ÇETİN AKIN’DAN BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞINA YEŞİL IŞIK

Etv ekranlarında yayınlanan ve Belgin Koçak’ın sunduğu Başkanlar Konuşuyor programına konuk olarak belediyenin 3 yıllık çalışmalarını anlatan CHP’li Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, önemli açıklamalar yaptı. Gönlünde Büyükşehir Belediye Başkanlığı yattığını söyleyen Başkan Akın, adaylığa yeşil ışık yaktı.

ÇETİN AKIN’DAN BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞINA YEŞİL IŞIK
banner87

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, göreve geldiği 2019 yılından bu yana yaptıkları çalışmaları Etv izleyicileriyle paylaştı. Yaptığı açıklamalarda şeffaflık göstergesi olarak belediye borçlarını da açıklayan Başkan Akın, “67 milyon liralık bütçesi olan bir belediye ve yaklaşık 50 milyon lira bir borcu olan belediye idi. Tabii çok zorlandık, borcun bütçeye oranı yaklaşık yüzde 73 seviyelerindeydi. Biz bugün geldiğimizde çok ciddi ekonomik tedbirler alarak, Turgutlu halkının her kuruşunun hesabını yaparak yönettik. Bugün 140 milyon civarında bir bütçe, 25 milyon civarında da bir borcumuz var. Yani bu demektir ki, borcun bütçeye oranı yaklaşık yüzde 18’li seviyelere gelmiş” dedi.

0 CARİYE BORÇLA YÖNETİLEN BELEDİYE HALİNE GELDİK

Pandeminin yerel yönetimleri ekonomik olarak çok ciddi sıkıntılarla baş başa bıraktığını söyleyen Başkan Akın, yüklü bir borçla belediyeyi almalarına rağmen şuanda sıfır cariye borçla belediyeyi yönettiklerini söyleyerek, “Bizim cari borcumuz 0. 0 cari borçla yönetilen bir belediye haline geldik şu anda. Yapılandırmış olduğumuz borçlarımızda bizden önceki dönemden kalan İller Bankası borçları. Bunlar birçoğunu bitirdik, özel bankalara olan bir tane borcumuz var. Ekonomik olarak bir zorluğumuz yok. Bunları yaklaşık iki yıl süren pandemiye rağmen yaptık. Ekonomisini çok iyi yöneten bir belediye olduk. Biz, Turgutlu halkının parasını çar çur etmiyoruz. Şu belediyeye iğne alırken bile hesabını yapıyoruz. Çok sembolik şeyler söylüyorum ama ne bir cenaze de ne bir düğünde vatandaşımız belediyemizin çelengini göremez. Ben çelengi alacaksam Çetin Akın olarak alıp, kendi cebimden ödeyim gönderiyorum.” dedi. Pandemi döneminde hiçbir işçiyi çıkarmadıkların altını çizen Başkan Akın bu süreçte aynı zamanda vatandaşa, çiftçiye ve üreticiye verdikleri destekleri de anlattı.

17 İLÇEDEN 16’SI ALIYORKEN BİZİM ALMAMAMIZ ADALETSİZLİKTİ

Pandemi döneminde ekonomik olarak kendilerini zorlayan birçok etken olmasına rağmen büyük başarılara imza attıklarını kaydeden Başkan Akın, bu süreçte kendilerini zorlayan başka bir durumu ise şu sözlerle anlattı; “Başkan Akın, “Manisa’da 17 ilçe arasında 16’sı katı atık bedeli aldı çok ciddi bir paraydı. Biz, meclisten geçiremediğimiz için 1 yıl geç aldık. Yaklaşık 12milyon lira kaybımız oldu bu yüzden. Ben buna kayıp olarak da görmüyorum ama yorumlar yapılırken bunu vatandaşımızın bilmesi lazım. 17 ilçesinin 16’sı alıyorken bizim almamamız adaletsizlikti. Bu bir gerçek”

MÜTEAHHİTLER ÖNÜNÜ GÖREMEDİĞİ İÇİN İHALEYE GİRMİYOR

Son dönemde Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntıların Turgutlu Belediyesi’nde yapılması planlanan projelere büyük oranda zarar verdiğinin altını çizen Başkan Akın, “Tüm sorunların yanında son dönemde ciddi ekonomik çalkantılar yaşandı. Biz, Türkiye’de ihalesine katılım olmayan tek belediye olduk. Geçtiğimiz ay Sayın Genel Başkanımız geldi, burada bir taziye ve evi çocuk, kültür sanat evi açtık. İlk ihalemize katılım olmamıştı ikinci ihalemize tek firma katılım gösterdi. Rica, minnet biz ihale verdik. Burada müttehitlerimize kızamıyorum. İlçeye katkı sağlayacak çok güzel projelerimiz var bunların da ihalesine katılım olmuyor. Müttehittiler; siz ihaleye çıktığınızda demir 10 liraydı, ihaleye çıktığınız da 13 lira oldu. Nasıl ihalenize girelim?’ diyorlar. Fiyatlar sürekli yükseldiği için zarar etmekten korkarak ihaleye girmiyorlar. Müteahhitler önünü göremediği için ihaleye girmiyor” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’E ADAY OLMAK İSTERİM

Programın son kısmında ise Sunucu Koçak’ın ‘Bundan sonraki hedefiniz nedir? Büyükşehir’e aday olma isteğiniz var mı?’ sorusuna ise samimi bir şekilde cevap veren Tutgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Çok net bir adamım, gönlümde ne varsa ağzımda da o vardır. Biraz inatçı ve ihtiraslı da bir adamım. Bazı arkadaşlar anlamamışlar buradan bir daha söyleyeyim; sevgimde bir sınırsızlık var, ihtirasımı, kavgamı da sınırsız yaşarım. Siyasette de böyleyim. Bu ihtirasın sonunda Turgutlu’da tekrar aday olur muyum bilmiyorum. Bir de şu var ön seçimin olmadığı hiçbir yerde aday olmam. Yani ön seçim olmazsa Turgutlu’da aday değilim. Olursa da onu şu an bilmiyorum. Ama kim istemez Büyükşehir Başkanı adayı olmayı. Temelden gelmişsiniz üstüne koya koya gidiyorsunuz. Niye Büyükşehir’de olmasın? Ben memleket sevdalısıyım. Memleketime faydam olacaksa niye bir adım geride durayım.

ÖN SEÇİM KIRMIZI ÇİZGİM

Ön seçim kırmızı çizgim. Genel Başkanımıza milletvekillerimiz, il başkanımız ve teşkilatımızla birlikte ziyarete gittiğimizde bize, ‘Manisa, benim içimde bir ukde. Neden alamadık?’ dedi. Bende verdim cevabı buradan aynen söylüyorum; ‘Önce ittifak ortağımız İYİ Parti ile görüşülmeli. CHP ile Manisa alınabilir. CHP’ye adaylık verilirse bir de ön seçim yapılırsa biz, size anahtarı getiririz’ dedim. Ben isterim, yaparım, kazanırım da. Çünkü o enerji var bende.”

PROGRAMIN TAMAMI ETV FACEBOOK SAYFASINDA

Turgutlu Belediyesi’nin kentte işsizlik sorununu çözen “Turgutlu Kariyer” projesi başta olmak üzere, ilçenin sosyal yaşantısına ve ekonomisine katkı sağlayan projelerin tamamını Etv Manisa facebook sayfasından programın tekrarını izleyerek öğrenebilirsiniz… 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94