Tufan Akan: Bu İşin Takipçisi Olacağız

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Manisa’nın Yunusemre ilçesi Karaali Mahallesi’nden başlayarak Manisa OSB içerisinden geçen sulama kanalındaki atık sudan çıkan gaz nedeniyle 10’a yakın işçinin hastaneye kaldırılması üzerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Başkan Akan, “Tarımımız, hayvanlarımız, insanlarımız zehirlenirken 1 ay boyunca tüm açıklamalarımızı görmezden geldiniz. Hala o koltukta oturmaktan utanmıyor musunuz?” dedi.

Tufan Akan: Bu İşin Takipçisi Olacağız
banner87

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Karaali Mahallesi’nden başlayarak Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin de içerisinden geçen sulama kanalındaki atık sudan çıkan gazlar nedeniyle bölgeye yakın fabrikalarda çalışan 10’a yakın işçi zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. 28 Mayıs tarihinde bölgede inceleme yapan İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan ve yönetim kurulu üyeleri, sulama kanalındaki atık suya zehirli maddeler bırakıldığını, önlem alınmazsa insan sağlığının ve tüm Manisa ovasının tehdit altında olduğunu ifade etmişti. İYİ Parti heyetinin yaptığı uyarı açıklamasından tam 1 ay sonra işçilerin zehirlenmesine neden olan sulama kanalına ilişkin kamuoyunda tartışmalar devam ediyor.

TÜM YETKİLİLERİN İSTİFASINI İSTEDİ

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Karaali Mahallesi’nde yaşayanlar ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Manisa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün önüne giderek basın açıklaması düzenledi. Yetkilileri vurdumduymazlıkla suçlayan Başkan Akan, Manisa ovasına zehir akıtılmasına neden olan sulama kanalına atık bırakılmasına müdahale etmeyen tüm yetkililerin istifasını istedi.

“GÖZ YUMDULAR”

Yaptıkları açıklamaya rağmen 1 ay boyunca hiçbir devlet kurumundan sonuç alamadıklarını söyleyen Başkan Akan, “Aradan geçen 1 aylık süre zarfında biz inandık ki devletin yüksek kademelerinde görev alan yetkili mecralar, bu olayla ilgili bizim sesimizi duyacaklar ve önlem alacaklar, Karaali sulama kanalının içerisinden numune alacaklar, buna inandım. Bu 1 aylık süre zarfında yaptığımız görüşmelerde karşımızda bir duvar bulduk, hiçbir olumlu netice alamadık. 1 ay önce yaptığımız uyarıda Manisa Valiliği’ni, Manisa Çevre Şehircilik ve İklim Müdürlüğü’nü, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ni, Yunusemre Belediyesi’ni ve Mesir Sulama Birliği’ni göreve çağırdık. Görmezden geldiler. Bu konunun buralara gelmesine, insan sağlığıyla oynanmasına göz yumdular” diye konuştu.

“BU SU MENEMEN’İ VE EGE DENİZİ’Nİ DE ZEHİRLEDİ”

Suda yoğun bir şekilde siyanür ve sülfür olduğunu söyleyen Başkan Akan, “Bu suyu kirletenler belli. Bu suda neyin olduğu da belli. Bu suda siyanür var. Bu, tarımsal sulama alanında sülfür var. Bu su önce işçilerimizi, sonra Manisa’nın merkezinde yaşayan 500 bin vatandaşımızı, tarımsal alanda kullanıldığı için Manisa Ovası’nı hem Menemen Ovası’nı hem İzmir’i, hem de Ege Denizi’ni zehirledi.” diye konuştu.

“BU FABRİKALARIN KİMLERLE KİRLİ İLİŞKİSİ VAR?”

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan son olarak şu ifadeleri kullandı, “Buradan tüm kamuoyuna duyuracak şekilde sorularım var. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, 28 Mayıs’ta konuyu gündeme getirmemizin ardından bu bölgeden numune aldı mı? İşçilerimizin hastaneye kaldırılmasının ardından İl Sağlık Müdürlüğü herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır? Tarım İl Müdürlüğü bu bölgede kuruyan tarım alanlarıyla ilgili herhangi bir araştırma yapmış mıdır? Bu suyu kirleten, bizim can sağlığımızla oynayan, Manisa tarihinin en büyük çevre katliamına sebep olan bu 3 fabrika bilinmekte midir? Biliniyorsa neden açıklanmamaktadır? Bu fabrikaların kimlerle kirli ilişkilerinin olduğu neden açıklanmamaktadır hala?

VALİLİK BİR FABRİKANIN KAPATILDIĞINI DUYURDU

Buraya gelirken haber geldi, ‘Sayın başkan açıklama yapacaksınız ama fabrikalardan birinin kapatıldığını Valilik duyurdu’ diye. Göstermelik olarak biz buraya gelirken o fabrikaya ceza yazsanız ne olacak? O cezayı ödeyip tekrar aynı şeyi yapsalar ne olacak? İnsan sağlığı söz konusu, hepimizin sağlığı söz konusu. Burada 1 fabrikaya ceza yazarak, lisans iptal ederek bu iş olmaz. Burada tüm yetkililer bu işten sorumlu tutulasıya kadar, o koltukları terk edene kadar, gerekli tüm cezai işlemler yapılana kadar, o tarımsal sulama kanalı ıslah edilene kadar, telafisi yapılana kadar bu işin takipçisi olacağız.”

Öte yandan İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu konuyla ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2022, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94