İTHAL ÜRÜNLER YERİNE ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ

Manisa’da üreticilerin sorunlarına çözüm aradıklarını söyleyen Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Müjgan Şenay, başarıyı elde etmenin yolunun özellikle çiftçilerin örgütlenmesinden geçeceğini kaydetti. Şenay ayrıca birçok ürünün ithal edilmesi yerine yerli üreticilerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

İTHAL ÜRÜNLER YERİNE ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ
banner87
Aralık ayının sonunda yapılan genel kurulla Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığına seçilen Müjgan Şenay, her zaman olduğu gibi bundan sonra da sektörün sorunlarına yönelik detaylı çalışmalar yapacaklarını belirtti. MüjganŞenay, bu seneki hedeflerinin içerisinde, özellikle mühendisleri ve çiftçileri bir araya getiren; çiftçilerin örgütlenmesi ve onların çalışmalarını destekleyecek bir takım çalışmalarda ortak işbirliği içine girmek gerektiği konusuna ağırlık vereceklerini ifade etti.

BAŞARI ÇİFTÇİNİN ÖRGÜTLENMESİNE BAĞLI
Gelecek dönemde başarıyı elde etmenin yolunun özellikle çiftçilerin örgütlenmesinden geçeceğine dikkat çeken Şenay, "Çünkü gitgide yaşlanan bir çiftçi kesimimiz var. Dışarıdan alınmış bir takım modelleri de ülkemize uyarlayacak şekilde oluşturulacak birlikler ve kooperatiflerle yapılabileceğini düşünüyoruz. Bununla ilgili ortak çalışmalar yürüteceğiz. Bunun dışında mühendislerimizin problemleriyle ilgili, sektörel sorunların üstünde duracağız. Bölgemizdeki, üzüm, belki bir parça pamuk devreye girecek inşallah, mısır gibi bunların ekim alanları, problemleri ve bunların çözüm önerileriyle ilgili mutlaka görüşlerimiz olacaktır. Bunlarla ilgili çalışmalarımız devam edecek” dedi.

TARIMDAKİ SIKINTILAR ÇİFTÇİYİ CİDDİ ANLAMDA ETKİLİYOR
Özellikle tarım alanlarında birtakım sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Şenay, “Tarımsal alanlarda bölgemizde maalesef otoyolların ve benzeri yapıların geçmesiyle ilgili birtakım sıkıntılarımız var. Bu sıkıntılardan çiftçimiz de ciddi anlamda etkileniyor. Belki üretim planlarının olmaması sebebiyle üreticilerimiz ne ekeceğini ya da o yılın hangi üründe para getireceğini bilemediğinden dolayı yaşadığı bir takım sıkıntılar var. Fiyatlardaki dalgalanmalar ciddi anlamda çiftçimizi etkiliyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda 2018 sezonu inşallah bunların çok sıkıntılı olmadığı süreçleri getirir diye umut ediyorum. Mühendisler olarak her zaman için çiftçilerimizin yanında bu süreçte onların arkasında olacağımızı belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

İTHAL ÜRÜNLER ÜRETİCİYİ ZORA SOKUYOR
Son zamanlarda birçok ürünün ithal edildiğini ve bunun ülkedeki üreticileri daha zora soktuğunu ifade eden Şenay şunları söyledi:“Zeytinyağının Tunus’tan ithal edilecek olması tabi ki bizim görüşümüze göre üreticilerimiz açısından sıkıntılı bir durum neden? Bundan önce de biliyorsunuz nohut, buğday, mercimek gibi ürünleri yurt dışından aldık ama bunları almamızla beraber yerli üretimde ciddi anlamda düşüşler gerçekleşti. Bu bize göre zeytinde de oluşabilecek bir sıkıntı. Maliyetleri ülkemizde çok yüksek olan ürünler bunlar. Önemli olan aslında onları ithal etmek değil, çiftçinin maliyetini düşürecek girdileri, düşük maliyetli girdiler sağlayabilmek ya da çiftçiye destekleri, hammaddeye destekleri özellikle üretim aşamasındaki destekleri sağlayarak kendi ürünümüzün daha az maliyetle üretilmesini sağlamak bizler için; üreticimiz için daha doğru olacaktır. Özellikle onların üretim alanlarının artırılması ve artırılan bu üretim alanlarında destekler ve teşvikler verilmesi zeytinyağını dışarıdan almaktan çok daha iyidir ve daha sağlıklıdır diye düşünüyorum. Bizim zeytinimizin ve zeytinyağımızın aroması dünyaca benimsenmiş ve bilinen bir aromadır. Bu aroma iklimle örtüşen bir durumdur. Siz bunu bu bölgeden değil, başka bir bölgeden aldığınızda aynı tat ve lezzeti yakalayamazsınız. Bizim dünyaca bu kadar ünlü olan zeytinimizi zeytinyağımızı bence biz burada daha çok ön plana çıkarıp, düşük maliyetlerle üreterek yurt dışına göndererek kalitemizi ortaya koymalıyız ya da bu aromamızı ön plana çıkarmalıyız ki onlar bize gelsinler. Bu sayede de bizim çiftçimiz, bizim üreticimiz daha çok ekim alanlarına sahip olsun.”
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94