SAVAŞ MANİSA'NIN BAĞLARINI VURACAK!

Manisa’da üretilen yaş üzümün yüzde 70’ten fazlasının Rusya ve Ukrayna'ya ihraç edildiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “İki ülke arasında başlayan savaş en çok Manisa ilini etkiyecek. Bu savaş, Manisa’nın bağlarını vuracak” dedi.

SAVAŞ MANİSA'NIN BAĞLARINI VURACAK!

Savaşın Türkiye ve Manisa'ya etkilerine değinen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu yaş üzüm ihracatında sıkıntı yaşanacağını dile getirdi. Yaş üzüm ihracatımızın yüzde 54,5'i Rusya'ya, yüzde 16,8'i ise Ukrayna'ya yapıldığı, 2021 yılında Rusya'ya 65 milyon dolar yaş üzüm ihraç edildiğini belirten CHP’li Bakırlıoğlu, konuyu Meclis gündemine taşıdı. CHP'li Bakırlıoğlu Tarım ve Orman Bakanına verdiği soru önergesinde savaş nedeniyle tarım ürünleri ihracatında sıkıntı yaşanmaması için hangi tedbirleri aldıklarını sordu.

Çekirdeksiz üzümün Manisa ekonomisi için önemine vurgu yapan Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada; Manisa'da 50 bin aile geçimini üzümden sağlıyor. 770 bin dekar bağda üzüm üretiliyor. Üzüm Manisa'nın en önemli tarımsal gelir kaynağı ve yıllık üretim değeri 3 milyar liradan fazla. Üretilen üzümlerin önemli kısmı ihraç ediliyor, kalanları kurutularak kuru üzüm olarak değerlendiriliyor.Üzüm fiyatını belirleyen en önemli etken ihracat. Rusya ve Ukrayna yaş üzüm ihracatımızda ilk iki sırada yer alıyor. Eğer ihracatta bir sorun yaşanırsa kurutulan üzüm miktarı artacak ve oluşan arz fazlası nedeniyle fiyatlar düşecek. Zararı yine bizim çiftçimize dokunacak.

BOMBALAR ÜZÜM BAĞLARINA DÜŞECEK

Daha önce bir Rusya uçağının düşürülmesi sonucu yaşananlar hala hafızalarda. Uçak adeta Manisa bağlarına düşmüştü. Meyve sebze yüklü binlerce tır Rusya kapısından dönmüştü.  Üzüm para etmemiş üzüm üreticisi zor günler geçirmişti. Savaş orada yaşanıyor fakat o bombalar maalesef bizim bağlarımıza düşecek” ifadelerine yer verdi. CHP'li Bakırlıoğlu açıklamasında son olarak, savaş sebebiyle önümüzdeki aylarda tarım ürünlerinde yaşanabilecek kriz konusunda iktidarın acil önlem alınması gerektiğini, alınmadığı takdirde Türkiye'nin başta buğday olmak üzere birçok tarımsal üründe kriz yaşayacağını ifade etti.

YORUM EKLE

banner95

banner94