Borçlarını peşin ödeyenlere büyük avantaj!

SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, işverenlerin SGK’ya olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezaları ile sigortalıların isteğe bağlı, Ek 5 tarım sigortası, BAĞ-KUR prim borçları ve ihya tutarlarının uygun koşullarla yeniden yapılandırıldığını belirterek, yapılandırmanın detayları ve avantajları hakkında Manisalılara bilgilendirmede bulundu.

Borçlarını peşin ödeyenlere büyük avantaj!
banner87

SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında açıklamalarda bulundu. Kurt açıklamasında, yapılandırmanın SGK’nın alacak stokunun eritilmesi, devletle barışarak temiz bir sayfanın açılması, işverenlerin geçmiş dönemlere ait prim borçları sebebiyle katlanmak zorunda oldukları finansman yükünün azaltılması ayrıca prim borçlarını ödemek veya ihya etmek suretiyle emekliliğe hak kazanacaklar için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020 olduğunu hatırlatan Kurt’un bilgilendirme açıklamasında şunları söyledi;

ELEKTRONİK ORTAMDA BAŞVURU YAPILABİLİR

İşverenlerimiz www.sgk.gov.tr web adresi üzerinden e-Sigorta yoluyla, sigortalılarımızda, isteğe bağlı, Ek-5 tarım sigortası ve BAĞ-KUR prim borçları için www.turkiye.gov.tr adresi (e-Devlet) üzerinden İl veya Merkez Müdürlüklerimize gelmeden elektronik ortamda başvuru yapabilirler. Genel sağlık sigortalılarımızda prim borçlarını yine e-Devlet üzerinden öğrenebilirler.

YAPILANDIRMA KAPSAMINDA OLAN BORÇLAR

İşverenlerimizin 2020 Ağustos ayı ve öncesi aylara ilişkin sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi borçları, 31.08.2020 ve öncesi tarihlerde yapılan tespitlere ilişkin idari para cezaları, 31/08/2020 tarihinden önce bitirilmiş olan ihale ve inşaat işyerlerine ait eksik işçilikten kaynaklı sigorta prim borçları, esnaflarımızın, avukatların, mimar, mühendis, doktor ve şirket sahiplerinin 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılık statülerinden kaynaklanan sigorta prim borçları, isteğe bağlı, Ek-5 (Tarım), Ek-6 (Taksi ve dolmuş şoförleri), sigortalılık statülerinden kaynaklanan prim borçları yapılandırma kapsamına alınıyor. Ayrıca fazla ve yersiz ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ilişkin borçlarda yapılandırılabilecek.

İDARİ PARA CEZALARI NASIL YAPILANDIRILACAK?

İPC’lerin, %50’si ile gecikme cezaları ve zamları siliniyor! Buna göre, 31 Ağustos 2020 günü veya bu tarihten önce yapılan tespitlere ilişkin olup henüz ödenmemiş olan cezaların % 50’si ile işleyen gecikme cezaları ve zamları silinecek. Bunun yerine, kalan ceza tutarı ile bunun üzerinden Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın peşin ya da taksitle ödenmesi yeterli olacak.

BORÇLAR KAÇ TAKSİTTE ÖDENEBİLECEK?

Yapılandırılan borçlar peşin ödenebileceği gibi 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte de ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödeneceğinden vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı da sağlanmış olacak. Örneğin, borcunu 18 ay taksitlendiren vatandaşımız 36 ayın sonunda borcundan kurtulmuş olacak.

İLK TAKSİT YA DA PEŞİN ÖDEME NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

Yapılandırma hakkını kaybetmemek için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerin ilk taksitini, peşin ödemeyi tercih edenlerinse peşin ödemelerini en geç 01 Mart 2021 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Yapılandırmadan faydalanmaya devam etmek için taksitli ödeme seçeneğinde ilk iki taksit süresinde ödenmeli. Bu sebeple, borcunu taksitle ödemeyi tercih eden vatandaşlarımız 01 Mart 2021 vadeli ilk ve 30 Nisan 2021 vadeli ikinci taksitlerini süresinde ödememeleri halinde yapılandırma hakkını kaybedeceklerini unutmamalılar.

BORÇ YAPILANDIRMANIN AVANTAJLARI

Borç asıllarına (anapara) uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı sıfırlanarak yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınacak ve çok daha avantajlı koşullarla yeniden faiz hesaplanacaktır. Hesaplanan tutar peşin ya da taksitler halinde ödenebilecektir.

BORCUN PEŞİN ÖDENMESİ HALİNDE % 90 İNDİRİM FIRSATI VAR

Borcun 01 Mart 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde, borç aslına ilave Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan %90 oranında indirim yapılacaktır. Borcun ikinci taksitin ödenmesi esnasında yani 30 Nisan 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde de, borç aslına ilave Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan %50 oranında indirim yapılacaktır.

BAĞ-KUR’LULARIN GEÇMİŞ DÖNEM PRİM BORÇLARI İHYA EDİLİYOR

Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan tescilleri yapıldığı hâlde prim borçları nedeniyle sigortalılık süreleri durdurulmuş ve 17 Kasım 2020 tarihi itibarıyla ihya edilmemiş olanların kendileri veya hak sahipleri, 01 Şubat 2021 tarihine kadar Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine müracaat ederek, durdurulan sigortalılık sürelerini borçlanabileceklerdir. İhya bedelleri taksitlendirilemeyecek, 01 Mart 2021 tarihine kadar bir seferde yani peşin olarak ödenecektir. İhya sürelerinin yani önceki dönemlerde durdurulan sigortalılık sürelerinin kısmen borçlanılması ise söz konusu olmayacaktır.

GSS PRİM BORÇLARI DA YAPILANDIRILIYOR

2020 yılı Ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin genel sağlık sigortası prim borçları 30 Nisan 2021 tarihine kadar gecikme zamsız ve faizsiz ödenebilecektir. Genel sağlık sigortası borcu bulunan vatandaşlarımız www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden GSS prim borçlarını öğrenebilir ve 30 Nisan 2021 tarihine kadar hiçbir faiz ödemeden dilerlerse peşin dilerlerse taksitle bu borçlarını ödeyebilirler. Ayrıca, genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup ta gelir testine hiç başvurmayanlar, 31 Mart 2021 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurduklarında, yapılacak gelir testiyle ikamet ettikleri hanede kişi başına düşen gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi halinde GSS prim borçları tamamen silinecektir.”

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94