İçme Suyu Depolarının Dünü ve Bugünü Sergilendi

Manisa’nın 17 ilçesindeki içme suyu depolarından ve hatlardan çıkarılan borular sergilendi. Paslanmış boruların ve su depolarından çıkarılan orak gibi malzemelerin yer aldığı sergi, büyük ilgi gördü.Sergiyi gezen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, paslı boruları görünce 'Vah vah' diyerek, tepkisini dile getirdi.

İçme Suyu Depolarının Dünü ve Bugünü Sergilendi
banner87
Manisa'da içme suyu depoları ve borularının Büyükşehir Belediyesi tarafından değiştirilmeden önceki hali Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde sergilenmeye başlandı. Paslanmış boru sergisinde kentin 17 ilçesinden getirilen boru ve çeşitli malzemelerin hali görenleri şaşırttı. Bazı boruların tamamen ağaçlarla kaplandığı, bazılarının da küften neredeyse yok olduğu görüldü. Su depolarından çıkan orak da sergideki yerini aldı. Sergiyi gezenler, gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün de, Büyükşehir Belediyesi 2018 Ocak ayı Meclis Toplantısı öncesinde sergiyi inceledi.Sergiyi gezen Ergün, paslı boruları görünce 'Vah vah' diyerek, tepkisini dile getirdi. Boruları dikkatle inceleyen Cengiz Ergün, kentin büyükşehir olmadan önce paslanmış borulardan su içtiğine dikkat çekti.“AMACIMIZ ESKİYİ ELEŞTİRMEK DEĞİL”
Başkan Ergün, “Burada sergilenen manzaradan sonra ben söyleyecek kelime bulamıyorum. Durum apaçık ortada. Ancak amacımız herhangi bir şekilde eskiyi eleştirmek değil. 30-40 sene önce yapılmış olan bu yatırımlar, o zamanların imkanları dahilinde yapılmış çalışmalardır. Ama tabii ki zaman içerisinde bu hale gelmişler. Büyükşehir olduktan sonra, 2014 yılının Temmuz ayında kurulan MASKİ Genel Müdürlüğümüz bünyesinde 17 ilçemizde 1080 mahallemizde bu depoların yenileme çalışmalarını hayata geçirdik. Bu 1080 mahallemizdeki içme suyu depolarının önceki ve sonraki hallerini burada gayet net olarak görebilirsiniz. Ki bunlar sadece her ilçeden alınmış olan bir ya da iki örnek fotoğraflardır” dedi.İL GENELİNDE 476 ADET İÇME SUYU DEPOSU YENİLENDİ
Başkan Ergün, “Şuana kadar 476 tane içme suyu depomuzu yeniledik. Artık hiçbir şekilde kullanılamayacak durumda olanlar için ise sıfırdan kompozit, galveniz ve betonarme depolar inşa ettik. Aynı şekilde 1080 mahallemizin klorlama sistemlerinin de otomatik sistemlerle yenilemelerini hayata geçirdik. Son kalan 150 ila 180 civarı depomuzun otomatik klorlama sistemlerindeki çalışmalar da bilfiil devam ediyor. Turgutlu Prestij caddelerimizden Akçakmak gibi ilçe merkezlerimizde yaptığımız altyapı yenileme çalışmaları esnasında çıkan eski boruların, tesisatların burada sergilenen hali ortada” diyerek hayata geçirilen bu çalışmalarla kat edilen yola dikkat çekti.“HALKIMIZ MÜSTERİH OLSUN”
Enerji tasarrufu adına yapılan çalışmalara da değinen Başkan Ergün, “MASKİ Genel Müdürlüğümüz aynı zamanda, ilçe merkezleri ve beldelerimizin yanı sıra mahallelerimizde de enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla pano ve sondaj pompa yenileme ve yedeklemelerini de bir bir gerçekleştiriyor. MASKİ Genel Müdürlüğü, sağlıklı ve kesintisiz içme suyu temini için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. İnsanlarımız maalesef yıllarca bu küflü, paslı, kunduzlu, otlu, kireç bağlamış bu borulardan sular içmişler. Göreve ilk geldiğimiz günden beri en öncelikli işimiz bunların yenilenmesiydi ve halen de bu çalışmalarımızı bitirme noktasına yakın bir şekilde sürdürüyoruz. O yüzden halkımız müsterih olsun. MASKİ Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir vatandaşımızın hizmetindedir, emrindedir ve her türlü işin takipçisidir. Bu böylece bilinsin” dedi.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94