Kentsel dönüşüm vatandaşın isteği doğrultusunda yürüyecek

Manisa’nın merkez ilçesi Şehzadeler’deki kentsel dönüşüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP’li Başkan Hakan Gürtunca’ya cevap veren Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, "Süreç tamamen vatandaşımızın isteği doğrultusunda yürüyecektir. Halk desteği olmayan bir projeyi, uygulamamız asla mümkün değildir. Manisa’nın 40 yıllık kanayan bir yarasına merhem olacak, bölgenin yapısını olumlu yönde değiştirecektir."dedi.

Kentsel dönüşüm vatandaşın isteği doğrultusunda yürüyecek
banner87

Şehzadeler ilçesinde hayata geçirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projesi hakkında açıklamalarda bulunan CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca’ya, Şehzadeler Belediyesi’nden cevap geldi. Şezadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Manisa’mızın kanayan yarası haline gelmiş olan Tabane bölgesinde; 5 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projemizle ilgili, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Sayın Hakan Gürtunca’nın açıklamalarını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Şehzadeler Belediyesi olarak sürecin başından bu yana, şeffaflık ilkesiyle hareket ettik. Süreç içerisinde, başta siyasi partilerimiz ve akademik odalarımız olmak üzere, konunun bütün paydaşlarını, detaylı toplantılarla bilgilendirdik. CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Sayın Hakan Gürtunca ve yanındaki teknik ekibine 2 Aralık 2020 tarihinde başkanlık makamında düzenlenen toplantıda, proje ile ilgili detaylı bilgi verilmiş; ayrıca, burada ifade ettikleri bütün eleştiri konularında, kafalarda soru işareti kalmayacak şekilde bilgilendirme yapılmıştır.” dedi.

“BU PROJEDE, BİR RANT VAR İSE BU TAMAMEN VATANDAŞIMIZA LEHİNE OLAN BİR RANTTIR”

Kentsel dönüşümle ilgili çalışmaların başlamamış olması iddiasının gerçek dışı olduğunu belirten Başkan Çelik; “Söz konusu projemizle ilgili İmar planı ve kentsel tasarım projeleri, bakanlık onay aşamasında olup, sahada vatandaşımızla ön talep görüşmeleri devam etmektedir. Yapılan görüşmelerde, projeyi isteyen hak sahiplerinin, projeyi istemeyen vatandaşlarımıza göre, iki kat fazla olduğu tespit edilmiştir. Sayın Gürtunca’nın açıklamasında iddia ettiği, ‘rantın vatandaşın lehine olması’ eleştirisi bu proje için haksız ve yanlış bir eleştiri olur. Çünkü bu proje, devletimizin sosyal devlet ilkesi ile yürüttüğü, tamamen vatandaşımızın menfaati gözetilerek, hazırlanan bir projedir. Çevre ve Şehircilik bakanlığımız bu projeye, sosyal devlet ilkesi ile yaklaşık 500 Milyon TL katkıda bulunmaktadır. Normal şartlarla bu destek olmadan bu projenin, ekonomik açıdan yürümesi mümkün değildir. Belediyemizin bu projenin içinde bir kuruş geliri yoktur. Mevcut alandaki bütün arsa ve haklarını, bu proje kapsamında bakanlığımıza devretmektedir. Dolayısıyla bu projede, bir rant var ise bu tamamen vatandaşımıza lehine olan bir ranttır.”diye konuştu.

"AMACIMIZ, MANİSA’MIZIN 40 YILLIK BÜYÜK BİR PROBLEMİNİ ÇÖZMEKTİR"

CHP İlçe Başkanı Gürtunca’nın dile getirdiği sorulara en açık şekilde cevap vermek istediklerini ifade ederek açıklamalarını sürdüren Çelik, yaptığı bilgilendirmede şu sözlere yer verdi; “Öncelikle söz konusu alanın, mevcut haliyle afet riski altında olduğu resmi raporlarla tespit edilmiştir. Amacımız Manisa’mızın 40 yıllık büyük bir problemini çözmekle beraber, vatandaşımızın hak ettiği insanca yaşayabileceği konutları, halkımızın hizmetine sunmak, yine bununla beraber bölgedeki kötü görüntüyü ortadan kaldırmaktır. Bu kapsamda da projenin vatandaşımızın lehine olabilecek şekilde yapılabilmesi için bütün teknik imkanlar, detaylıca ele alınıp, uzun soluklu bir çalışma ile mevcut proje ortaya çıkarılmıştır. Bu proje tamamıyla; vatandaşımızın ekonomik anlamda mağdur olmayacağı, aksine yüksek değeri olan evlere kavuşacağı bir projedir. Sahada da vatandaşımızın projemize verdiği destek, bunu ortaya koymaktadır.

