Gördes’te iki yılda 36 üreticiye sera kuruldu

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Bircan Gençoğlu, Manisa’nın Gördes ilçesinde uyguladıkları projeler kapsamında iki yılda 36 üreticiye sera kurulumunun tamamlandığını belirterek, 389 üreticiye 36 bin 372 adet...

Gördes’te iki yılda 36 üreticiye sera kuruldu
banner87

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Bircan Gençoğlu, Manisa’nın Gördes ilçesinde uyguladıkları projeler kapsamında iki yılda 36 üreticiye sera kurulumunun tamamlandığını belirterek, 389 üreticiye 36 bin 372 adet zeytin fidanı, 142 üreticiye de 11 bin 848 adet ceviz fidanı teslim edildiğini söyledi.

İl genelinde kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla projeler üreten ve projelerin uygulanmasının ardından takiplerine devam eden Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Gördes’e bağlı Efendili ve Kalemoğlu mahallelerini ziyaret etti. İlçede uygulanan projelerin yerinde incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen ziyarette Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Yılmaz Usta, Veteriner Hekim Halil Erşahin ve teknisyen Hayrettin Okkalı yer aldı. Projelerden faydalanan üreticilerle Efendili ve Kalemoğlu mahallelerinde toplantı yapılarak bilgiler verilirken, üreticilerin gerek projelerle gerekse de tarım, hayvancılık ve kırsal kalkınma alanlarındaki sorunları, talepleri ve istekleri dinlendi. Toplantıların ardından Gördes ilçesinde uygulanan Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında kurulan seralar ve Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında dağıtılan fidanlar üreticilerle birlikte incelendi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatlarıyla kırsal kalkınmanın sağlanması adına yoğun bir çaba sarf ettiklerini dile getiren Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Bircan Gençoğlu, “Üreticilerimizin gelir düzeylerinin artırılarak hayat standartlarının yükseltilmesi ve kıt olan kaynaklardan maksimum faydanın sağlanabilmesi amacı ile farklı projeler uygulandı. 2018 yılında ve gelecek yıllarda da kırsal kalkınmaya destek olmak, üreticilerimize bir nebzede olsa katkı sağlamaya devam etmek için mevcut projeler yanında mahallelerimizin ihtiyaçları, iklim, su ve toprak özellikleri dikkate alınarak yeni projeler de hazırlanarak uygulanacak. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman üreticinin yanında olduğumuzun vurgulandığı toplantıda projelerden en yüksek faydayı sağlayabilmek için, iş hacminin düşük olduğu kış aylarını saha ziyaretleri yaparak,üreticileri dinleyerek sahaya, ihtiyaca ve talebe uygun projeler uygulamak için arazide mahallerde üreticilerle olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak tarımsal altyapı eksikliklerinin giderilmesi için yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının ekonomik olarak değerlendirilerek üretime katkı sağlanmasının amaçlandığını söyleyen Daire Başkanı Bircan Gençoğlu, “Bu amaçla sulama göleti, damla sulama sistemi ve hayvan içme suyu göletlerinin yapımı gerçekleştirilmekte. Bunun yanında birim alandan alınan verimin ve üreticilerin gelirlerinin artırılması için Gördes ilçemizde uygulanan projeler ile iki yılda 36 üreticiye sera kurulumu tamamlanmış, 389 üreticiye 36 bin 372 adet zeytin fidanı, 142 üreticiye 11 bin 848 adet ceviz fidanı teslim edildi. Uygulanan projelerde proje giderinin yüzde 75’i geri ödemesiz olarak Manisa Büyükşehir Belediyesinin hibe desteği şeklinde karşılanmaktadır. Bu gün bu seralarda üretim yapıldığını, fidanların toprakla buluştuğunu büyük bir memnuniyetle görüyoruz. Üreticilerimize ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Ürününüz bol kazancınız bereketli olsun” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94