“Manisa’da Vaka Sayısı 1 Ayda 10 Kat Arttı!”

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, Manisa genelinde vaka sayısının 1 ayda 10 kat arttığını söyledi.

“Manisa’da Vaka Sayısı 1 Ayda 10 Kat Arttı!”

Etv ekranlarında yayınlanan Yakın Plan programına konuk olan Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, koronavirüs vakalarında ve aşılama çalışmalarında Manisa’nın son durumu hakkında bilgi verdi. Manisa’nın aşılama oranının Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu belirten Başkan Duran, temmuz ayında yaşanan düşüş sonrası aşılamanın verdiği rahatlık ve tedbirlerin elden bırakılması nedeniyle kısa sürede vakalarda büyük bir patlama yaşandığını dile getirdi. Başkan Duran, “Temmuz’un başında Manisa’da vaka sayısı günlük 10’a düşmüştü, 1 ay içerisinde 10 kat artarak günlük vaka sayısı 100 oldu” dedi.

MANİSA AŞILAMADA TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE”

Türkiye ve Manisa’da aşılama çalışmasında son durumu aktararak, değerlendirmede bulunan Duran, “Aşılama başlayalı 8 ay oldu ve bu 8 aylık süreç içerisinde beklenen oran şuydu: tahmini olarak aşılar yeteri kadar temin edilebilseydi haziran ayında Türkiye halkının %70 inin aşılanmış olması hesaplanıyordu. Böyle bir orana sahip olsaydık pandemi’nin kırılacağı nokta olacaktı ancak şuan geldiğimiz noktada fena değil. Manisa’nın aşılama oranı %73. Bu bahsettiğimiz aşılama oranı tek dozdur ve koruyuculuğun sağlanması için ikinci dozun da olunması gerekir. Bazı durumlarda ikinci dozun bile etkisinin olmadığı üçüncü dozun gerektiğini görüyoruz. Manisa Türkiye ortalamasının üstünde bir orana sahip. Tek doz olarak Türkiye’de aşılama oranı %68dir. Bunun sebebi de güney doğu bölgelerinin aşılanma oranının düşük olmasıdır. Yoksa Manisa’dan daha iyi illerde var. Trakya bölgesinde %90 varan şehirlerimiz var. Temmuz ayında düşen vaka sayıları rahatlık getirdi insanlara ancak daha sonra tekrar çoğaldı. Bundan dolayı sağlık bakanlığı tekrar sıkı bir aşı politikası uygulamaya başladı. Meydanlarda aşılama yapılmaya başlandı” dedi.

VAKA SAYILARI ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE ARTIYOR”

Vaka sayılarının temmuz ayı sonrasında çok hızlı bir şekilde artış gösterdiğini dile getiren Duran, “Hem Manisa hem Türkiye olarak konuşmak gerekirse, şu an da maalesef geldiğimiz nokta Türkiye verileri geçtiğimiz mart ayının verileriyle aynı. Daha önceki kapanmalardan dolayı düşen vaka sayıları normalleşmeyle birlikte çok hızlı bir şekilde artıyor. Elimizde şöyle bir sayı var. Vaka sayıları Temmuz’da 5 bine düştü ondan sonra temmuzun başında 5 bin olan sayı temmuzun sonunda 20 bine ulaştı. Aşılamanın verdiği rahatlık ve tedbirlerin elden bırakılması durumun rehavetini arttırdı” ifadelerini kullandı.

MANİSA’DA VAKA SAYISI BİR AYDA 10 KAT ARTTI

Türkiye’de yaşanan hızlı vaka artışının Manisa’ya da sirayet ettiğini dile getiren Duran, “Temmuz’un başında Manisa’da vaka sayısı günlük 10’a düşmüştü, 1 ay içerisinde 10 kat artarak günlük vaka sayısı 100 oldu” dedi.

YENİ BİR KAPANMA BEKLENİYOR

Yaz sezonunun bitmesiyle beraber kısıtlamaların tekrar gelebileceğini belirten Duran, bazı uygulamaların bu kısıtlamaların habercisi olduğunu dile getirdi. Duran, “Tam kapanma olmasa da şimdiden yavaş yavaş kısıtlamalar tekrar gelecektir. Tahminimce yaz sezonunun geçmesi bekleniyor. Tatil sezonunu kısıtlamadan farklı alanlarda kısıtlamaya başlandı. Antalya da sağlık çalışanlarının yıllık izinleri iptal edildi. Sağlık hizmetinin aksamaması nedeniyle bu kısıtlamalar yapıldı. Aslında bu kısıtlamanın tam tersini beklerdik. Sağlık çalışanları olarak yorulduk. Manisa’ da şu an için böyle bir politika izlenmedi, ilerleyen zamanlarda ne olacağını bilemiyoruz” şeklinde konuştu.

