ÇİFTÇİYİ İHYA EDECEK PROJEDE SU TUTULMAYA BAŞLANDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Profesör Dr. Veysel Eroğlu’nun Manisalı çiftçilere anlattığı ‘EGEGEP Projesi’ kapsamında Yunusemre ilçesinde bulunan ve 440 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak olan ‘İlyasçılar Göleti ve Sulama Projesi’nde hareketlilik başladı. Manisalı çiftçinin can suyu olacak olan projenin ağustos ayında tamamlanması bekleniyor.

ÇİFTÇİYİ İHYA EDECEK PROJEDE SU TUTULMAYA BAŞLANDI
banner87
Malden Göleti ve Sulaması Projesi’nin ikmali ile birlikte eksikleri giderildikten sonra yeniden ihale edilen İlyasçılar Göleti’nde su tutulmaya başlandı. Manisalı çiftçinin daha fazla ürün almasını ve daha fazla kazanmasını sağlayacak olan proje hız kesmeden ilerliyor.

DEKAR BAŞINA 1.243 TÜRK LİRASI
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun başlattığı EGEGEP Projesi kapsamında bitimine az kalan İlyasçılar Göleti ve Sulaması Projesi, bölge üreticisinin yüzünü güldürecek. 440 dekar araziye can suyu sağlayacak proje de daha çok ürün çeşitliliği ve aynı tarladan birkaç kez hasat alma imkanı sağlanacak. Dekar başına 1.243 lira gelir artışı sağlanması beklenen İlyasçılar Göleti’nin her yıl çiftçiye ortalama 547 bin 798 lira ek gelir sağlaması hedefleniyor.


320 BİN m³ SU DEPOLANACAK
Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki Karalar Deresi üzerine inşa edilen göletin gövdesi homojen toprak dolgu tipinde inşa edildi. Temelden yüksekliği 19 metre olan gölette 320 bin metreküp su depolanacak. Projede derivasyon ve dip savak imalatları tamamlandı. Vana odası ulaşım yolu çalışmalarının devam ettiği inşaatın ağustos ayında sulama kanalları ile birlikte tamamlanması planlanıyor.- Caner Kılıç


 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94