VALİ KARADENİZ, ETV’DE YUMRUKAYA’NIN KONUĞU OLDU

ETV ekranlarında canlı olarak yayınlanan, Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika'nın konuğu Manisa Valisi Yaşar Karadeniz oldu.

VALİ KARADENİZ, ETV’DE YUMRUKAYA’NIN KONUĞU OLDU
banner87

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in Manisa'ya gerçekleştirdiği ziyaretler, Manisa gündemi, deprem tatbikatı, ilçelere yapılan ziyaretler ve Mesir Şenlikleri gibi konular Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programında ele alındı.

“ENERJİ YOKSA SU BİLE İÇEMİYORSUNUZ”

Bakan Fatih Dönmez’in enerji anlamında gerekli talimatları verdiğini söyleyen Vali Karadeniz, "Sözlerime başlamadan önce 29. yılınızı kutluyorum. İnşallah, nice 29. yıllarınızla beraber yayın hayatınız devam eder. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin Manisa'ya ziyaretinin iki ayağı vardı. Bir ayağı siyasi diğer ayağı ise teknikti. İlk ayakta bulunmadığım için neler konuşulduğunu bilmiyorum. Sivil Toplum Kuruluşları ve muhtarlarla bir toplantı organize edildi. Bu toplantıda; doğalgaz ve elektrik hizmetleri başta olmak üzere Enerji Bakanlığı'nın görev alanına giren konularda talepleri sayın bakanımız dinledi. Sayın bakanımız gerekli talimatları çalışma arkadaşlarına iletti. Bakan Dönmez, enerji sektöründe devlet adına özelleştirme ile faaliyet gösteren şirket yetkililerine de talimatlarını iletti. Eğer enerji var ise hayatınız devam edebiliyor. Eğer enerji yoksa su bile içemiyorsunuz." değerlendirmesinde bulundu.

“BAKAN DÖNMEZ MEMNUN AYRILDI”

Enerji alanında Manisa’nın önemli bir yerde olduğunu açıklayan Vali Karadeniz, "Sayın bakanımız Manisa'dan gayet memnun bir şekilde ayrıldı. Birçok hizmette çok iyi geliştirmeler olduğu görüldü. Örneğin, elektrik arızalarına telefonla cevap verme süresi çok kısalmış durumda. Arızaların giderilme sürelerinde de bir düzelme var. Bu konunun daha iyi bir şekilde düzeltilmesi konusunda da gerekli talimatlar verildi. Enerji nakil hatlarının iyileştirilmesi, alternatif enerji hatlarının kurulması gibi önemli gelişmeleri de bekliyoruz. Manisa'nın iddialı olduğu konular söylenince akla hep tarım ve sanayi geliyor. Ama Manisa enerji sektöründe de iddialı bir şehir. En fazla kömür üreten şehiriz. İki tane büyük termik santralimiz var. Rüzgâr enerji santrali olarak dördüncü sıradayız. Türkiye'deki en büyük rüzgâr enerji santrali Soma'da bulunuyor. Jeotermal enerjide Aydın'dan sonra ikinci sıradayız. Petrol ve doğalgaz hariç, enerji adına Manisa'da her şey var. Doğalgaz ve petrol de yokuz diyoruz ama geçtiğimiz aylarda Salihli’de bir çiftçimiz suyla karışık olarak petrol buldu. Petrol ile ilgili olarak da TPAO sondaj iznini aldı. Şu anda idari işlemler devam ediyor. Süreçler tamamlandıktan sonra ise sondaj çalışmaları başlayacaktır. İnşallah petrol alanında da Manisa, adından söz ettiren bir şehir olacak. dedi.