AŞI ZORUNLU OLUR MU?

Koronavirüs aşısının Türkiye’de zorunlu olmasına ilişkin bir uygulamanın hayata geçmesin ancak hukuksal dayanakla olabileceğini söyleyen Duran, “Bu durum yasal ve hukuksaldır. Hukuksal bir dayanağı olduğunda yapılabilir. Ama şuan da aşının bir zorunluluğu yok. Zorunlu olan çocukluk aşılarında bile karşıtlık vardı. Bazı kendini bilmezler, aşı karşıtı popüler kesitin insanların beynini bir şekilde bulandırarak aşı meselesini zorladıklarını biliyoruz. Aşıya karşı olan hekimler hakkında soruşturma açıldı çünkü halkı yanıltma söz konusudur” diye konuştu.

HASTALIĞIN YARATTIĞI SORUNLAR AŞININ YARATTIĞI SORUNLARLA KIYASLANAMAZ”

Aşının yan etkileri ve komplo teorileri nedeniyle aşı karşıtlığı yaşandığını belirten Duran, “Aşının yan etkileri elbette var. Tıbbi materyaller ya da ilaçların hiçbir yan etkisi olmadığına dair bir şey söylemekte doğru değil. Yarar zarar meselesi üzerinden güvenlidir. Yoksa bu aşılar keyfi yapılmıyor. Bu toplumsal bir problemdir. Beklenen en büyük yan etkiler; halsizlik, ateş yapma, ağrı yapma, ishal gibi bir iki günde çözülebilecek etkilerdir. Hastalığın yarattığı sorunlar aşının yarattığı sorunlarla kıyaslanamaz. Aşının yarattığı problemler 170 milyonda 5 vakanın olması, çok düşük bir orandır. Aşının uygulamaya konması bu kadar basit bir durum değildir. Bilinen aşı yöntemleri vardı bunlara eklenerek yeni aşılar çıkarıldı” dedi.

HASTANEDE YATAN HASTALARIN %70’İ AŞISIZ”

Aşılama sonrasında hem yoğun bakım ünitelerinde hem ölüm oranlarında ne gibi değişiklikler olduğunu şu sözlerle anlattı; “Hastanede yatan covid vakalarıyla ilgili yeni bildirimler var. Hastanede yatan hastaların %60’ı ve %70’i aşısız vakalardan oluşmaktadır. Tabi ki aşı yaptıranlar da covid olabiliyor ama aşı yaptırmayanlara oranla daha hafif ve evde kontrol edilebilecek düzeyde geçiriyorlar. İstanbul’da bir hekim covid nedeniyle vefat etmişti onun da nedeni eksik aşısı vardı o da 3.aşısını yaptırmamıştı. Sinovac için 3 doz aşı yaptırılması gerekiyor. Onun da şöyle bir durumu oldu yine 2 doz koruyucu ancak koruyuculuğu azaldı, diyelim ki %80 koruyuculuğu varken %70 ve %60 koruyuculuğu düştü.”

BÜYÜKŞEHİR’E DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Son olarak, Manisa Tabip Odası bünyesinde yaptıkları aşı çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Duran, geçtiğimiz günlerde Manisa Büyükşehir Belediyesi ile aralarında geçen billboard kiralama olayına dair açıklamalarda bulundu. Yaşanan olayların yanlış anlaşılma nedeniyle ortaya çıktığını söyleyen Duran, “Biz çok zorlu koşullarda çalışıyoruz. Kapsamlı çalışmalar yapamadık. Belediyenin billboardlarda aşının güvenliğiyle ilgili afişler astık. Aşı olanlara sarı kurdele takmak gibi projelerimiz vardı. Yerel kaynaklarla çok fazla bir iletişim kuramadık. Billboardlarla ilgili geçen haftalarda yanlış anlaşılmalar, sıkıntılar oldu. Biz, Tabip Odasının parasıyla billboardlara afişleri astırdık. Bunun bir kamu yararına dair çalışma olduğunu bu nedenle ücretsiz şekilde billboard kiralamak istediğimizi dile getirmiştik. Büyükşehir’in basın bölümü, kendilerine bu teklifin iletilmediğini belirterek konuyla ilgili yanlış anlaşılmanın olduğunu belirterek afişlerimizi ücretsiz olarak asacaklarını ilettiler. Sağ olsunlar, bu hafta pazartesi gününden itibaren Büyükşehir’in katkılarıyla afişlerimiz Manisa’nın birçok noktasında asıldı. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Önceki yanlış anlaşılma konusunda da özür diliyoruz” dedi.

YORUM EKLE

banner95

banner94