BESİM DUTLULU ETV’DE KONUŞTU: BENİM AKHİSAR’A HİZMET SÖZÜM VAR

Akhisar Belediyesi'nin yatırımları ve yaz dönemi faaliyetleri Etv ekranlarında yayınlanan Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programında konuşuldu.

BESİM DUTLULU ETV’DE KONUŞTU: BENİM AKHİSAR’A HİZMET SÖZÜM VAR
banner87

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Etv canlı yayınında Erdinç Yumru kaya ile 45 Dakika programına konuk oldu. Akhisar Gölet alanında gerçekleştirilen programda, göreve geldikleri günden itibaren 3 yılda yaptıkları önemli çalışmaları anlatan Başkan Dutlulu, sosyal belediyecilik ilkesi ile imza attıkları birçok projede gelinen noktalar hakkında bilgi verdi. CHP’li belediye başkanı Başkan Dutlulu’nun programda ilçedeki yatırımlar konusunda MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’den büyük destek gördüğünü kaydederek, Ergün’den övgü ile bahsetmesi de siyasette özlenen dili ortaya koydu. Başkan Dutlulu, kullandığı siyaset diliyle gönülleri fethetti.

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdikleri projeleri ve hizmetleri anlatan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde;

DÜNYADA MARKA OLACAĞIZ

Akhisar Manisa’nın en büyük ilçesi. Hem tarım Türkiye’de zeytinin başkentiyiz. 14 milyonun üzerinde zeytin ağacımız var. Sadece zeytin ve zeytinyağı türevlerinin işlendiği bir organize sanayi bölgemiz var.  Çok kaliteli zeytin ve zeytin yağımız var. Türkiye’de markayız. İnşallah ilerleyen zamanda da zeytin ve zeytin yağında Dünyada bir marka olacağız.

563. AKHİSAR ÇAĞLAK FESTİVALİ’NE YOĞUN İLGİ

Dolu dolu bir programdı. Sadece Akhisarlılar değil çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlarımız da çok büyük ilgi gösterdi. Kibariye konseri inanılmaz kalabalıktı. Şu an ciddi bir ekonomik sıkıntının içindeyiz. Devlet yatırım konusunda durma noktasında. En azından insanları bir nefes aldırmamız gerektiğini düşündük. Bunun yaparken de belediyenin cebinden çok cüzi bir rakam çıktı ve bunun karşılığında 4 güzel konser verdik. Konser giderlerimizin çok ciddi bir kısmını festivalde esnafa kiraladığımız stantlardan elde ettik. Tüm bölgeyi kapsayan güzel bir festival oldu.  Bu sene festivalimiz 2 hafta sürdü. Akhisarlıların ve dışarıdan gelen misafirlerin çok keyif aldığını gördüm. İnsanlar bu konserlere gitmeye kalksa 400-500 liradan başlayan paraları cebinden çıkarmak durumundaydı.

GÜNEŞ PANELİ 8 MİLYON TL’LİK GELİR SAĞLADI

Biz göreve geldiğimizde fizibilite çalışması yapılmış ama hiçbir ilerleme olmamış bir güneş enerjisi çalışması vardı. Göreve gelince bu işe yoğunlaştık. Özel bankadan kredi alarak ilk güneş enerjimizi yaptık, ikinci güneş enerjisini İller Bankası’ndan aldığımız kredi ile. Toplam 8 Milyon TL geliri var. 2 santralimiz var. 2021 yılının şubat ayında faaliyete başlayan 2 bin 880 adet panelli Boyalılar Mahallesi GES projesinden 1,2 MW elektrik enerjisi elde edilirken, 2022 yılının mart ayında üretime geçen 2 bin 600 adet panelli Hanpaşa Mahallesi GES’te ise 1.04 MW elektrik enerjisi elde ediliyor. İlk panelimizin borcu seneye bitecek. Borç bitince tamamen gelir olacak. Diğer belediyelere örnek olduğumuzu düşünüyoruz.

BENDEN SONRA GELECEK BELEDİYE BAŞKANI BANA ÇOK DUA EDECEK

Ben, zaman zaman espri yapıyorum zaten; ‘benden sonra gelecek belediye başkanı bana çok dua edecek’ diye. Çünkü bunlar uzun vadeli yatırımlar. İlk seneler finanse edilen daha sonra da belediyeye gelir sağlayan yatırımlar bunlar. Akhisar bölgesinde çok sayıda serbest girişimci yatırım yapıyor. Çevreci yatırımları hem Türkiye hem çocuklarımız için yapmamız lazım.

BUĞDAYDAN 1 MİLYON TL’LİK GELİR ELDE ETTİK

Biz geldiğimiz zaman Akhisar Belediyesi’nin birçok alanı boş duruyordu bazıları da kiraya verilmişti. Elimizde olan alanları buğday ve pamuk ektik. Bu vatandaşa ve özel sektöre mesajı verdi; bakın buğday ve pamuk ektiğiniz zaman para kazanabilirsiniz. Yaklaşık 1 milyon TL’ye yakın gelir elde ettik. Bu daha önce belediyenin kasasına girmiyordu. Bu buğdayın da bir kısmını vatandaşa un olarak dağıtıyoruz.

