“ENFLASYON, VATANDAŞIN CEBİNDEN YAPILAN HIRSIZLIKTIR”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcı Kerim Rota ve Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak, ETV'de Hale Taştekin'in Gündem Özel programına konuk oldular. Canlı yayın sonrası Rota ve Onultmak, Manisa'da bir dizi ziyarette bulundular.

“ENFLASYON, VATANDAŞIN CEBİNDEN YAPILAN HIRSIZLIKTIR”
banner87

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota, Genel Başkan Danışmanı Doç. Dr. Burçak Başbuğ Erkan, Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak ve Gelecek Partisi'nin kurmayları; ETV'de gerçekleşen canlı yayın sonrası, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, MAGİAD ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi yönetimini ziyaret ettiler.

“TÜRKİYE'NİN KRONİK SORUNUDUR”

Enflasyon ve yanlış ekonomi politikalarını eleştiren Rota, “Türkiye, son 4 senedir bir ekonomik krizin içinde. Bu krizi kabul etmedikçe yan etkileri gün geçtikçe ağırlaşıyor. Türkiye'nin daha fazla vakit kaybetmeden yarın seçime gitmesi gerekir. Gelecek Partisi olarak ilk önceliğimiz, enflasyonu kontrol altına almak olacak. Parti olarak vaadimiz ise sürdürelebilir olarak enflasyonu yüzde 5'in altında tutmak olacak. Enflasyon, Türkiye'nin kronik sorunudur. Enflasyon, vatandaşın cebinden yapılan hırsızlıktır. Enflasyonu düşüremediğiniz zaman dövize bir kaçış oluyor. Yüksek enflasyon seçim kaybettirir. Gelecek sene biz bu durumu göreceğiz. Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir ortamda bir partinin başarılı olma şansı yoktur.” açıklamasında bulundu.

“PARTİZANLIĞIN SON NOKTASIDIR”

Hükümeti ve Cumhurbaşkanlığı sistemini sert bir dille eleştiren Rota, “Siyasetteki değişimle birlikte ekonomideki olumsuz tablo da değişebilir. AK Parti ve mevcut Cumhurbaşkanlığı sisteminden bir çözüm beklemek hayal olur. Eylül sonu itibariyle, kamu kaynaklarından kur korumalı mevduata ayrılacak bütçe 200 milyar TL'yi aşmış olacak. 84 milyon insan, çalışıp didiniyor ve 300 bin insana kaynak aktarılıyor. Mevcut kaynakları doğru idare ettiğiniz sürece, yandaş kayırmacılığı yapmadığınız takdirde Türkiye'de kaynak anlamında bir sorun olmaz. KPSS'den yüksek puan olan bir insan, mülakattan eleniyorsa artık bu partizanlığın son noktasıdır. Partizanlığa artık bir son vermeliyiz.” ifadesine yer verdi.

“78 MİLYAR DOLAR DÖVİZ SATILDI”

Merkez Bankasının yanlış politikalarına da değinen Rota, “Merkez Bankası 2022'nin ilk 7 ayında 78 milyar dolar döviz sattı. Merkez Bankası'nın net rezervi borçlar düşüldükten sonra eksi 54 milyar seviyesine geldi. Dünyada, Merkez Bankası rezervi olarak bu kadar zayıf olan başka bir ülke yoktur. Gelecek Partisi olarak 3 aşamalı ekonomi modeli belirledik. Bunlar; mevcut itibar açığının giderilmesi, enflasyonla mücadelenin kazanılması ve gelir ve servet dağılımını düzeltecek adımların atılmasıdır. 5 senelik bir sürenin Türkiye'nin tekrardan parlaması için yeterli bir süre olduğunu düşünüyorum.” dedi.

