banner83

CHP’Lİ KADINLAR: ÇOCUK İSTİSMARI SUÇTUR

Son yıllarda artan çocuk istismarı ve çocuk insan hakkı ihlalleri konusunda CHP Manisa İl Kadın Kolları Şadiye Uysal ve ilçe kadın kolları başkanları il başkanlığı binasında ortak basın açıklaması yaptı. CHP’li Uysal, “Çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışan, laik ve demokratik bir ülke olduğumuz gerçeğini yok saymaya çalışan zihniyetin karşısında dimdik durduk, duracağız.” dedi.

CHP’Lİ KADINLAR: ÇOCUK İSTİSMARI SUÇTUR
banner87

21. yüzyılda Türkiye’de milyonlarca çocuğun yasal haklarından mahrum bırakıldığına dikkat çeken CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, AKP’nin yanlış politikaları sebebiyle ülkenin geleceğinin karanlığa gömülmek istendiğini dile getirdi.

“İSTİSMAR VAKALARINI ÖNÜ İLMEK İLMEK ÖRÜLDÜ”

Bir ülkenin geleceğinin teminatının çocuklar olduğunu ifade eden CHP Kadın Kolları Başkanı Uysal açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Çocuklar bugünümüz ve geleceğimizdir. AKP zihniyeti bugünümüzü ve geleceğimizi karanlığa gömmek istiyor. Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler çocuğun insan hakkı ihlalidir ve suçtur. Aynı zamanda çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet biçimlerinden biridir ve çocukların eğitimini, sağlığını, sosyal, psikolojik ve kültürel gelişimlerini engeller. Çocukların özgürlüklerini kısıtlar. AKP zihniyeti istismar vakalarının önünü açan politikalarını ilmek ilmek ördü. 4+4+4 eğitim sistemine geçilerek kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önü açıldı. Ülkemiz çocukları istismar edenlerin ‘cezasızlıkla’ ödüllendirildiği bir utanç tablosuna dönüştürüldü. Kadını ikinci cinsiyet olarak gören zihniyet, çocuk istismarında “rızadan” bahsetti. Çocuğa yönelik cinsel istismar ile ilgili af ve istismar eden kişi ile evlilik için yasal düzenlemeleri ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyor.

“ÇOCUKLARIMIZ YASAL HAKLARINDAN MAHRUM BIRAKILIYOR”

CHP’li Uysal, “21. yüzyılda dahi ülkemizde milyonlarca çocuk yasal haklarından mahrum bırakılıyor. Yasal olarak çocuk evliliklerini meşru kılmak için her fırsatta adım atmaya çalışan AKP iktidarı, muhalefetin ve kadın örgütlerinin direnişi nedeniyle bu sapkın kanunu yasallaştıramıyor. Ama kendisine yakın çevrelerde yaşanan istismarların üzerini örtüyor. Çocukların istismarcıları tarafından her gün istismar edilmesine göz yumuyor. Bizler yaşanan bu skandallara sessiz kalmadık, kalmıyoruz. Tarikatlarda, vakıflarda ve cemaatlerde gündeme gelen hiçbir istismar skandalında susmadık ve susmayacağız. Çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışan, laik ve demokratik bir ülke olduğumuz gerçeğini yok saymaya çalışan zihniyetin karşısında dimdik durduk, duracağız. Çocuk istismarı suçtur. Çocuklarımızı AKP zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz. İktidarımızda, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetle ilgili özel mahkemeler kuracağız. Çocuğun rızasından bahsedeni bakanlıkla ödüllendiren, ‘bir defadan bir şey çıkmaz’ diyen, istismara uğrayan çocukları delil yetersizliği nedeniyle bir kez daha istismara uğratarak delil toplamaya zorlayan bu zihniyeti ilk seçimlerde sandığa gömeceğiz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2022, 15:48
YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.