‘D4s yetki belge genelgesi’ Binlerce işçi taşıma servis emekçisini şoka uğrattı

İşçi taşımacılığı yapan servis sürücüleri sabahleyin Manisa-İzmir arasında trafiği yavaşlatma eyleminde bulundu.

‘D4s yetki belge genelgesi’ Binlerce işçi taşıma servis emekçisini şoka uğrattı
banner87

Şehirlerarası Personel ve Öğrenci Taşımacıları Derneği Başkanı Atak;  “Bir gecede ‘D4s yetki belgesi’ genelgesi ile ocağımıza incir ağacı diktiler. Kimin eline ne geçti? Olan binlerce servis emekçisine oldu. 2022 yazında ülkemiz beklenmedik turist akınına uğrayacak o vakit onları hava limanlarından şehirlere taşıyacak bir tek araç bile bulunmayacak. Seçim zamanı geldiğinde bunun yanıtını alacaklar” dedi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesine İzmir’den işçi taşıyan Şehirlerarası Personel ve Öğrenci Taşımacıları Derneğine kayıtlı onlarca servis sahibi akaryakıta yapılan zamlar karşısında dayanacak güçleri bulunmadığı gerekçesiyle araçları ile eylemde bulunmuştu. Bunun şokunu üzerlerinden atmaya çalışan Manisa-İzmir arasında işçi taşıyan servis sürücülerine bir darbe de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünce 31 Aralık 2021 gecesi çıkartılan D4S taşıma yetki belge genelgesi ile Türkiye’de çalışan 20 bin’in üzerinde servis sürücüsü işsiz kaldı.

   Bir gecede çıkartılan genelge ile dünyalarının karardığını ve üstüne üstlük işsiz kaldıklarını dile getiren Şehirlerarası Personel ve Öğrenci Taşımacıları Derneğine bağlı olan servis sahipleri sabaha karşı araçları ile İzmir’den kontak açıp Manisa OSB’ye kadar uzanan 35 kilometrelik yol güzergahında trafiği yavaşlatma eyleminde bulundu.

  Bu eylemi kornalarına basarak sürdüren servis sürücülerine taşıma belgeleri geçersiz olmasına rağmen Manisa-İzmir arasında işçi taşımaya devem eden diğer servis sürücüleri de kornalarına uzun süreli basarak destek verdi.

  İşsiz kaldıklarını dile getiren ve İzmir Bornova Topçular mevkiinde başlattıkları trafiği yavaşlatma eylemlerini Manisa OSB’de yerlerinde sonlandıran servis sürücüleri boş olarak geldikleri araçları ile yeniden boş olarak İzmir’e dönüş yaptılar.

   Şehirlerarası Personel ve Öğrenci Taşımacıları Derneği Başkanı Celal Atak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünce yürürlüğe giren D2 belgeyi devre dışı bırakan D4S belge zorunluluğunu hayata geçiren belge ile zor koşullarda taşımacılık yapmaya çalışan servis esnafını tamamen yok ederek mezara gömdüğünü dile getirerek;

“DANIŞTAY’A AÇILAN DAVAYA RAĞMEN GENELGE ÇIKTI”

“Biz D2 yetki belgesiyle şehirlerarası personel taşıyoruz. Yıllardır böyledir bu. Daha önce yetki belgesi vardı. Ulaştırma Bakanlığı nüktesinde. Daha sonra bunu D2 yetki belgesiyle taşıma haline getirdiler. D2 yetki belgesiyle de yıllardır taşıma yapıyoruz biz. Fakat, 2018 yılında bir yönetmelik yayımlandı. Karayolu taşıma yönetmeliği. Daha sonra 15 Kasım 2019’da tekrar değişiklik yapıldı ve D2 yetki belgesiyle yapılan taşımanın, 31 Aralık 2021 sonu itibariyle sonlanacağı, D4S yetki belgesine geçilmesi gerektiğini söylediler. Biz de bu durumun ekonomik kayıplara, kapasiteye ve ülke ekonomisine zarar vereceği bahsiyle Danıştay 8.Dairesi’ne dava açtık. Davamız devam ediyor. Biz bakanlığımızdan ek süre verilmesini talep ettik. Hem bu pandemi süreci sonuçlansın. Hem de bu süreçte yargı ne karar verecekse ona göre karar verilsin. Ona göre hareket edelim diye. 20 Aralık’ta fabrikalara, firmalara sesimizi duyurmaya çalıştık. Ama orada telaffuz ettiğimiz rakamların aşağı yukarı yarısı gibi rakamlar teklif edildi. Bu rakamlar da sadece aracın akaryakıtına denk geliyor. O günkü günden bugüne akaryakıtlara yüzde 15 zam geldi. 1 Ocak itibariyle zaten yüzde 12,2 motorine zam geldi. Bu maliyetleri de göz ardı eden firmalar, bize şu anda 500-550 TL maksimum rakamda çalışmamızı talep ediyorlar. Bizim bu rakamlarla çalışmamız mümkün değil. Daha önce D2 yetki belgesiyle hafta içi fabrikalara servis yapıyorduk. Hafta sonları da turizme giderek buraya destek veriyorduk. Maalesef şimdi hafta sonu işi de elimizden alınınca sadece personel taşımaya dönünce bizim ayakta durmamız mümkün değil.”

