NEDEN KİLO VEREMİYORUM?

Yaz ayları keyif ve dinlenme ayları olarak değerlendiriliyor. Okulların da kapanmasıyla birlikte anneler en güzel tatlıları, kurabiyeleri ya da pastaları yapmaya başlıyorlar. Sonrasında; evdeki leziz ikramlar, yaz meyveleri ve bol kalorili soğuk içeceklerin de etkisiyle ipin ucunu kaçırmaya başlıyoruz…

Bazılarınız “tatilde diyet yapmak mümkün değil.” diye düşünüyor olabilir. İlla ki diyet yapın demeyeceğim ama hiç olmazsa bu ayları kilo almadan geçirmeye çalışabilirsiniz…

Aslında hayatımız boyunca tatiller, özel günler, bayramlar, kutlamalar hiç bitmeyecek. En iyisi sizler “diyet” mantığından çıkıp; beslenme davranışınızda değişiklikler yapmaya çalışın yani sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirin.

Eğer yıllardır kilo vermeye çalışıyor ve başarısız oluyorsanız; sonunda da umudunuzu kaybetmeye başlıyorsanız büyük olasılıkla psikolojik durumunuzu göz ardı ediyorsunuz. Eğer daha doğru bir planlama yapıp beklentilerinizi buna göre ayarlarsanız kilo vermek sizin için çok daha keyifli ve kolay olacaktır.

Kendinize gerçekçi bir kilo hedefi koymak ve sık sık tartılmamak kendinizi daha iyi hissetmenize yardım eder. Çünkü; gerçekçi olmayan bir hedefe ulaşmaya çalışmak; kendinizi kötü hissetmenize, yanlış beslenmenize ve yaşam kalitenizin düşmesine sebep olabilir. Kilo vermenin bir süreç gerektirdiğini ve kendinize zaman vermeniz gerektiğini kabul etmelisiniz.

“Ya hep, ya hiç” mantığından kurtulmalısınız. Hedefinizden küçük bir sapma, örneğin yediğiniz birkaç adet bisküvi;  sizin hep başarısız olacağınız anlamına gelmez. Ne olursa olsun; egzersizlerinize, yürüyüşlerinize ve diyet planınıza kaldığınız yerden devam etmelisiniz. Hedefleriniz ve iyi yaşam planlarınızı küçük bir sapmanın engellemesine izin vermeyin. Hakkınızda yapılan kötü eleştirilere veya sizin motivasyonunuzu düşürecek yorumlara kulaklarınızı tıkayın.

Diyet yapan herkes gibi siz de arada sırada diyet planınızda olmayan yiyecekleri tüketebilirsiniz. Bunu önceden kabul ettiğiniz zaman zaman İradem zayıf… Ben diyet yapmayı başaramayacağım… Kilo veremeyeceğim…” gibi olumsuz düşüncelerle kendinizi suçlamak yerine; diyet plânınıza devam edersiniz. Neden kilo vermeniz ve ideal kilonuza ulaştıktan sonra da neden kilonuzu korumanız gerektiğini çok net bir şekilde bildiğiniz zaman vazgeçmez, hedeflerinize ulaşmak için doğru yola tekrar geri dönersiniz.

YORUM EKLE

banner95

banner94