banner83

CHP, ÖĞRETMENLERİ YALNIZ BIRAKMADI

CHP Manisa il ve ilçe teşkilatları 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle partinin il binasında program düzenleyerek hem öğretmenlerin özel gününü kutladı, hem de öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıları tekrar gündeme taşıdı.

CHP, ÖĞRETMENLERİ YALNIZ BIRAKMADI
banner87

Programa CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak, il, ilçe kadın kolları, yönetim kurulu üyeleri ve öğretmenler katıldı.

“ÖĞRETMENLERİMİZİN SESİ OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, “Ülkemizde artık geçinemeyen, KHK’dan ihraç edilen, atanamayan ve atanamadığı için intihar eden öğretmenlerimiz var. Bu nedenle 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü buruk bir şekilde kutluyoruz. Çünkü öğretmenlerimizin hiçbir ciddi sorunu 20 yıllık AKP iktidarında çözüme kavuşturulmadı. 20 yılda AKP’nin en başarısız olduğu alanlardan bir tanesi de eğitimdir. Öğretmenlerimizin sorunları vardı. Ancak bu sorunlar bırakın çözülmeyi bir yumak haline geldi. CHP olarak hiçbir öğretmenizi ayırt etmeden, ötekileştirmeden onların özlük haklarının, ekonomik haklarının iyileşmesi için mücadele ediyoruz. Bugün muhalefetteyiz ve öğretmenlerimizin sesi olmaya çalışıyoruz.”

“SON YILLARDA ÖĞRTERMENLİK MESLEĞİNİN NİTELİĞİ EROZYONA UĞRADI”

CHP’li Balaban, “Yarın ise iktidara geldiğimizde bu sorunların çözücü tarafı olacağız. Bu sorunları ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla değil, eğitimci sendikalarla, öğretmenlerimizin ileri gelenleriyle oturup konuşarak, görüşünü alarak demokratik bir ortamda çözeceğiz. KHK’lı öğretmenlerimizde bizim için önemlidir. Öğretmenlerimizin hukuksuz, haksız bir şekilde meslekten el çektirmelerine karşı onlarında hak, hukuk, adalet çerçevesinde görevlerine dönmeleri için elimizden geleni yapacağız. Tek bir ölçüye inanıyoruz. O da hak, hukuk, adalet ve liyakat. Son yıllarda öğretmenlik mesleğinin niteliği erozyona uğradı. Öğretmenlerin eski günlerdeki saygınlığı kalmadı.”

CHP’Lİ GÜRTUNCA ÖĞRETMEN MAAŞINDAN VURGU YAPTI

Emekli öğretmen CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, “Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Milletvekili maaşları öğretmenlerin maaşlarını geçmeyecek’ anlayışından bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda 24 Kasım sözde öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz. Bugün öğretmenlerimizin maaşlarına baktığımız zaman ortalama ayda 10 bin lira maaş alıyor. Bu 10 bin lirayı koyduğunuzda öğretmenin oturacağı evin kirası 5 bin lira. 5 bin liranın üzerine doğalgaz, elektrik, su ve çeşitli giderleri koyduğunda yaklaşık 9 bin lira elinden kaybolup gidiyor. Bir çay, simit ve yanında peynirle bir ayını geçiren öğretmenimize bunun maliyeti aylık 1500 lirayı buluyor. Yani öğretmenin 10 bin lira maaşı geçinmesine bile yetmiyor. Öğretmenlerimiz artık evinin kirasını ödeyemez hale gelmiş durumda ve evinin kirasına ortak olacak arkadaş arıyor. 364 gün boyunca hakkını arayan öğretmenlere meydanlara gaz sıktılar. Hakkını arayan öğretmenlere ‘Siz çapulcumusunuz’ diyorsunuz. Sonra 365 günün bir gününde öğretmenlere pembe tablolar çizen nutuklar atıyorsunuz. Yıllardır söylediğimiz ve meydanlarda haykırdığımız 3600 ek göstergeyi seçim yaklaşırken elma şekeri gibi gösteren iktidarın kutlama mesajlarını kabul etmiyoruz.”

“ÇOCUKLARIMIZIN HAYALLERİNDE ARTIK ÖĞRETMEN OLMAK YOK”

CHP’li Gürtunca: “Eskiden geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hayallerinde öğretmen olmak vardı. Bugün ise öğretmenin yaşadığı bu olumsuz tabloyu görünce hayallerinden öğretmen olmayı çıkardı. O çocuklarımızın hayallerini çaldılar. Mezun olan ve mesleğine başlamak için her gün hayal kuran öğretmenlerimizin atamalarını yapmadılar. Şimdi o atanamayan öğretmenlerimiz pazarcılık, garsonluk ve fabrikalarda güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Öğretmenlerimiz bunu hak etmiyor. ‘Dünya bizi kıskanıyor’ dediğiniz ülkelerdeki emekli bir öğretmenin maaşı 400 dolardır. Bizi kıskanan ülkelerdeki öğretmenler emekli maaşlarıyla dünyayı dolaşırken, Manisa’daki bir öğretmenim İzmir’e gidemiyor. Bayramlarda torunlarına harçlık veremiyor. Bu neyin kıskanılması neyin öğretmene saygı duyulması. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen aydın, özgür ve çağdaş bireyler yetiştirmek için her türlü zorluklara rağmen öğretmenlerimiz görevlerinin başında olmaya devam ediyor. Adliyede beraat etmesine karşın hala görevinin başına dönmeyen ve KHK ile ihraç edilen binlerce öğretmenimiz var. Hala görevlerinin başına dönmek için bir umutla bekliyorlar. Bütün bu olumsuzlukları yaşayan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

“SESLERİNİ DUYURMAYA GAYRET GÖSTERİYORUZ”

Programda söz alan CHP Yunusemre İlçe Av.Yalçın Arcak, öğretmenlerin kutsal bir görevi yerine getirdiğini dile getirerek, “Kutsal bir görevi yerine getiren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Öğretmenlerimizin yaşadıkları sıkıntıları ve sorunları en iyi şekilde biliyoruz. Bu nedenle her platformda onların yanında olmaya ve seslerini duyurmaya gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.

ÖĞRETMENLERE KARANFİL VERİLDİ

Konuşmaların sonunda CHP’li Balaban ve ilçe başkanları etkinliğe katılan öğretmenlere karanfil hediye ederek 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2022, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94