“ESNAFIMIZ ARAÇLARI SATIP DÖVİZE YATIRIP ÜRETİMDEN ELİNİ AYAĞINI ÇEKECEKTİR”

Başkan Atak, bu genelgenin kaldırılmaması karşısında servis sahibi esnafının dayanacak gücünün kalmayacağını belirterek; “Esnafımız araçları satıp dövize yatırıp üretimden elini ayağını çekecektir Bundan dolayı esnaf sektörü terk edecek. 2022 yılının, turizm açısından çok verimli geçeceğine inanıyoruz. Yazın turistler geldiklerinde, biz havaalanı lojistik hizmetlerine, acentalara destek veriyorduk. Bizim bu desteğimizi alamayan acentalar, yolcularını havaalanından falan taşıyamaz, otellere transferini yapamaz hale gelecekler. Bu sektör öldükten sonra diriltmek çok zor. Cefasına katlandık, geldik. Ama dayanacak durumumuz kalmadı. Sektörden çekileceğiz.”

“SEÇİM ZAMANI GELDİĞİNDE BUNUN YANITINI ALACAKLAR”

Başkan Atak, “Biz bugün idareyi, zamları, meclisi, siyasi parti ve yöneticilerini protesto ettik. Neden? Çünkü kimse sesimize kulak vermiyor. Bir sektör yok olup giderken hepsi seyrettiler. Dolayısıyla bunun seçim zamanı da var. Seçim zamanı kimse kapımızı çalmasın. Bizim bugün yanımızda olmayanların, biz de o gün onların yanında olmayacağız.” İfadelerine yer verdi.

“ABDURRAHİM ALBAYRAK’IN FİLOSU DA KANUNA AYKIRI TAŞIMACILIK YAPIYOR”

Başkan Atak, Yürürlüğe giren genelge Manisa’ya işçi taşımacılığı yapan tüm şirketleri sorumluluk altına soktuğuna işaret ederek; “D4S belgesi ile taşımacılık yapma zorunluluğu Manisa OSB’deki dev sanayi kuruluşlarına işçi taşıyan Altur firması adı altındaki Abdurrahim Albayrak’ın şirketini bağlıyor. Onlarda ellerinde D4S belgesi bulunmaksızın taşımacılık yaparak ilgili genelgeyi hiçe saydılar. Ancak gelin görün ki her hangi bir işlemde bulunulmadı ve bululacağını da zannetmiyoruz” dedi

“SOYER BAŞKANDAN RİCAMIZ VAR”

Şehirlerarası Personel ve Öğrenci Taşımacıları Derneği Başkanı Celal Atak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den bir ricaları bulunduğuna işaret ederek; “Şimdi biz İzmir esnafı olarak İzmir büyükşehir belediyesinden yani Tunç Soyer başkandan talebimiz tahditli/tahsisli plakalı araçların D4S taşıma müracaatlarında İzmir UKOME’ sinden komşu illerden İzmir iline yapılacak personel ve öğrenci taşımalarında taşımanın başlama noktası tahditli/tahsisli plakanın ait olduğu komşu il olmalı ve İzmir için sadece sözleşmeye konu fabrika, okul veya kamu kurumuna yolcularını indirebilir. Komşu ilin tahditli/ tahsisli plakaları İzmir’den yolcu toplaması yapamaz. ibareli UKOME kararı alması başkanımızın 5216 sayılı büyükşehir yasasınca bu yetkisi var ve kullanmalı.biz İzmir esnafını işsiz aşsız bırakılmasına izin vermemesini rica ediyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94