MUOSB BAŞKANI OSMAN KIVIRCIK ETV’DE KONUŞTU: “DÜNYA STANDARDINDA BİR OSB HAYAL EDİYORUM”

Muradiye Organize Sanayi Bölgesi (MUOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, Etv ekranlarında Erdinç Yumrukaya'nın konuğu oldu. Muradiye OSB'nin geride kalan 1 yılında yapılan çalışmaları izleyicilere aktaran Kıvırcık, çok önemli hizmetleri bölgeye kazandıracaklarını belirtti.

MUOSB BAŞKANI OSMAN KIVIRCIK ETV’DE KONUŞTU: “DÜNYA STANDARDINDA BİR OSB HAYAL EDİYORUM”
banner87

26 Şubat 2021 tarihinde ilk seçimini yapan Manisa Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’nin (MUOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmaları Etv ekranlarında anlattı. Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programına konuk olan Başkan Kıvırcık, MUOSB’un kuruluşunu ve kurulduktan sonra karşılaştıkları sorunlara ürettikleri çözümleri anlattı. Geçtiğimiz ay lansmanını gerçekleştirdikleri Manisa’nın yeni ticaret merkezi HDA Dükkanlarında son durum hakkında da bilgi veren Başkan Kıvırcık, ayrıca yönetim kurulu olarak MUOSB’de hedefledikleri hayal ettikleri yatırımlardan söz etti. 

“TERTEMİZ YÜZLERLE YOLA ÇIKTIM”

Yönetim kadrosunun tamamen sanayicilerden oluşması nedeniyle bölgedeki sorunların çözüme ulaşması noktasında doğru adımlar atabildiklerini kaydeden Başkan Kıvırcık, “Ben yönetim kurulunu seçerken geleneksel ve yüzünü eskitmiş kişilerle bu yol çıkmamaya dikkat ettim. İşlerinde başarılı olmuş ama bu tip organizasyonlarda bulunmamış tertemiz yüzlerle yola çıktım” dedi.

8 BİNDEN FAZLA KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Muradiye OSB’de 8 binden fazla kişiye istihdam sağladıklarını belirten Başkan Kıvırcık, “Bölgemiz 2000 Yılında imara açılmış bugüne kadar çarpık yapılaşmış. Ancak biz çalışmalarımızla bu çarpıklığı ortadan kaldırıyoruz. Sanayi bölgemizde 195 sanayi parseli var. 60 parsel boş şu an 140 işletmemiz var. 8 binden fazla çalışanımız var. Plastik, kalıp ve metal sektörleri önde geliyor” dedi.

“SORUN BİR TANE DEĞİL”

Göreve geldiğinde bölgede acil olarak çözüm bekleyen sorunlarla ilgili konuşan Başkan Kıvırcık, “Tabi, bölgemizin sorunları bir tane değil. Birden fazla. Ve bu sorunlar 20 yıldır biriken sorunlar. Elektrik konusunu EPDK ile çözdük. Yol konusunda 10 KM Sathi Kaplama yapmamız gerekiyordu. Büyükşehir’den fiyat aldık. , 5 milyon fiyat verildi. Zaten o kadar bütçemiz vardı bunu yapmamız mümkün değildi. Vestel’in konteyner sahasını fabrikaya çeviriyorlar. Sağ olsunlar saha asfaltlarını bize vermeyi kabul etiller. Asfaltı bedelsiz bir şekilde aldık. İmar planı revizeleri yaptık. Allah Vestel’e zeval vermesin. Her şeyiyle memlekete fayda.” diye konuştu.

“ALT VE ÜST YAPI ÖNCELİKLİ TALEPTİ”

Sanayicilerin yönetimden öncelikle istedikleri konuları anlatan Başkan Kıvırcık, “Alt ve üst yapı konusu öncelikli talepti. Elektrik konusunun düzelmesi en büyük talepti. Bir sanayi bölgesi ve elektrik sorunu hat safhada. Diğer konu yol” dedi.

“YÖNETİM KADROMUZUN SANAYİCİLERDEN OLUŞMASI EN BÜYÜK AVANTAJIMIZ”

Yönetim kurulundan tamamen sanayicilerden oluştuğunu belirten Kıvırcık, bunun avantajlarını şu sözlerle anlattı; “Bu konuda biz Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Kamu yönetimde olmak istedi. Biz kabul etmedik. Müteşebbis heyetten çekilme kararı alındı. En büyük avantajımız biz sanayiciler, analitik düşünen çözüm odaklı girişimcileriz. Üretmenin, sanayici olmanın sıkıntılarını bilen insanlarla çalıştığımızdan dolayı, hızlı çözüm bulup uygulayabiliyoruz. Sanayicimiz bize bir telefonla ulaşabiliyor. Hizmetlerimizde önceliğimiz sanayicimize yük olmamak oluyor.”