ROTA'DAN SIĞINMACI ÇIKIŞI

Rota sözlerine, “ Dolar 10 lira civarıyken ekonomik krizin geldiğini gördük. Gelecek Partisi olarak yayımladığımız 61 maddelik eylem planı listesinden, hükümet 10 tanesini yapsaydı enflasyon ve kur bugün buralarda olmazdı. İtibarlı bir hükümet geldikten sonra, Türkiye'nin ilk olarak sığınmacı sınırlarını kontrol altına alınıp, sayılarının azaltılması gerekiyor. Türkiye'nin hazmedebileceği bir sığınmacı sayısının sağlanması gerekiyor. Türkiye'de siyasi iklimin değişmesi sonrası, kadın cinayetleri ve doktora olan şiddetin azalacağını düşünüyorum.” diyerek son verdi.

“BAŞARILARIMIZI TAÇLANDIRMAK İSTİYORUZ”

Erken seçim için tarih veren Gelecek Partisi Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak, “Ekim sonu Kasım başı gibi erken seçim bekliyoruz. Olası bir erken seçime de kendimizi hazırlıyoruz. Tamamen gönüllülük usulüyle devam eden bir çalışmamız var. Kiralarımızdan seçim gezilerimize kadar her türlü giderimizi kendimiz karşılıyoruz. Kendimize bir hedef belirlediğimiz için bu zorluklar bir engel teşkil etmiyor. Teşkilatlanmamızı en iyi şekilde bitirip, başarılarımızı taçlandırmak istiyoruz. 3 dönem milletvekilliği yapmış olan Selçuk Özdağ'a değinmeden geçemeyeceğim. Dokunmadığı yürek, gitmediği ve ulaşmadığı yer kalmayan  Özdağ'a buradan teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“DİKİŞ TUTMAZ”

Ekonomik krize de değinen Onultmak, “Türkiye'nin dönüm noktasını oluşturacak bir seçime gidiyoruz. Bir değişimin sancısını yaşıyoruz çünkü ülke her anlamda bir tıkanma yaşıyor. Şu anda gündem seçim değil geçimdir. İnanılmaz bir hayat pahalılığı ile karşı karşıyayız. İnsanların tek dediği 'bizi kurtarın' demek oluyor. En üzücü olan, gençlerimiz ülkeye dair umutlarını ve ümitlerini kaybetti. Gençlerimizin umudu olmak için iktidara geleceğiz. 2013 sonrası ülkemiz iyi yönetilemedi. Savrulan bir ekonomi ve paketlerle yönetilmeye çalışılan bir ülkenin hazin durumunu görüyoruz. Geldiğimiz noktada iktidar ne yaparsa yapsın bu saatten sonra dikiş tutmaz.” ifadesinde bulundu. 

“YAPILANMAMIZI TAMAMLAYACAĞIZ”

Manisa'nın ilk kadın il başkanı olan Onultmak, “Türkiye'de ve siyasette kadın olmak gerçekten zor. Davutoğlu, kadınlara güvenerek çok büyük bir iş başardı. 1-2 ay gibi kısa bir sürede 17 ilçede de yapılanmamızı tamamlayacağız. Adil ve liyakatli bir yönetime ihtiyacımız var. Sandıkta çok başarılı olacağımızı düşünüyorum. Gelecek Partisi olarak çok iyi işler başaracağımızı ümit ediyorum. Mazotun 30 liraya yükseldiği bir yerde üzüm üreticisi hakkını arıyor. İnşallah güzel bir taban fiyat belirlenir ve üzüm üreticisi rahat bir nefes alır. “ açıklamasında bulundu.

“MÜLTECİ KAMPI DEĞİLİZ”

Onultmak, “Kanunların yetersizliği kadın cinayetlerinin en büyük sebebidir. Bize gelen bilgilere göre kadın cinayetlerinin sayısı oldukça fazla. Bunu devletin eliyle ve çıkarılacak olan kanunlarla engellemek mümkündür. İstanbul Sözleşmesi gibi bir sözleşmeden çıkmak yerine bunları fazlalaştırmamız gerekirdi. Mağduru korumak bizim kültürümüzde vardır. Şu an Suriye'de savaş durumu bitti. Artık sığınmacıların misafirlikleri de bitti. Yavaş yavaş göndermek gerekiyor. Biz kimsenin mülteci kampı değiliz. Ekonomik krizden sonra bize en çok şikeyet edilen konu sığınmacılardır. Türkiye artık bu sorunu kaldıramıyor ve kaldıramayacaktır.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94