"METREKAREDE 800 TL BEDEL DİYE SABİT BİR BEDEL, SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

Manisa’mızda büyükşehir belediyemiz tarafından yapılan genel revizyon imar planı çalışmaları ile mevcut alanda ki kentsel dönüşüm imar planı, entegre bir şekilde yürütülmektedir. Kentsel dönüşüm alanındaki arsa metrekare bedelleri arsanın bulunduğu, mevki ve konum dikkate alınarak, lisanslı değerleme firmalarınca belirlenmiştir. Söz konusu açıklamada ifade edilen, metrekarede 800 TL bedel diye sabit bir bedel, söz konusu değildir. Mevcut alanda bir imar çalışmasında bu alanın yüzde 45‘i düzenleme ortaklık payı olarak, bedelsiz olarak kesilir iken, bu çalışmada hiçbir kesinti yapılmadan, tamamı değerlendirme kapsamına alınmaktadır. Düzenleme ortaklık payı diye bir pay alınmadığı için bu payı hesaba katacak olursak, bu payında bedeli vatandaşımıza ödeneceğinden dolayı vatandaşımızın lehine yaklaşık iki kat değer ortaya çıkmaktadır.

"HAK SAHİPLERİ BAŞKA BİR BÖLGEYE TAŞINMAYACAK"

Riskli alana ilişkin projeler üretilirken sahada kapsamlı bir sosyal araştırma gerçekleştirilmiş, hane halklarının ekonomik ve sosyal profilleri belirlenmiş ve proje bütün bu ayrıntılı analizler ışığında geliştirilmiştir. Bu projenin en güçlü yanı, hak sahiplerinin, başka bir bölgeye taşınmasından ziyade, mevcut alanda yaşaması temel olarak esas alınmıştır. Kentsel dönüşüm kapsamında ki alanda, mevcut arsa ve binaların satılması ile ilgili bir engel bulunmamakla birlikte, hak sahiplerimiz konutlarının tapusunu aldığı andan itibaren, satma hakkına sahiptir.

"HAK SAHİPLERİ, BAKANLIĞIN BELİRLEDİĞİ KİRA RAYİÇLERİ DOĞRULTUSUNDA DESTEK ALACAK"

Riskli alan bölgesinde bakanlığımız öncülüğünde, Manisa’mızın topografik yapı ve bu yapının oluşturduğu görsellik dikkate alınarak kentsel tasarım, imar planı ve mimari projeler yürütülmektedir. Hak sahiplerimiz, inşaat süresi içinde vatandaşımızın mağdur olmaması için, evini boşalttığı günden, teslim alacağı güne kadar, bakanlığımızın belirlediği kira rayiçleri doğrultusunda destek alacaktır. Bu konuda bir mağduriyet asla söz konusu olmayacaktır. Proje kapsamında yapılacak olan konutlar bakanlığımızın daha önce belirlediği, metre kare başına 2500 TL bedelle, hak sahiplerine satılacaktır. Kentsel dönüşüm alanı içinde kurduğumuz, Kentsel Dönüşüm Tanıtım Ofisimizde vatandaşımız, açıklamada ifade edilen, bütün sorularına, birebir iletişim yöntemi ile uzman personelimiz tarafından cevap verilmektedir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevinç
Sevinç - 2 yıl Önce

Sayın cengiz ergün bey sizden istiramım bu kensel dönüşüm Akhisarımıza da gelmesini istiyoruz yıkık dökülen evlerin depreme dayanıklı binaların olmasını sizden talep ediyoruz çok geç kalındı Akhisarın kalkınması sizden rica ediyoruz bu konu lada bir ilgilenseniz Teşekkürler

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94