YAŞLI ADAM ANAHTARI ALIRKEN GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Manisa’da 21 Nisan 2017 tarihinde meydana gelen depremde, Saruhanlı ilçesine bağlı Mütevelli Mahallesi’nde yıkılan 9 evin yerine yapılan prefabrik konutlar hak sahiplerine teslim edildi. Anahtar teslim töreninde, engelli olan 71 yaşındaki Şevket Yakarca dualar ederek AFAD Manisa İl Müdürü Bekir Şen’e sarılıp ağladı.

YAŞLI ADAM ANAHTARI ALIRKEN GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI
banner87
Saruhanlı’nın Mütevelli Mahallesi’nde 21 Nisan 2017 tarihinde merkez üssü Gölmarmara ilçesi olan 4,9 büyüklüğündeki depremin ardından evleri yıkılan ve ihtiyaç sahibi olan 9 vatandaşa Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Saruhanlı Kaymakamlığı, Saruhanlı Belediyesi, AFAD ve Özgür Tarım’ın katkılarıyla yapılan prefabrik evlerin anahtar teslim töreni yapıldı. Toplam 308 bin 337 TL’ye mal olan ve yıkılan evlerin yerine yapılan prefabrik evler ihtiyaç sahiplerinin de yüzünü güldürdü.

HASAR GÖREN YERLERE YARDIMA KOŞTUKLARINI ANLATARAK
AFAD Müdürü Bekir Şen, törende yaptığı konuşmada Saruhanlı’da zor olanı seçtiklerini ve ihtiyaç sahiplerine yeni ve depreme dayanaklı prefabrik evler kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı ise depremin olduğu andan itibaren hasar gören yerlere yardıma koştuklarını anlatarak, “Gerçekten devletimiz eskisi gibi değil. Ben 1999 depreminde doktor olarak çalışıyordum ve o dönemde Gölcük’e hekim olarak gitmiştim. 15 gün deprem bölgesinde çalışmalar yapmıştım. O dönemle bu dönemi karşılaştırdığımız zaman her şey çok değişti. Güçlü bir devletimiz var.” dedi.

ÇORUMLUOĞLU UYARDI
Konutların yapılmasında büyük emeği geçen Saruhanlı Kaymakam Vekili ve Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ise deprem konusunda vatandaşları bir kez daha uyararak; gerekli tedbirlerin afet olmadan önce alınmasını gerektiğini belirtti. Çorumluoğlu şunları söyledi:“Bu depremden sonra yine yaşamış olduğumuz Lütfiye ve Kumkuyucak mahallelerine gittiğimde hep şunu söyledim. Biz 10 ev 20 ev yapabiliriz ama burada önemli olan vatandaşımızın bu işin bilincine vararak kendi evlerini yenilemesini bekliyoruz. Bakıyorum evlerinin önünde son model traktörler, arabalar ama evin içine girdiğinizde ne yazık ki 5 şiddetinde, 6 şiddetinde bir depremde zarar görebilecek evler. Dolayısıyla biz burada bir yaraya merhem olduk ama vatandaşlarımızı bu vesileyle tekrar uyarmakta da fayda görüyorum. Biz deprem kuşağındayız. Allah bize bu kadar nimetleri verirken bunun yanında bazı zorluklar da vermiş. Bu zorlukların bir tanesi de depremle yaşamak.”

CAN KAYBIMIZ OLMADI
Geçen yıl Manisa’nın peş peşe depremlerle sarsıldığını hatırlatan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü ise, “Bu depremlerde Mütevelli birkaç kez sallandı. Burada sevinçli yanımız hiçbirinde can kaybımız olmadı.” diyerek çalışmalar sırasında AFAD’la koordineli bir şekilde çalışmaları yürüttüklerini anlattı.

EN BÜYÜK KAZANIM AFAD
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, “Afet sırası ve afet sonrası için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünün sahaya yansıması mükemmeliyet derecesine yakın. En zafiyet yaşadığımız an afet öncesi. Bu birazcık hadisenin tabiatında da var. Devletin kurumsal yapısı içerisinde afet öncesi hazırlıklar manasında da devlet yapması gerekenlerin çok büyük bir bölümünü icra etti. En büyük kazanımımız Afet Acil Durum Başkanlığımızdır. Onların afet öncesi sahada yürüttüğü çalışmalardır” diye konuştu.

ESKİ EVLERLE KARŞILAŞTIRILAMAYACAK KADAR GÜZEL
Yapılan konuşmaların ardından törene katılan protokol üyeleri tarafından 9 hak sahibi vatandaşa prefabrik evlerinin anahtar teslimi yapıldı. Engelli olduğu için kürsüye çıkamayan 71 yaşındaki Şevket Yakarca’nın anahtarını ise AFAD Manisa İl Müdürü Bekir Şen takdim etti. Yaşlı adam anahtarı alırken gözyaşlarına hakim olamayarak emeği geçenlere teşekkür etti.Vali ve beraberindeki heyet törenin ardından teslimi yapılan prefabrik evleri ziyaret ederek evleri inceledi ve depremzedelerle bir süre sohbet etti. Depremzedelerden biri olan ve prefabrik evinin anahtarını teslim alan Gülizar Kaşlı ise yeni evlerinin eski evlerle karşılaştırılamayacak kadar güzel olduğunu söyledi.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94