banner83

BAŞKAN YALVAÇ’TAN UYARI: SON TARİH 30 ARALIK

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç çiftçilere uyarıda bulundu. Başkan Yalvaç, ÇKS’deki kayıtların 30 Aralık 2022 tarihinde bittiğini hatırlatarak çiftçilere güncellemelerini yapmaları gerektiğini dile getirdi.

BAŞKAN YALVAÇ’TAN UYARI: SON TARİH 30 ARALIK
banner87

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, 30 Aralık 2022 tarihinde biten ÇKS’deki kayıt işleminin uzatılması gerektiğini ifade etti. Çiftçilerin hala tarım alanlarında çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Başkan Yalvaç, Mayıs sonunda kadar kayıtların yapılması önerisini sundu.

“ÇİFTÇİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR”

Başkan Yalvaç, "Çiftçi Kayıt Sistemi, 1 Eylül'de başladı, 30 Aralık 2022'de sonra erecek. Az bir süre kaldı ve çiftçilerimizin güncellemelerini yaparak devletimizin verdiği desteklemelerden faydalanmaları lazım. ÇKS sisteminin 30 Aralık tarihinde bitmesi çiftçileri rahatsız ediyor. Şu an Salihli'de 85-90 bin dekar alanlık bir zeytin alanımız var. Aynı zamanda şu an zeytinin toplandığı bir zamandayız. Üretici sabah 8'de zeytinliğine gidiyor ve 4'e kadar orada çalışmalarına devam ediyor. Odamız saat 5'te kapanıyor. Üretici ve çiftçi hangi arada odaya gelerek ÇKS'deki kaydını yenileyecek? Bu sürenin uzatılması gerekiyor. En azından Nisan veya Mayıs sonuna kadar bu sürenin uzatılması gerekiyor. Çiftçi ne ekeceği konusunda hala önünü göremiyor. Çiftçi ne ekeceği konusunda karar verdiği zamanda ÇKS 30 Aralık'ta kapanmış oluyor. Bu sürenin muhakkak uzaması gerekiyor ki çiftçi önünü görebilsin." ifadesinde bulundu.

“ÇİFTÇİMİZ ARTIK BİLİNÇLİ”

Başkan Yalvaç, "Tarım Bakanlığı'ndan gelen genelgede ÇKS'ye kayıtın E-Devlet'ten yapıldığını söylüyor. Muhtar ve azaya gitme konusu artık kapandı ve bu durum artık bizi çok mutlu ediyor. Çiftçilerimize attığımız mesajlarda 'E-Devlet'ten yaptığınız kayıtlarda üyeliğiniz aktif değil pasif durumda oluyor' diyoruz. Çiftçiler E-Devler üzerinden kayıt yaptırsa bile odaya gelerek güncellemesini yapması gerekiyor. Eğer çiftçi odaya gelmeyerek güncellemesini yapmazsa, devletin verdiği desteklerden faydalanamıyor. Odaya gelerek güncellemesini yapması lazım, böylece de aktif olarak üyeliğini devam ettirmiş olur. Çiftçimiz artık bu konuda oldukça bilinçli. Uzun zamandır odamıza büyük bir kalabalık var çünkü çiftçilerimiz odaya gelerek üyeliklerini aktif olarak güncelliyorlar." dedi.

“MOBİL ÇKS’DEN ÇİFTÇİLER MEMNUN”

Başkan Yalvaç, "Mobil ÇKS uygulamasını daha çok büyük ve merkez mahallelere gönderiyoruz. Mobil ÇKS'yi yolladığımız mahallenin yanındaki yerleşimlere de haber veriyoruz ki çiftçiler bu uygulamadan faydansın. Bu uygulamadan çiftçilerimiz oldukça memnun. Çiftçilerin ayaklarına kadar bu hizmeti götürüyoruz. Çoğu çiftçi üzüm döneminden çıktı ama çalışmaya devam etti çünkü pamuk ve zeytin bağı olan arkadaşlarımız var. Bu çiftçilerin işi bitmiyor ve çalışmalarına devam ediyorlar. Ben de bir bağcıyım ve yakın bir zamanda budaklara başlayacağız. Bu yüzden çiftçilerin ayaklarına mobil ÇKS aracını gönderiyoruz ve kayıtlarını yaptırıyoruz. Bu hizmete devam edeceğiz. Bu hizmeti 18 mahalleye götürdük ve 35 mahalleye götüreceğimize inanıyorum. Örneğin Durasıllı Mahallesi'nde 270 kişi mobil ÇKS sayesinde kayıtlarını yaptırmış. Ortalama olarak 1200 kişi bu hizmetten faydalanmıştır ama kesin bir sayı veremiyorum. “ diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.