BAKAN KASAPOĞLU 22 KASIM’DA MANİSA’DA

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Manisa’ya yaptığı yatırımları anlatan Vali Karadeniz, "AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet özhaseki, Manisa'daki ziyaretlerinde daha çok siyasi ayağı takip etti. O çalışmalar içinde bulunmadığım için hangi konuların üzerinde durduklarını bilmiyorum. Önümüzdeki hafta Salı Günü Gençlik ve Spor Bakanımızı Manisa'ya bekliyoruz. Manisa'nın her ilçesi ve köyünde Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın çalışmaları var. Bakan Kasapoğlu'nun gelişi daha çok gençler ve üniversitemizle ilgili. 17 ilçemizin hepsinde yatırımlar mevcut. Bakan Kasapoğlu, Manisa'yı bir spor şehri yapmak istiyor. Altyapı oluşturma konusunda çok önemli mesafeler kat edildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Manisa'ya yaptığı yatırımlar diğer bakanlıklara göre katbekat fazladır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın da Manisa'ya yaptığı yatırımlar çok önemli. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürüttüğü 103 tane yapım projesi var. Bu projelerin 18 tanesi hizmete alındı, 27 tanesinin inşaatı devam ediyor, 47 tanesi ihale sürecinde ve diğerleri de proje aşamasında." ifadesine yer verdi.

“TEDBİRLİ OLMAMIZ LAZIM”

Deprem tatbikatı hakkında açıklamalarda bulunan Vali Karadeniz, "Öğrencilerimizle birlikte deprem tatbikatını gerçekleştirdik. Deprem, Ege Bölgesi'nin ve ilimizin ana başlıklarından biri. Her yıl orta büyüklükte diyebileceğimiz birkaç depremi yaşıyoruz. Deprem konusunda tedbirli olmamız lazım. Binalar, deprem denilince aklımıza gelen ilk unsur oluyor. Binaları gözden geçirmemiz ve güçlendirmemiz gerekiyor. 40'a yakın okulda deprem güçlendirilmesi yapıldı. Deprem güçlendirmesini yapacağımız 30 kadar daha okul var. Bunlar bittiğinde 70'ten fazla okulun deprem güçlendirmesini tamamlamış olacağız. Kentsel dönüşüm tamamladığı zaman depreme kadar hazırlıklı olacağımızı göreceğiz. Manisa'daki çalışmalar bu konuda daha başlangıç aşamasında. Panik yapılmaması için bu deprem tatbikatını gerçekleştirdik. En son gerçekleşen İzmir Depremi'nde yıkılan bina yok ama hayatını kaybeden bir vatandaşımız ve 6 yaralımız var. Manisa'da 800 civarında deprem toplanma alanı var. Vatandaşlarımız bu alanları E-Devlet üzerinden öğrenebilirler." açıklamasında bulundu.

“ANLAMLI BİR ÇALIŞMA OLDU”

Şehit aileleri ile birlikte fidan ekimi yapan Vali Karadeniz, "Türkiye'nin Yüzyılına Fidan Ekme' kampanyası çerçevesinde ilimizde 22 lokasyonda 40 hektarlık alanda 59 bin 610 fidan toprakla buluşturuldu. Tüm ilçeler dâhil 12 bin vatandaşımız da bu etkinliğe katıldı. Biz de şehit ailelerimiz ile birlikte İl Jandarma'nın bahçesinde şehitlerimizin adına bir ağaçlandırma çalışması yaptık. Küçük ama çok anlamlı bir ağaçlandırma çalışması oldu." değerlendirmesinde bulundu.

VALİ KARADENİZ İLÇE ZİYARETLERİ ANLATTI

Manisa’nın ilçelerine yaptığını ziyaretlerden bahseden Vali Karadeniz, "İlçe ziyaretlerimizin iki temel amacı var. İlki, yaptığımız işler var ve bunlarla ilgili bize gelenler hep pozitif yönde. Sahadaki durum pozitif mi diye birebir onun tespitini yapıyorum. İkinci olarak da, vatandaşların yeni ihtiyaçlarını da not ediyoruz. En bütçeli talepler, yüksek nüfuslu ve coğrafi koşulları zor şartlar altında yaşayan ilçelerimizden geliyor. Bu ilçelerimizin en baştaki talepleri karayolu oluyor. Örneğin; Demirci'nin ulaşım sorunu çözülürse, Salihli ve Turgutlu olma yolunda büyük adım atar. Demirci ve Gördes'in sorunları acilen çözülmesi gerekir. Gördes'te şu an yol çalışması başladı. Araziden dolayı Gördes'te yol çalışmasını yapmak da oldukça zor ve pahalı." ifadesinde bulundu.

