banner83

BAŞKAN TANIK, ETV’DE ‘MESİR’İ ANLATTI

ETV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Objektik Bakış’ın bugünkü konuğu Manisa'yı, Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık oldu.

BAŞKAN TANIK, ETV’DE ‘MESİR’İ ANLATTI
banner87

Belgin Koçak’ın sorularını canlı yayında yanıtlayan Manisa'yı, Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Mesir Macunu Festivali’nin önemine vurgu yaptı. Başkan Tanık, mesirin Avrupa Birliği Coğrafi İşaretlerini alması için başvurusunun yapıldığı müjdesini canlı yayında verdi.

MESİR MACUNUNUN TARİHÇESİ

Başkan Tanık, "Koronavirüs nedeniyle uzun bir süredir canlı yayın yapamıyorduk. Kısa bir süre mesir macununun tarihçesinden bahsetmek istiyorum. Mesir macunu, Manisa için çok önemli bir gelenek ve inanış. Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan kendisinin yaptırmış olduğu Sultan Camii'nde ikamet ederken rahatsızlanıyor. Hafsa Sultan'ın rahatsızlığına bir türlü çare bulanamıyor. Merkez efendi, Spil Dağı'na giderek topladıklarından 41 çeşit baharatı içerisinde barındıran mesir macununu yapıyor. Merkez efendi, mesir macununu Hafsa Sultan'a sunuyor ve sultan sağlığına kavuşuyor. Hafsa Sultan sağlığına kavuştuktan sonra, bu haber halk tarafından duyuluyor. Halk, mesir macunundan faydalanmak istiyor. Hafsa Sultan bu isteğe kayıtsız kalmıyor ve Merkez Efendi’ye macundan daha fazla karılmasını istiyor. Sultan, bu karılan macunun halka saçılmasını istiyor. Bu şekilde de Mesir Şenliği doğmuş oluyor. Geçmişten günümüze kadar da bu şenlik coşkulu bir hava eşliğinde kutlanır. İnsanlar, mesir macununu yediği zaman sağlığına kavuşacağına inanır. Yıllardır süren bu güzel etkinliği, biz de sürdürmeye çalışıyoruz." ifadesinde bulundu.

“41 ÇEŞİT BAHARAT KULLANILIYOR”

Tarife uygun bir şekilde mesirin yapıldığına vurgu yapan Başkan Tanık, "Mesir Derneği 1959 yılından beri hizmete devam ediyor ve Türkiye'nin en eski derneklerinden biri. Tamamen bu mesir şenliğini yaşatmak için kurulmuş bir dernek. Biz geleneğe uygun olarak mesir macununu her sene aynı şekilde yapıyoruz. İçinde 41 çeşit baharat kullanılıyor. Bu baharatların, insan sağlığına ayrı ayrı faydası var. Daha önceki yıllarda mesir macununda 70-80 tane baharat kullanılmış. Mesir macununda 41 çeşit baharatın kullanılmasının sebebi ise, İslam dünyasında 41 rakamının uğurlu geldiğine inanılmasıdır. Mesir macunu, hem tüketicilere hem de Mesir Festivali'nde saçılırken bu duruma dikkat ediliyor. Baharatları ham bir halde alarak, uygun haline getiriyoruz. Elimizdeki tarifle birlikte yıllardır olduğu gibi bu sene de insanlarımıza mesir macunu yedireceğiz."

“MESİRİ UNUTTURMAMAK İÇİN ÇALIŞTIK”

Koronavirüsün çalışmalarına engel olmadığını söyleyen Başkan Tanık, "3 yıldır dünyanın başına bela olan koronavirüs yüzünden hem festivalimizi yapamadık hem de bazı dönemlerde çalışamadık. Festival yapamadık ama Mesir Derneği olarak mesiri unutturmamak için elimizden geldiğince çalıştık. Sosyal medya ve yazılı basında haberlerle yer aldık. Mesir macunu da doğal bir gıda ve üretimimize devam ettik. Covid nedeniyle yasaklayan seyahatler bizleri oldukça olumsuz etkiledi. Festival, Manisa için oldukça önemli ama çalışmalarımıza da ara vermedik. Çok büyük kitlelerle buluştuğumuz için koronavirüs zamanında mesiri yapamadık." açıklamasında bulundu.

“BÜYÜK GAYRET GÖSTERİYORUZ”

Yeni çağa Mesir Macunu Festivali’ni adapte etmek için çalıştıklarını söyleyen Başkan Tanık, "Ülkemizde her şehrin kendisine özgü önemli günleri var. Diğer şehirlerde organize edilen festivaller ve şenlikler de çok değerli. Sürekli olarak, kesintisiz bir şekilde devam eden festivallerden biri de Mesir Macunu Festivali'dir. Dünya tarihine de baktığımız zaman 500 yıllık geleneğe yaklaşan bir festival yok. Her yıl olduğu gibi, bu geleneğimizi daha iyi bir seviyeye getirmeye çalışıyoruz. Mesir Macunu Festivali'ni çağa ayak uydurma konusunda büyük gayret gösteriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

“3 SENENİN ÖZLEMİ YAŞANIYOR”

Mesir saçımının 30 Nisan’da olacağını ifade eden Başkan Tanık, "Komitede, bu sene için çalışmalar başladı. Mesir Macunu Festivali'nde kültürel, ekonomik ve turizm açısından büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Hepimiz çok heyecanlıyız çünkü 3 senenin bir özlemi yaşanıyor. Bir aksilik olmazsa 21 Mart'ta temsili mesiri karma gününü gerçekleştireceğiz. 24 Nisan Çarşamba günüde Festival haftası başlayacak. 30 Nisan Pazar günü de mesir saçımını gerçekleştireceğiz. Manisa'da herkese hitap eden, vatandaşları eğlendirecek etkinlikler olacak. Çok güzel bir programı hazırlamaya başladık. İsim söylemek istemiyorum ama konser etkinlikleri de olacak." ifadesinde bulundu.

“TÜM ŞEHRİN BİR DEĞERİ”

Başkan Tanık, "Manisa Mesir Festivali, sadece kurumun değil tüm şehrin bir değeri. Şehzadeler şehri Manisa'nın marka değerini yükselten bir değerdir. Uzun çalışmalar sonrasında 2018 yılında Coğrafi İşaretler Belgesi'ni Manisa'ya kazandırdık. Coğrafi işaret olarak ürününüz tescillendiği zaman, bu ürün bir emtia olmaktan çıkıyor ve Türkiye'nin önemli bir değeri olduğunu kanıtlıyorsunuz. Hem markayı koruyor hem de diğer ürünlerin önüne geçiyorsunuz. 2023 yılında Avrupa Birliği Coğrafi işaret başvurusu 42'e yükseldi. Bu Türkiye için çok önemli bir gelişme ve bu sene başvurular arasında Manisa Mesir Macunu da bulunuyor. Avrupa Birliği Coğrafi İşaretleri listesini tüm dünyadaki insanlar takip ediyor ve Manisa'nın tanıtımı için müthiş bir olay. Mesiri ve Manisa'yı çok iyi bir şekilde tanıtmış oluyoruz. Bir problem çıkacağını sanmıyorum ama bu bir süreç. Mesir macunu çok farklı bir ürün ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Mesir macununda fabrika üretimi olmayacak ama teknolojik gelişmelerden faydalanacağız. Gelecek taleplere göre de önlemimizi alırız." diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2023, 12:42
YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.