banner83

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE SESLER YÜKSELDİ

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclis toplantısı 2. Oturumunda gergin anlar yaşandı. İmar maddeleri gündeme geldiği sırada mecliste sinirler gerild. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile CHP’li meclis üyeleri tartıştı.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE SESLER YÜKSELDİ
banner87

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısının ikinci oturumu, gündem maddelerini görüşmek üzere toplandı. Toplantıya, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlık etti.

KARAKOCA VE UNCUBOZKÖY ÖNERGELERİ ÖNE ÇIKTI

Meclis’te öne çıkan iki madde, geçtiğimiz oturumda Başkan Ergün tarafından verilen Karakoca ve Uncubozköy önergeleri oldu.

BAŞKAN ERGÜN’DEN SERT TEPKİ

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Mimar Sinan Bulvarında yapılacak olan imar planı değişikliği ile ilgili ‘Rant’ iddiaları ortaya atan CHP’li Meclis üyelerine sert çıktı. İtiraz edilen imar planı değişikliğinden 7 bin 20 Manisalının yarar sağlayacağını söyleyen Başkan Cengiz Ergün, CHP’li meclis üyelerinin, sırf şahsına karşı kara propaganda yürütmek için Manisa’nın geleceğini de kararttığını ifade etti.

“BU FİLMİ 7-8 SENE ÖNCE DE İZLEMİŞTİM”

Başkan Ergün, “Ben bu filmi 7-8 sene önce de izlemiştim. Benim talebim şudur. Onaylardan sonra siyasi kimliğim nedeniyle konu hukuksuzluk, peşkeş çekmek ve rant varmış gibi kamuoyuna yansıtılmaktadır ifadesi var. Bu nedenle şahsıma ait parselleri kapsayan ve oy birliği ile onaylanan planların yeniden meclisçe incelenmesi, eğer aykırılık var ise imar planının iptal edilmesi ve bugün gündeme alınan Mimar Sinan Bulvarı’nın diğer etabının da iptal edilmesini arz ederim.” dedi.

“7 BİN 20 KİŞİ BU HAKTAN FAYDALANIYOR”

CHP adına söz alan Koray Kaplan’ın, “Sizin alanlarınızda imar planı sonrası yaklaşık 7 bin metrekare fazlalık oluyor, bu da rant demek oluyor” sözleri üzerine konuşan Başkan Ergün, “21 maddeyi komisyondan gelen maddeleri oy birliği ile karar aldık. Bunlardan biri de Mimar Sinan Bulvarı hattının Şehzadeler sınırlarında kalan yeri. Orayı oy birliği ile onayladık. Madem rant vardı neden mecliste evet oyu verdiniz? 60 yıldır benim yerlerimi bilmiyor muydunuz? Siz alışkınsınız, dışarıda basını toplarsınız açıklama yaparsınız. Orada 7 bine yakın hak sahibi var, onlarınki rantsa benimki de rant. 7 bin 20 kişi bu haktan faydalanıyor” ifadelerini kullandı.

“BU MAKAMA SAYGI GÖSTERECEKSİNİZ”

CHP’li Bülent Mersinli’nin “Burada rant var. Büyük bir rant var” sözleriyle Meclis’te ortam bir hayli gerginleşti. Başkan Ergün ile CHP’li üyeler arasında karşılıklı atışmalar yaşanırken, Başkan Ergün, “3 dönemdir bu halk beni bu makama seçiyor, bu makama saygı göstereceksiniz. Şahsi kininiz varsa bunun yeri burası değil. Makamı sayacaksınız” diyerek tepki gösterdi.

Karşılıklı atışmaların devam etmesi üzerine Başkan Ergün CHP’li Bülent Mersinli’nin meclisten çıkarılmasını talep etti. Araya diğer üyelerin girmesiyle Bülent Mersinli salonda kaldı.

“MANİSALILAR EN İYİSİNE KARAR VERECEKTİR”

Başkan Ergün, imarla ilgili her zaman bu tür sıkıntıların yaratılmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “2013-2014’ten bahsediyorum. Önce mecliste planlara evet diyecekler. Arkadan itirazlar geldi diye seçimlere 2-3 ay kala bizim partimizden iki kişiyi istifa ettirip Manisa’nın planlarının iptal edilmesine sebep oldunuz siz. O zaman da ret verdiniz. Şimdi de ret veriyorsunuz. Anlamış değilim. Manisalılar en iyisine karar verecektir.” dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA GEÇTİ

Yaşanan yoğun tartışmaların ardından madde oylamaya sunuldu, CHP ve İYİ Parti’nin ret, BBP’nin çekimser oy kullandığı oylamada madde AK Parti ve MHP’nin oyları ile meclisten geçti.

DİĞER MECLİS OTURUMU 18 KASIM’DA

Daha sonra diğer maddeler oylanarak meclis oturumu sonlandırıldı. Kasım ayı meclis toplantısının 18 Kasım Salı günü yapılmasına karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2022, 14:36
YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.