“MESİR ŞENLİKLERİ’NİN ÇALIŞMALARI BAŞLADI”

Mesir Şenlikleri ile ilgili olarak bir sorun olmadığını söyleyen Vali Karadeniz, "Şu an Mesir ile ilgili olarak bir sorunumuz yok. Hatta Mesir Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Mesir Macunu Şenlikleri'nin hazırlık çalışmaları başladı. Ben Mesir Şenliklerine hiç katılmadım, ilk defa katılacağım. Koronavirüs nedeniyle 2 yıl ara verildi ve bu süreç benim görev süreme geldi. Mesir, Manisa'nın yüzyıllardır gelen bir geleneği. Kırkıpınar güreşleri ne kadar önemliyse, Mesir Şenlikleri de o kadar önemlidir. Her şehir kendi kimliğini ve kültürünü öne çıkartarak turizmde yol alabilir. Mesir Şenlikleri'ne iki ayaktan bakıyorum. Birincisi, bu kadim bir gelenek ve gelecek nesillere aktarılması gerekiyor. İkincisi de, bu geleneği Manisa'nın turizmini geliştirecek bir araç olarak kullanmalıyız. Mesir ile ilgili yapılacak olan tanıtımları, ülke gündemine yavaş yavaş girmesi gerekiyor. Mesir zamanı ise güçlü bir şekilde işlenerek tüm Türkiye gündemine oturmalı. Mesir Şenlikleri ile ilgili bir taslak oluştuğu zaman bir araya gelerek şekillendireceğiz." dedi.

“MANİSA ÜRETEN VE ÇALIŞAN BİR ŞEHİR”

Manisa’nın Türkiye’deki tüm renkleri içinde barındırdığını ifade eden Vali Karadeniz, "Tüm Türkiye ve dünyada olduğu gibi Manisa'da da Covid 19 salgını yok denilecek kadar az. Hem vaka sayımız çok hem de vaka sayılarındaki pozitif çıkma oranı çok düşük. Teste giden vatandaşlarımızın da yüzde 5'i pozitif çıkıyor. Bana Manisa'yı soranlara, 'Manisa, Türkiye'nin özeti' diyorum. Manisa'da Karadenizli, doğudan gelen vatandaşlar, Trakyalılar, balkan cumhuriyetinden gelmiş insanlar ve Makedonya'dan gelmiş insanlar var. Türkiye'nin hangi iline bakarsanız bakın, bunları zaten Manisa'da görüyorsunuz. Manisa sevilecek şehirden birisi. Manisa üreten ve çalışan bir şehir. Toprakları, Manisa kadar verimli başka yerlerde de çalıştım. Hem ürün çeşitliliği açısında hem de miktarı açısından başka bir yer görmedim." açıklamasında bulundu.

VALİ KARADENİZ ETV’NİN 29. YILINI KUTLADI

ETV’nin kuruluşunun 29. Yılını kutlayan Vali Karadeniz, "Manisa'nın ilk yerel televizyonu olan ETV'nin 29. Yılını kutluyorum. Belli bir yayın politikasından dolayı gelmiş olduğunu bu seviyeden dolayı tebrik ediyorum. Manisa'nın dünden bugüne kat ettiği mesafeyi daha da hızlı bir şekilde kat etmeye devam eder. Gayri Safi Milli Hasıla olarak, Manisa tarımda beşinci, sanayide altıncı ihracatta yedinci sırada. İnşallah bu istatistikleri daha da yukarıya çıkaracağız." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94