banner83

BAŞKAN SEZGİN: ADALET VE HUKUK İSTİYORUZ

Belediye-İş Sendikası Manisa Şube Başkanı Gökay Sezgin, Manisa'nın Kula ilçesinde Belediye Başkanı Hüseyin Tosun tarafından sendika üyelerine işten çıkarma tehdidi ve baskı uygulandığını ifade etti. Başkan Sezgin ve sendika yetkilileri konu hakkında basın açıklaması yaptı.

BAŞKAN SEZGİN: ADALET VE HUKUK İSTİYORUZ
banner87

Belediye-İş Sendikası Manisa Şube Başkanı Gökay Sezgin yaptığı basın açıklamasında, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun'un Yüksek Hakem Kurulu kararını yok saydığını ve işçinin anayasal hakkı olan sendika seçme hakkını gasp ettiğini ifade etti.

“ZORLA BİREYSEL İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALATTI”

Yapılan açıklama, “Manisa Kula Belediyesi Kula Beşibiryerde A.Ş.’de örgütlenerek yeterli yasal çoğunluğa ulaşan sendikamız Belediye-İş, Bakanlık’tan aldığı yetkiyle 1 Nisan 2021’de toplu sözleşme süreci başlattı. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun da, Anayasa ve yasa tanımaz bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetki belgesini tanımayarak “tüm işçileri baskı ve işten atma tehdidi” ile sendikamız Belediye-İş’ten istifa ettirip, zorla bireysel iş sözleşmesi imzalattı. Kula Beşibiryerde A.Ş emekçileri bu baskılar karşısında, Anayasal haklarını kullanarak, Başkan Hüseyin Tosun hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur.” dedi.

“İŞTEN ATMA TEHDİDİ, BASKI…”

Belediye-İş Sendikası’nın yaptığı basın açıklamasının devamında, “Kula Belediyesi emekçilerine yapılan Anayasa, yasa tanımaz uygulamalar, işten atma tehdidi, baskı karşında, yetkili ve etkililer “görmedim, duymadım, bilmiyorum“ diyebilmektedir. Sendikamız Belediye-İş, toplu sözleşme için yasal süreci devam ettirip, verdiği kararlar kesin ve Anayasal bir kurum olan Yüksek Hakem Kurulu’na başvurarak toplu sözleşmenin bağıtlanmasını istemiştir. Son olarak Başkan Tosun hukuk tanımaz bir şekilde Yüksek Hakem Kurulu Kararını da uygulamamaktadır. Başkan Tosun yaptığı bu hukuksuzluklarla, Anayasa’nın sendika ve toplu sözleşme hakkını ayaklar altına almış, emekçilerin sendikalaşma ve toplu sözleşme yapma hakkını açıkça gasp etmiştir.” ifadesine yer verildi.

“HESABINI YARGI KARŞISINDA VERECEKSİNİZ”

Belediye-İş Sendikası, “Emekçilere bu zulmü yapanlar, görmeyenler, duymayanlar sessiz kalanlar, akşam en yakınlarının yüzlerine nasıl bakabilmektedir? Kula belediye emekçilerinin anayasal sendika ve toplu sözleşme hakkını gasp edenler, makam mevki sahibi olsa da insan olamaz. Hiç kimse sizden hakkından fazlasını istemiyor. Bu Anayasa yürürlükte olduğu sürece, işçilerin Anayasal sendika haklarına, isteseniz de istemeseniz de uyacaksınız. Eğer uymazsanız, er ya da geç, bunun hesabını yargı karşısında vereceksiniz. Belki bugün arkanızdakilere, partinize güvenerek ADALETİ ayaklar altına almış olabilirsiniz. Ama buna çok güvenmeyin. Unutmayın, bundan 5-6 yıl önce, kendilerini bu ülkenin sahipleri zannına kapılıp, kasım kasım gezinenler bugün ya hapiste ya da yurtdışında kaçacak delik arıyorlar.” açıklamasında bulundu.

“BU MAKAMLAR BABANIZDAN MİRAS KALMADI”

Yapılan basın açıklamasının son kısmında, “Kula halkı sizi işçinin emekçinin ekmeğiyle oynayın diye seçmedi. Bu makamlar size babanızdan miras kalmadı. Sizler bu makamların geçici idarecilerisiniz. Her Türk vatandaşı gibi Anayasaya ve yasalara uymak en öncelikli göreviniz. Herkes haddini de, yerini de bilmelidir. Tekrar ediyoruz. Bize bir şey olmaz, arkamız sağlam diye düşünüyorsanız YANILIYORSUNUZ. Türk Ceza Kanunu’nun “Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi” başlıklı 118. Maddesi açıktır. “Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” Hukuk yarın size de lazım olabilir. Emekçilerin hakkıyla hukukuyla, onların Anayasal sendika seçme haklarıyla oynamayın. Belediye-İş dün olduğu gibi bugün de üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak, ekmeklerini büyütmek, onların boynunu eğdirmemek için, onlarla birlikte, tüm gücüyle çalışmakta kararlıdır.” diyerek noktalandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2022, 12:49
YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.