ETV canlı yayında aşı sözü!

Konuk olduğu Etv’de, koronavirüse dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi ve program moderatörü Erdinç Yumrukaya, insanlara örnek olmak ve teşvik etmek adına 'canlı yayında aşı' sözü verdiler.

ETV canlı yayında aşı sözü!
banner87

Etv’de yayınlanan Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programına konuk olan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, koronavirüs aşılarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

“BENİM DE CİDDİ KUŞKULARIM VAR”

“Sadece Yunusemre Belediyesi, sadece Türkiye değil, tüm dünya böyle bir bela ile karşı karşıya.” sözleriyle koronavirüs hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Çerçi; “Tarihte de zaman zaman böyle büyük salgınlar olmuş. Tabi koronavirüs ile ilgili de çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. İşte laboratuvarda üretildi, güçlendirildi, şöyle oldu, böyle oldu gibi… Doğrusu benim de bu konuda ciddi kuşkularım var. Virüsün laboratuvarda üretilmesi, ya da güçlendirilmesi, bunun derin mihraklarca insanlığa yönelik bir saldırı olabileceği yönünde kuşkularım var. Ama netice itibariyle bu bir salgın.”dedi.

"TÜRKİYE SAĞLIKTA DÜNYAYA ÖRNEK BİR SİSTEM KURDU"

Salgın sürecinde Türkiye’nin sağlık sisteminin çok başarılı bir şekilde işlediğine değinen Başkan Çerçi; “Bu salgın epey bir can aldı Türkiye’de de. Ancak şunu gördük ki; Avrupa’ya, Amerika’ya, dünyanın en gelişmiş ülkelerine baktığımız zaman, Türkiye sağlık sistemi açısından çok başarılı. Ben 20 yıllık bir siyasetçiyim. AK Parti’de kurucu il başkanlığı yaptım, milletvekilliği yaptım, belediye başkanıyım vs… Siyasetçi olarak söylemiyorum ama şununla övünelim, gurur duyalım milletçe. Türkiye sağlıkla bir dönüşümü, değişimi başardı. Dünyaya örnek bir sistem kurdu. Bu millet, bu devlet bunlara layık olduğu için yapıldı. Hangi partiden olursa olsun, tüm vatandaşlarımızdan vicdanen bunun takdir edilmesini bekliyorum. Hükümetimiz, devletimiz bu koronavirüs ile ciddi mücadele etti. Hükümette tedbir almak, halkın sağlığını korumak anayasal görevdir. Dolayısıyla alınan kararlar, izolasyonlar, kapatmalar, kısıtlamalar vs hepsi halkımızın sağlığı için. Hükümetimiz kesenin ağzını açtı ve büyük destekler de verdi. Biz de belediye olarak ilk günden itibaren çok ciddi bir mücadeleye başladık. Bugüne kadar hiç boş durmadık.”diye konuştu.

"CANLI YAYINDA AŞI OLACAĞIM"

Herkesin mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizen Çerçi, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Aşıyı mutlaka tavsiye ediyorum. Kamuoyunda yapılan bu spekülasyonların hiçbirine katılmıyorum. Ben kendim de olacağım. Sağlık Bakanlığımız aşıyı risk guruplarına göre planlıyor. İnsanlara örnek olmak adına, teşvik etmek adına aşı olmak için hemen giderim. Sağlık Bakanlığı müsaade ederse canlı yayında aşı olacağım.

"ŞAHSİ DÜŞÜNCEM NİSANDAN SONRA RAHATLARIZ, TEDBİRLER HAFİFLER"

Aşı süreci yeni yılda Türkiye’de resmi anlamda başlamış olacak. Diğer aşılar da zaman içeresinde gelecek. Aşılar toplumda hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. Biz tıpta buna eradikasyon diyoruz. Bu virüsün tam anlamıyla ortadan kaldırılması için, toplumun en az yüzde 60’ının bağışıklanması, aşılanması gerekiyor. Dolayısıyla bu 45-50 milyon insanın aşılanacağı bir süreçtir. Ben bu sürecin ardından büyük oranda tehdidin ortadan kalkacağını ama hastalığın tam olarak bitmeyeceğini tahmin ediyorum. Nasipse mart- nisan ayları civarında yerli aşımız da çıkacak. Şahsi düşüncem nisandan sonra rahatlarız, tedbirler hafifler. Yaz ayında da bu virüs sorun olmaktan çıkar diye düşünüyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94