Saruhanlı'nın son 21 ayı ETV’de konuşuldu

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, göreve geldikleri günden bugüne geçen 21 aylık görev süresi içerisinde yaptığı çalışmaları ve 2021 yılında yapacakları hizmetleri Etv ekranlarında anlattı.

Saruhanlı'nın son 21 ayı ETV’de konuşuldu
banner87

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimler sonrasında halkın oylarıyla seçilen Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, 21 aylık görev süresince yaptığı çalışmaları anlattı. Göreve başlamasının ardından doğal afet ve koronavirüs salgını ile mücadele ettiklerini belirten Başkan Zeki Bilgin, bu zorlu sürece rağmen önemli işlere imza attıklarını söyledi. Olumsuz koşullarla rağmen bu dönem vatandaşlara dokunan önemli hizmetleri hayata geçirdiklerini belirterek, “Göreve geldiğimizden beri doğal afetlerle uğraşıyoruz. İlçemizde, deprem ve sel felaketi yaşadık. Şimdide koronavirüs ile mücadele ediyoruz. Biz, bu zor şartlara rağmen bir yılda Saruhanlı’da büyük işlere imza attık” dedi. Başkan Bilgin, 2021 yılında ilçeye kazandıracakları projeleri de Etv ekranlarından duyurdu. İşte Başkan Bilgin’in açıklamalarından öne çıkan kısımlar;

MERKEZE YENİ BİR YÜZ KAZANDIRILDI

Göreve geldik dedik ki; bir şehrin gelişmişliği nereden belli olur şehrin merkezinden belli olur. Şehrin girişinden yeniliklere başlayalım dedik. Proje hazırladık; AVM, yatak kapasitesi fazla otel ve restoran, kafe anlamında hemşerilerimizin çocukları ile aileleriyle gelip akşama kadar vakit geçirecek bir alan yaratmak istedik. İmar durumu ile ilgili bazı şeyleri aşamadık ama şuan aşmak üzereyiz. Bizde bunun üzerine yeniliklerimize merkezden başladık. 2000'li yıllarda yapılmış bir tören alanımız şuan yeterli gelmediği için milli bayramların ruhuna uygun bir tören alanı yapmamız gerekiyordu ve Saruhanlı’ya müthiş bir tören alanı kazandırdık. Hükümet konağı bahçesinin peyzajını yaparak halkımızın hizmetini sunduk. Tabii ki bununla kalmadık Bülent Ecevit Parkı'nı yaptık. Ayrıca sosyal tesislerimiz bizden önceki dönem yapılmış ama biz buraları geliştirdik yeniledik. Buraya bir halk kafe yaptık, alanı büyüttük ve bir tane havuz yaptık. Tüm hemşerilerimizden bizzat annelerden büyük övgüler ve teşekkürler aldık.

TARIMA DAİR ÖNEMLİ DESTEKLEMELER YAPILDI

Vatandaşta en çok ses getiren hizmetimiz ova yolları oldu. Ova yollarının hemen hemen yüzde 80’inin ıslahını yaptık. Üreticilerimizin arazilerine rahat bir şekilde gidebilmeleri için bu yolların yapılması gerekiyordu. Önümüzdeki yılda inşallah geri kalan ova yollarının ıslahını tamamlayacağız. 1 yıl içinde 26 tane tarımsal pompayı hayata geçirdik. Korona üretim ve üreticinin önemini bizlere bir kez daha gösterdi. Bu süreçte belediyemize ait 18 traktörü çiftçilerimize kullanmaları için verdik. Bunu, traktörü olmayan veya arızalı olan çiftçilerimize mazotuyla birlikte verdik. Bununla da kalmadık, ‘tarladan halka’ diye bir proje başlattık. Bir tanesi kendi tarlam olmak üzere iki tarlaya buğday ektik. Hasat ettiğimiz buğdayları un yaparak halkımıza ulaştırdık.

VERESİYE DEFTERLERİ ÖDENEREK VATANDAŞLARIN BORÇLARI KAPATILDI

Ayrıca veresiye defterleri kapattık. Ben iki aylık maaşımı, yardımcılarım, meclis üyelerimiz ve parti yöneticisi arkadaşlarımın destekleriyle bir havuzda topladığımız paraları, köylerdeki bakkalların veresiye defterlerini ödedik.

ÜNİVERSİTE BİNASI VE TAŞ OCAĞI İLE İLÇE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLANACAK

2021 bizim için dolu dolu geçecek. Gelecek yılda bizim için en önemli işlerin başında üniversite binamızın bitmesi geliyor. Bura bin 200 kapasiteli bir üniversitenin kaba inşaatı bizden önceki yönetim tarafından tamamlanmış. Biz, bu üniversiteyi tamamlamak, ilçemize öğrenci kazandırmak ve böylece esnafa katkı sağlamak istiyoruz. Diğer çok önem verdiğimiz konu ise taş ocağı. Taş ocağının ruhsatını aldık, 2021’de hayata geçireceğiz. Şuan bizim yaptığımız asfalt yollarının malzemelerini kendimiz üreteceğiz. Bunun yanı sıra doğalgaz döşemesi sırasında meydana gelen yollarımızdaki bozulmaların onarılmasında kullandığımız kilit parke taşını da kendimiz üreteceğiz.

SÜRAT YOLUNA YEPYENİ BİR PROJE

Sürat yolu üstünde olup da bundan faydalanamayan tek ilçeyiz. Biz bu makus talihimizi kırmak istiyoruz. Oraya AVM, yatak kapasitesi fazla otel, kafe ve restoranlarıyla Saruhanlı’ya güzel bir eser kazandıracağız. Bunun için proje ekibimiz hazır, proje hazırlığımız bitti. İnşallah 2021’de bu projeyi hayata geçireceğiz.

SANAYİ ESNAFINA MÜJDE!

Saruhanlımızın sanayi kapasitesi yeterli değil. 1998-2000’li yıllarda yapılan küçük sanayi sitemiz artık yetmiyor. Buraya 11 tane yeni sanayi dükkanı açacağız. Proje bitti, imar komisyonlarından geçti, inşallah 3-4 ay içinde yeni dükkanlarımızı sanayi esnafımıza kazandıracağız. Buradan bunun müjdesini veriyorum. Yine Halitpaşa’daki sanayimiz çok eski. Birkaç ay içinde oraya yeni bir sanayi sitesi kazandıracağız.

ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARI İÇİN KREŞ

Seçim beyannamemizde kreş açacağımızı belirtmiştik. ‘Anneler işe, çocuklar kreşe’ demiştik. Bu anlamda da çalışan annelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla bırakabilecekleri kreşi hayata geçireceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94