ÖZDAĞ; BÜYÜK DEVLETLER KÜLTÜRLERİYLE BÜYÜK DEVLET OLUR

Türk Dili ve Edebiyatı Derneği (TDED) Manisa Şubesi tarafından 2017 yılının “ Türkçe Dil Yılı ” ilan edilmesi münasebetiyle düzenlenen programda Türkçe ve Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri bir araya geldi. Manisa Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen programa, AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Vali Mustafa Hakan Güvençer, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel ve akademisyenler katıldı.

ÖZDAĞ; BÜYÜK DEVLETLER KÜLTÜRLERİYLE BÜYÜK DEVLET OLUR
banner87
2017 yılının Türkçe Dil Yılı ilan edilmesi münasebetiyle, Manisa'da görev yapan Türkçe ve edebiyat öğretmenleri ile akademisyenlerin davetli olarak katıldığı programda Türkçe şiir ve maniler seslendirildi.
 
 
YÜKSEL; ‘’ DİLİNİZİ TEKNOLOJİ İLE BİRLİKTE GÖTÜRÜRSENİZ, DÜNYAYA HAKİM OLURSUNUZ ‘’
Canlı müzik eşliğinde başlayan programda açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel; “ Türk dili bizim her şeyimiz. Kendimizi onunla ifade ediyoruz. İnsanlara onunla duygularımızı anlatıyoruz ve aktarıyoruz. Dolayısıyla böyle bir etkinliğin yapılarak Türkiye’de Türkçe’nin öneminin vurgulanması aslında biraz garip. Biz bu milletin müntesipleriyiz. Dilimiz Türkçe ama etrafımıza baktığımızda maalesef özellikle 1900’lü yılların başından bu yana teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte Türkçe’nin ciddi anlamda sıkıntılar yaşadığını görüyoruz. İş yeri adları, bazen evlatlarımıza verdiğimiz isimler maalesef Türkçe’nin dışında bir etkiyle veriliyor. Eğer siz dilinizi korumak istiyorsanız, bunu teknoloji üreterek de sağlamak zorundasınız. Örneğin Savunma Sanayi Müsteşarlığı organizasyonunda ürettiğimiz  ‘ Atak ’ bildiğim kadarıyla özbeöz Türkçe bir kelime. Dolayısıyla, eğer dilinizi teknoloji ile birlikte götürürseniz, dünyaya hakim olursunuz ” dedi.

ÖZDAĞ; ‘’ BÜYÜK DEVLETLER, KÜLTÜRLERİYLE BÜYÜK DEVLET OLURLAR ‘’
TDED olarak organizasyonu 2017 yılında yapmayı planladıklarını ancak bazı durumlardan dolayı programın 2018’in ilk günlerine denk geldiğini kaydeden derneğin Manisa Şube Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ise, “ Türk dilini yaşatan, kimliğimizi yaşatan, bize nasıl ki ‘ Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır ’ diyorsa şair, burayı vatanlaştıranlar da Türkçe ve dil öğretmenleridir. Ben konuşmayı seven ve 16 yıllık AK Parti tarihinde en fazla meclis kürsüsüne çıkan bir milletvekiliyim. Orada da çok önemli konuşmaları da ben yaptım. Gerek Türkiye’nin sosyal meseleleri, gerekse Türkiye’nin siyasi meseleleriyle ilgili önemli konuşmalara imza attım. Baki kalan bu kubbede hoş bir seda olmaya çalıştım, gücüm yettiği kadar. Siyaseti sadece baraj yapmak, yol yapmak, köprü yapmak, okul yapmak, hastane yapmak olarak değerlendirmedim. Aynı zamanda onun içini doldurmak, kültürümüzü yani onun içerisindeki her şeyimizi oraları korumak adına, koruyucu olarak bulundurmak istedim. Barajlar yaparsınız, yollar yaparsınız, organize sanayi bölgeleri yaparsınız sonra oraları kendi insanınızdan korumak isterseniz PKK’dan, illegal örgütlerden korumaya çalışırsanız orada bir probleminiz var demektir. Ne kadar daha koruyacaksınız o sanayileri, fabrikaları, barajları ? İşte bunları korumak için kültüre ihtiyacımız var. Edebiyata, sanata, piyese, şiire, hikayeye, folklorumuza, halk oyunlarımıza, bizim bindallılarımıza, al yazmalarımıza, asker uğurlamalarımıza, düğünlerimize ve bizim manilere ihtiyacımız var. Bunlar Türkiye’de ne kadar çok dillenirse televizyonlar veya sokak ne kadar çok kültürle hemhal olursa o zaman işte o barajları hiç kimseden korumazsınız. Bunu yapabilenler bahtiyar devletlerdir. Kültür, aynı zamanda kriz çözebilme sanatıdır. Eğer büyük devletseniz, büyük krizleri rahat çözersiniz. Büyük devletler, kültürleriyle büyük devlet olurlar ” şeklinde konuşarak dilimizin önemine dikkat çekti.

GÜVENÇER; ‘’ DİL, NE SONRADAN YAPILABİLİR NE DE BOZULABİLİR ‘’
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de yaptığı konuşmada, dilin ne sonradan yapılabilecek bir şey ne de bozulabilecek bir şey olduğuna vurgu yaparak, “ Gerek kısa ama anlamlı açılış konuşmasını yapan değerli İl Milli Eğitim Müdür yardımcımız Yüksel gerekse toplantının ev sahibi sıfatıyla yaptığı konuşmasıyla milletvekilimiz sayın Özdağ, bugün bizi bir araya getiren ana temayla ilgili neredeyse söylenecek her şeyi söylediler. Bütün eksikliklerimize, ileride yapmamız gerekenlere, ufak tefek hatalara rağmen bu milletin ve dilin hizmetkarları olarak hepimiz adına sokakta, caddede, sınıflarda bu dili konuşanların, yaşatanların bundan sonra zenginleştirecek olan insanlarımızla el ele, onlarla göz göze olan siz değerli öğretmen kardeşlerime hazır fırsat bulmuşken en sıcak, en samimi, en yürekten teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Hepinizin emeklerine sağlık. Sizlerle gurur duyuyoruz ” şeklinde konuştu.

KATILIMCILARA KİTAP HEDİYE EDİLDİ
Programa Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili ve TDED Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel, Eğitim Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç ve Manisa’nın 17 ilçesinden Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri ile akademisyenler katıldı. Programa katılanlara dernek tarafından kitap ve Manisa ürünlerinden oluşan hediyeler takdim edildi.
 
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2018, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94