MANİSA OSMANLI MÜZESİ

Hızla akan hayatın içinden bir şey kurtarmak ve geleceğe bir not düşmek istiyorsanız anılarınızı yazın. Anlar (zamanlar) akıp gider, anı anıya dönüştürmenin yolu güzel hikayeler biriktirmektir. Her şeyin popülerleştiği ve geçmişin hızla silindiği, hatıraların çabucak yok edildiği bir çağda geleceğe izler mi bırakmak istiyorsunuz? Müzeler inşa edin. Müzeler bir kenarda çürümeye terk edilen mekanlar değil, her daim hayatın İçinde olan, yaşam ile iç içe olan yerler olmalıdır.

**

Bir şehri şehir yapan oranın kültürel değerleri, turistik potansiyeli, müzeleri, sosyal yaşam alanları, iş ve aş imkanı, sinemaları, gezmeye doyum olmayan çarşıları ve caddeleridir. Gaziantep ziyaretimiz sırasında şehirde 12-13 müze bulunduğunu söylemişlerdi. Belediye başkanı başta olmak üzere tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum. Peki Manisa’da neden bu kadar az müze var? Manisa’da müzecilik kültürü neden bu kadar zayıf? Bildiğim kadarı İle Manisa merkezde tek müze vardı. O da şimdi kapalı. Kültür Bakanlığı’na bağlı bulunan Manisa Arkeoloji Müzesi yeni yerine taşınıyor. Taşınma biraz uzun sürdü. İnşallah en kısa sürede ziyarete açılır.

SOKAK HAYVANLARI KONUSU NASIL ÇÖZÜLECEK?

Son günlerin en çok tartışılan konularının başında sokak hayvanları geliyor hiç kuşkusuz. Sokaklarda sürü halinde yaşayan köpekler, kediler aç halde dolanıyorlar. Çöplüklerden beslenmeye çalışıyorlar. Onların çöplükte karın doyurmaya çalıştıklarını gördükçe için acıyor. Bunun bir çözümü mutlaka olmalı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ”Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil barınaklardır” dedi. Sayın Cumhurbaşkanımız çok önemli bir konuda belediye başkanlarına talimatını verdi. Sıra belediyelerin düzenli barınaklar yapmasında. Yaralanan çocuklar, sokakta yürümekte zorlanan insanlar İçin önemli. Bir an önce hayata geçirilmelidir. Cumhur ittifakında olmayan belediyeler ayak direyecektir. Buralarda da valilik ve Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri devreye girmelidir.

***

Muradiye’nin karşısında Karaali köyüne yakın bir noktada oturuyorum. Bu bölgede gece sokakta yürümek, spor yapmak asla mümkün değil. Koloni halinde dolaşan sahipsiz köpekler her gelen araca saldırıyor. Hele kadın ve çocuklar işe ve okula gitmek için sabahın karanlığında büyük zorluklar yaşıyorlar. Evet hayvanları seviyoruz, onların yaşam hakkına saygı duyuyoruz ama bu kadar sahipsiz köpeğin başıboş şekilde dolaşması da büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca bu kötü eklerin çoğu aç ve hasta. Aralarında saldırgan olanları da var. İlçe belediyesinin büyük bir barınak yaptığı ile İlgili haberi duydum sevindim. İnşallah en kısa sürede hayata geçer.

Bu sorunun çözümü İçin herkesin ortak akılla hareket edip katkı vermesi ve yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum. Kısa sürede halledilebilecek bir konu değil. Uzun vadede istenirse en uygun çözüm bulunacaktır. Bizim atalarımız göçmen kuşlara hizmet eden vakıflar kurmuşlar, ağaçlara kuş evleri yapmışlar. Şimdi neden olmasın?

YORUM EKLE

banner95

banner94