Yavuz Kurt Yapılandırmada Merak Edilenleri Etv’de Anlattı

Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yavuz Kurt, 7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu ile ilgili merak edilen soruları Etv ekranlarında cevapladı.

Yavuz Kurt Yapılandırmada Merak Edilenleri Etv’de Anlattı
banner87

Etv ekranlarında yayınlanan Yakın Plan programına konuk olan SGK Manisa İl Müdürü Yavuz Kurt, 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu hakkında vatandaşların merak ettiği konu başlıklarına ilişkin bilgilendirmede bulundu. 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 9 Haziran’da yayınlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Kurt, 31 Ağustos’a kadar vatandaşların başvurularını kabul edeceklerini ve 1 Kasım’da da peşin veya taksitli ödeme durumunun ilk vade tarihi söz konusu olduğunu belirtti. Kurt, “Başvurular SGK İl Müdürlüklerine, ilçelerde kurulu merkez müdürlüklerine yapılabilir. E-devlet platformu üzerinden turkiye.gov.tr adresi üzerinden de başvurular online yapılabilir” dedi. Yavuz Kurt’un 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu’na ilişkin yaptığı açıklamalardan öne çıkan kısımlar şu şekilde;

YAPILANDIRMA HANGİ ALACAKLARI KAPSIYOR?

Diğer yaşamış olduğumuz yapılandırma süreçlerinde olduğu gibi 7326 Sayılı Yapılandırma Yasası ile biz, işverenlerimizin SGK’ya olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi gibi borçların yapılandırma kapsamına alıyoruz. Tüm idari para cezalarını, isteğe bağlı sigorta primini, ek 5 tarım sigortalarını, ek 6 kapsamında olan taksi, dolmuş şoförlerimizin ek 9 kapsamında ev hizmetleri, 10 günden fazla çalışan sigortalılarımızın sigorta primlerini, öte yandan özel bina inşaatı ve yapılandırılan ihaleli işler dolayısıyla eksik işçilik tutarlarından kaynaklanan sigorta primlerini, sigortalılarımıza fazla ve yersiz olarak ödenen tutarları ve son tahlilde de Genel Sağlık Sigortasından kaynaklanan genel sağlık sigortası prim borçları yapılandırma kapsamına alıyoruz.”

VATANDAŞLARA NE GİBİ AVANTAJI OLACAK?

Yapılandırma kapsamında anapara üzerine işlenen gecikme cezası ve zamlarını sıfırlıyoruz. Ana para üzerine yalnızca yurt içi endekslerini temel almak suretiyle çok cazip koşullarla yeniden bir kanuni faiz hesaplıyoruz. Gecikme cezası ve zammı silinip’ de yurt içi fiyat endeksleri üzerinden hesaplanan kanuni faiz oldukça avantajlı oluyor vatandaşlarımıza. İdari para cezalarında 30 Nisan 2021 tarihi veya bu tarihten önceye ait olma kaydıyla, suçun veya kendisine yaptırım uygulanan fiilin 30 Nisan 2021 ve yahut bu tarihten öncesi olması kaydıyla idari para cezalarının da yarısını siliyoruz. Yarısını silmekle kalmıyor geriye kalan % 50 idari para cezasını işlenmiş gecikme zamlarını da sıfırlıyoruz. Orada da yeniden yurt içi üretici fiyat endekslerini esas almak suretiyle cazip koşullarla vatandaşlarımıza yapılandırmadan istifade etme imkânı sunuyoruz.

BORÇ PEŞİN YA DA TAKSİTLİ ÖDENEBİLİYOR MU?

Peşin ya da taksitli ödeme seçeneği bulunuyor. Taksitli ödemek istediklerinde de 6-9-12 ve 18 olmak üzere 4 farklı seçenek sunuyoruz. Vatandaşlarımızın eğer ki olanakları var ise biz peşin ödemelerini tavsiye ederiz. Yapılandırılan sosyal güvenlik kurulu alacağında peşin ödemenin tercih edilmesi halinde ana para üzerine, yurt içi üretici fiyat endekslerini esas alarak işletmiş olduğumuz faizin %90’ını siliyor. Taksitli ödeme ise borçlarını 2 taksitte kapatabilirler ise anaparanın da üzerinde işlemiş faizin %50’sini siliyoruz.”

GSS BORÇLARI YAPILANDIRMA KAPSAMINDA MI?

1 Ocak 2012 tarihinde itibaren Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası sistemine geçtik. Bu borçlarda yapılandırma kapsamına girer. Bu yapılandırmayı bireysel yaptık. Bireysel olarak gelip başvurmalarına gerek yok. 31 Aralık tarihi çok önemlidir. GSS prim borcu olan vatandaşlar bu prim borçlarını e-devletten ya da SGK ünitelerinden öğrendikten sonra 31 Aralık 2021 tarihine kadar dilerlerse taksitler halinde ödeyebilirler.

BAĞ-KUR PİRİM BORCU OLAN ESNAFLARDA YARARLANABİLECEK Mİ?

Sigorta pirimleri dediğimizde, hem işverenlerimizin çalıştırmış oldukları 4A sigortalılarından kaynaklanan sigorta pirimlerini hem de kendi şahsi hesabına gerek tarımsal faaliyette bulunan gerek vergi gerçek usulde gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olan o da tescil kanunlarına istinaden sicillerindeki kanunlara istinaden Bağ-Kur mükellefi olan vatandaşlarımızı da esnaflarımızı da kastediyoruz. BAĞ-KUR pirim borçları da yapılandırma kapsamında o dönem Bağ-Kur’lu vatandaşlarımız 30 Nisan 2021 o tarihten önceki dönemlere ait borçlarını bu dönem kapsamında yapılandırabilirler.

BAĞKUR BORCU OLAN VATANDAŞLAR SAĞLIK YARDIMI ALABİLİR Mİ?

23 Ocak tarihin de Cumhurbaşkanlığı kararı yayınlandı.3432 Sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı her sene yenilenen bir karardır. Genel sağlık sigortalısının pirim borcu da olsa Bağ-Kur’lu vatandaşımızın 60 günden fazla borcu da olsa 31.12.2021 tarihine kadar üniversite, şehir ve devlet hastanelerinden sağlık yardımı alabilirsiniz. Her türlü ameliyat poliklinik her türlü ihtiyaçlarınız burada karşılanabilir. Yalnızca ilaç giderlerini kendisi ödemesi gerekir.

YAPILANDIRMA HANGİ HALLERDE BOZULACAK?

Yapılandırma taksitlerinden ilk iki taksitin süresinde ödenmemesi, İlk iki taksit süresinde ve tam olarak ödenmekle birlikte, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma bozulacaktır. Ayrıca; Taksitli ödemelerde (taksitin %10’unu geçmemek üzere) 10 TL’ye kadar eksik ödemeler yapılandırmayı bozmayacaktır. Yapılandırmanın bozulması halinde, borçlular ödedikleri taksit tutarı kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanabileceklerdir.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94