banner83

‘GÖREVDEN ALMA’ İDDİALARINA MURADİYE OSB’DEN YANIT

Muradiye OSB yönetimi, bazı basın yayın organlarında ortaya atılan kamulaştırma ve görevden alma iddialarına yanıt verdi. Yapılan açıklamada, “Söz konusu “görevden alma” gerçeği yansıtmamakla birlikte, OSB Kanunu ve Kanuna bağlı yönetmeliğin verdiği yetkiler ile OSB yönetimimiz görevinin başındadır.” ifadesine yer verildi.

‘GÖREVDEN ALMA’ İDDİALARINA MURADİYE OSB’DEN YANIT
banner87

Muradiye OSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, yaptığı yazılı açıklama ile gündeme gelen kamulaştırma ve görevden alma iddialarına yanıt verdi. Yapılan açıklamada, “OSB’ler, 4562 sayılı OSB Kanunu ve OSB Uygulama Yönetmeliğine göre kamulaştırma yaparlar. Söz konusu uygulama yönetmeliğinin, “Kamulaştırma ve kamu arazilerinin edinimi” başlıklı 6. Maddesi 2. Fıkrasında “OSB; kamulaştırma işlemlerini Valilik, İl Özel İdaresi, Belediye veya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına yaptırabilir.” hükmü amir olup, OSB’lerin kendi kendilerine kamulaştırma yapmalarını mümkün kılmamaktadır.” denildi.

KAMULAŞTIRMA DAVALARI DEVAM EDİYOR

OSB bünyesine iddia edildiği üzere kamulaştırılarak kazandırılan hiçbir arazinin olmadığı ifade edilirken uzlaşma komisyonu tarafından Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’ndan görüş alınarak belirlenen fiyat üzerinden rızaen satın alımı yapılmış sanayi parseli olmayan yerler haricindeki diğer kamulaştırma işlemleri için kamulaştırma davaları devam ettiği bildirildi. 

“İDDİA TAMAMEN ASILSIZDIR”

Muradiye OSB yaptığı açıklamada, “Bir ilçe belediyesine ait olduğu öne sürülen arsanın -belediyenin kamulaştırma işlemine “dayanamayarak” (?)- OSB’miz tarafından kamulaştırması yapıldığı iddiası tamamen asılsızdır. Söz konusu ilçe belediyesinin mülkiyetinde bulunan bir arsa, kamulaştırma yoluyla değil, kendilerinin belirlediği bedel üzerinden satın alınmıştır.” denildi.

“ŞAHISLARIN TASARRUFU SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Açıklamanın devamında, “OSB’mizin kamulaştırma ve genişleme alanı işlemleri T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayı ve nezaretinde sürmektedir. Şahısların tasarrufu söz konusu değildir. OSB’ler, Rantın önüne geçen, sanayicisine olabildiğince ucuza arsa sağlamakla görevli, özel hukuk tüzel kişiliklerdir. Arsalarının daha senelerce değerlenmesini bekleyip öyle satmak isteyenlere Organize Sanayi Bölgelerinde taviz yoktur.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“OSB YÖNETİMİMİZ GÖREVİNİN BAŞINDADIR”

Başkan Kıvırcık, “Eğer yapılan bir hukuksuzluk var ise, haberde söylendiği gibi “şikayetler üzerine görevden alan” kişiye değil, yargıya başvurulmalıdır. Hiç kimse, kanunlardan, yönetmeliklerden ve adaletten daha yetkili değildir. Söz konusu “görevden alma” gerçeği yansıtmamakla birlikte, OSB Kanunu ve Kanuna bağlı yönetmeliğin verdiği yetkiler ile OSB yönetimimiz görevinin başındadır.” ifadesine yer verildi.

BAŞKAN KIVIRCIK’TAN BASINA: ÜZÜCÜ

Başkan Kıvırcık, “Basınımızda haberini yaptığı konulardan bu denli uzak, doğru haber yapma kaygısından bihaber insanların olduğunu görmek üzücü olmakla birlikte, kendilerini haberlerini yargı önünde ispatlamaya davet edeceğimizi bilmelerini isteriz.” açıklamasında bulundu.

“MANİSAMIZ VE ÜLKEMİZE DEĞER KATACAKTIR”

Başkan Kıvırcık, “2 yıl gibi kısa bir sürede HDA alanlarına 155 adet dükkândan oluşan Ticaret Merkezi, alt yapı, üst yapı ve arıtma tesisi proje ve yatırımlarını başlattık. Tamamı satılan HDA Dükkân Ticaret merkezimiz 2023 Mart sonunda sahiplerine teslim edilecek. Dükkanlardan elde ettiğimiz gelirle, sanayicimize maddi yük getirmeden başladığımız alt ve üst yapı yatırımları 2023 sonunda tamamlanmış olacak. Uzunburun genişleme alanımız ile birlikte bölgemiz, 300 hektardan 650 hektara çıkacak ve önümüzdeki 5 yıl içinde diğer genişleme alanlarımızla birlikte toplam alanımız 1000 hektar, yani 10.000 dönüme ulaşacaktır. Sosyal yaşam alanları, meslek okulları, Teknokenti, sağlık merkezi ile bölgemiz örnek bir organize sanayi bölgesi olarak Manisamız ve Ülkemize değer katacaktır.” Diyeerk sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2023, 13:22
YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.