenlikle açıklanmalıdır! Geçmişten gelen geleneğimiz budur! Cumhur ittifakına mensup Manisamızın haklarını savunmak için Meclise gönderilen 7 Milletvekilimiz sizin bir ödeviniz de budur! Geçen sene hiçbiriniz ağzınızı açmadınız, hemşerimiz Tarım Bakanı Manisa’ya aylarca sessiz gidip geldi. Manisa ya yapılan bu ayıp bu yıl yaşanmasın! Partimiz milletvekilleri arazide gece gündüz dolaşıp üreticinin feryadını tüm Türkiye’ye duyurmaktadır!” ifadesinde bulundu.

“SANDIKTA GÖRECEĞİZ HESABI”

Gürtunca sözlerine, “Geçen sene son derece mağdur eden fiyat açıklamasıyla açtığınız yaralar kabuk bağlamak şöyle dursun, gelen girdi zamlarıyla daha da derinleşti. Şimdi yaraları saracak mısınız? Yoksa öldürücü darbeyi vuracak mısınız göreceğiz! Son Uyarımız: çok zorladınız biz çiftçilerin sabrını, sandıkta göreceğiz hesabı!” diyerek son verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2022, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94