OSB YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK

Yakın zamanda konuşulup, görüşülen OSB Yönetmeliğindeki değişikliklere ilişkinde bilgi veren Başkan Kıvırcık, “Biz seçimden sonra yönetim kurulu olarak sadece sanayicilerden oluşmasını istedik.  Müteşebbis heyette kalın dedik. Çünkü biz kendi derdimizi kendimiz çözelim. Onlar kabul etmediler. Onlara da hak veriyorum müteşebbis başkanları yönetimde yer almak istiyorlar. Sağ olsun MTSO Başkanı Mehmet Yılmaz, sanayi bölgesini sanayiciler yönetmesi lazım dedi. Bizim Müteşebbis Heyet Başkanımız Yunusemre Kaymakamımız Atilla Altay da sağ olsun bize destek oldu. Böylece göreve başladık. Yönetim kurulunun sanayicilerden oluşmasının farkını şu 8 ayda gördük. Çözülmesi zor olan şeyleri biz 8 aya sığdırdık. Yeni değişiklikle 14 sanayici ve Vali yönetimde olacak. Bizde bunun böyle olmasını destekliyoruz.”

HDA DÜKKANLARINDA SATIŞLAR DURDU FİYAT ARTACAK

Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’nin 8 aydır üzerinde çalıştıkları, kentin yeni ticaret merkezi olma özelliğini taşıyan Hizmet Destek Alanları (HDA) Dükkanları'nı geçen ay gerçekleştirdikleri lansman ile tanıtmasının ardından talebin ne düzeyde olduğu ile ilgili bilgi veren Başkan Kıvırcık, “İlk iki gün talep gelmedi. Herkes birbirini bekledi. Çünkü çok fazla dedikodu yapıldı. Kasamızda çok düşük bir bütçeyle büyük projenin altına girdik. Çok şükür şu an satılan dükkanlarla projeyi bitiriyoruz. Bugün itibarı ile satışları durdurduk. Fiyat arttıracağız” dedi.

“GELİRİN TAMAMINI OSB’MİZİN ALTYAPISINA HARCAYACAĞIZ”

HDA Dükkanlarında açılacak olan işyerleri için konseptler hakkında bilgi veren Başkan Kıvırcık, ayrıca bu dükkanlardan elde edecekleri gelirler ile nasıl bir yol izleyeceklerini de açıkladı. Başkan Kıvırcık, “Esasında konsept Yönetmelikle belirlenmiş durumda. Hangi sektörlerin faaliyet gösterebileceği belirlenmiş durumda. Ama şöyle söyleyebilirim, Bir OSB’nin ve yanındaki yerleşim yerlerinin ihtiyaç duyabileceği neredeyse bütün sektörler faaliyet gösterebiliyor. Kazandığımız gelirin tamamını OSB’mizin altyapısına harcayacağız” şeklinde konuştu.

“DÜNYA STANDARDINDA BİR OSB HAYAL EDİYORUM”

Başkan Kıvırcık, Erdinç Yumrukaya’nın kendisine yönelttiği, “Var olan sorunların çözümlerinin yanı sıra nasıl bir MUOSB hayal ediyorsunuz?” sorusuna ise şu sözlerle cevap verdi; “Dünya standardında bir OSB hayal ediyorum. Islahtan gelen bir OSB’yiz bunu başarmak kolay değil. Ama başaracağız. MUOSB’u Sıfırdan kurulmuş bir OSB olması için gece gündüz çalışacağız. Çevreyi kirletmeyen yollarıyla, yeşil alanlarıyla, mesleki eğitim merkeziyle sanayiye teknik personel yetiştiren, ihracat hacmi milyonlarca doları bulan bir OSB yaratmak en büyük hayalimiz.”

“ÜNİVERSİTE İLE NADİR GÖRÜLEN BİR İŞ BİRLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Programda son olarak Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile MUOSB arasında imzalanan iş birliğinden bahseden MUOSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, “Biz Celal Bayar Üniversitesi ile OSB-Sanayi işbirliği konusunda nadir görülen bir işbirliğini gerçekleştirdik.  Doktora tezlerine ödül vereceğiz. Konusu Sanayi ekseninde olan, ekonomi, iktisat, çevre, üretim ve bunun gibi konuları çalışan lisansüstü tezlere ödül vereceğiz. Ödüle kabul edilecek tezler Sosyal-Fen bilimleri alanında 26 başlıktan oluşuyor.  Mesela OSB’lerin sorunlarına, üretimde maliyeti düşürücü konuları çalışan tezlere, bunların öne çıkmasına, tanınırlığa-bilinirliğe kavuşmasında Türkiye’miz için fayda vardır. Biz inanıyoruz ki bu tezlerin içinden sınai mülki haklar çıkacak, bellide bir ürün ve yeni üretim metodları çıkacaktır. Diğer amacımız, akademisyenlerimizin başarılı çalışmalarını desteklemek ve onlara motivasyon sağlamaktır. Bunun yanında OSB’mizin, özellikle bizim gibi yeni kurulan bir OSB’nin sosyal sorumluluk konusunda yapabileceği en iyi sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmek.  Önümüzdeki günlerde başvuru tarihlerini ilan edeceğiz. Türkiye genelinden yoğun katılım bekliyoruz. Buradan bizimle birlikte olan Celal Bayar Üniversitemizin değerli rektörü Ahmet Ataç’a da saygılarımı gönderiyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94