VATANDAŞA DESTEK BAKKAL ESNAFINA CAN SUYU

Biz halk ekmek olayına çok yakın bakmıyoruz çünkü Akhisar onun için küçük bir yer. Biz onun yerine ‘bakkal kart’ yapıyoruz. Şu anda ihtiyacı olan bine yakın vatandaşımıza ayda 250’şer liralık bakiyeyi hesaplarına yatırıyoruz. O kartla sadece bakkallardan alışveriş yapıyorlar. Devlet zaten marketlere çok fazla destek oluyor. Birinin de bakkallara destek olması gerek dedik. Şu anda belediyemiz her ay 200 bin lirayı vatandaşa dağıtıyor o vatandaş da gidiyor bakkallardan alışveriş yapıyor.

5 BİN HANEYE SÜT DESTEĞİ

Biz, süt dağıtan nadir ilçe belediyelerinden bir tanesiyiz. İzmir, İstanbul büyükşehirleri dağıtıyor. AKP’li belediyelerde projelerimizi örnek almaya başladı. Gaziantep belediyesi de dağıtmaya başladı. Bu işe başladığımızda sütün litresi 3,5 liradan alıyorduk şimdi 10 liradan. İlk önce çocukların süt içmesi için bu projeye başladık. Baktık ki fiyatlar çok arttı. Şu anda sosyal proje haline geldi. Şu anda 5 bin haneye süt dağıtıyoruz. Bir ilçe belediyesi olarak bununla gurur duyuyorum.

BİN HANEYE GÜNDE 2 ÖĞÜN YEMEK

Aşevi açtık. Kendi imkanlarımızla. Bin haneye günde 2 öğün sıcak yemek dağıtıyoruz. Şu anda da merkezdeki ilçe belediyesi müftülük desteği ile aşevi açtırıyor. Biz kendi imkanlarımız ile açtık. AK Partili Çok sevdiğim bir abimdir o da. Bizi takdir etmesi ve kendisinin de böyle bir hizmete imza atması beni sevindirdi.

CENGİZ BAŞKAN İLE ARAMIZ ÇOK İYİ ÇÜNKÜ O DA BENİM GİBİ DÜŞÜNÜYOR

Sağ olsun ben Büyükşehir’e gittiğim zaman Cengiz başkandan refüjü toparlamasını istedim. Çünkü onlara ait bir alandı. Çok bakımsız, 8 senedir çivi çakılmamış istersen müsaade et ben çim ekeyim dedim. O da Çim ekmeyelim su çok önemli şu an ülkemizde onun yerine kuru bir peyzaj yapalım. Zeytin ağaçları dikti, kuru peyzaj yaptı. 3 sene önceki Akhisar ile şu anki Akhisar arasında dağlar kadar fark var. Bunu çok duyuyorum.  Başkan ile aramız çok iyi çünkü başkanda benim gibi düşünüyor. Siyaset bir kenara. Biz bu göreve 5 seneliğine geldik. Biz 5 sene boyunca yaptığımız ile anılacağız. O 5 senede işte ben şu anda maksimum performansı elde etmeye çalışıyorum. 2. 3. dönemim olur, olmaz. O tamamen Akhisar halkının bileceği bir iş. Babam ciddi bir siyasetçi olduğu için bu koltukların emanet, hizmet koltuğunu çok iyi bilirim. Sağ olsun Cengiz başkanda benim bu iyi niyetimi gördü. O da aynı şekilde iyi niyetle yatırım yapmaya başladı. Akhisar, Büyükşehir Belediyesi’nin en çok yatırım yaptığı ilçelerden bir tanesi şu an.  Ben kötü bir siyasetçi iyi bir insan olmaya çalışıyorum. Bize yasa diyor ki; büyükşehir ilçe belediyesi rakip değildir. İkisi koordineli bir şekilde çalışırsa iyi bir performans alınır.

BENİM AKHİSAR’A HİZMET SÖZÜM VAR

Benim Akhisar’a hizmet sözüm var. Büyükşehir Belediyesi ile ortak şekilde çalışıyorum. Borç alıyorum, gerekirse yağ satıyorum ama bir şekilde Akhisar’a gereken hizmetleri ulaştırıyorum. Bizim en büyük sorunumuz yol. Şehir merkezi biraz daha toparlanmış durumda. Özellikle dış mahallelerdeki asfalt ve yol kalitesi. Hala daha çok sayıda toprak yola sahip sokaklarımız var. Şu anda biz bir yandan sıcak asfalt atıyoruz. Geçen sene finisher aldık. Onunla hızlı bir şekilde asfalt atabiliyoruz.  Onun dışında yama robotumuz var. Çok hızlı bir şekilde yama yapıyoruz. Onun dışında satı kaplama tesisi kurduk. Daha yapılaşmanın olduğu yerlerde soğuk asfaltlama yapıyoruz. Akhisar belediyesi bu konuda şu anda 6-7 noktada çalışıyor.

ARAÇ FİLOSUNA 50 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Araç filosunda ciddi yatırımımız var. Bizden önceki dönemde araçlar kiralanıyordu. Bunu eleştirmiyorum. O günkü şartlar öyleydi. Ekonomik gerçekler değişti. Kiralama yönteminin sürdürülebilir olduğunu düşünmedik. Göreve gelir gelmez, o zaman 120 bin lira kira verdiğimiz araçları 50 bin lira ile satın aldık. Onun da kredi ödemesi birkaç ay içinde bitecek. Toplam yaklaşık 60 üstünde araç aldık, bunların da değeri 50 Milyon liranın üzerinde. Yani belediyenin ihtiyacı olan araçlara 50 Milyonluk yatırım yaptık.”-Özlem ŞAHİN ÇAĞLAYAN

Programın tamamını Etv facebook hesabından izleyebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94