OKULLAR KAPANDI ŞİMDİ NE YAPMALI?

Karneler alındı, okullar tatile girdi ve karneyle birlikte stres ve kaygı durumları başladı. Çocuklarla yaz tatilinde neler yapacakları aileler için bir dert haline geldi. Hele bir de davranım bozukluğu, söz dinlememe ve karşıt gelme gibi zor davranışlara sahip çocukları olan aileler bir hayli tedirgin. Hal böyle olunca disiplin şart oluyor verimli bir yaz tatili için. Tüm bunlara rağmen unutulmaması gereken nokta çocuklarımız sonuçları ne olursa olsun tatili hak ettiler. Okulun başlamasından itibaren tatili iple çeken çocuklarımıza negatif bir tutumla yaklaşan ebeveynler olduğunda çocuklar kendilerini boşlukta hissedebiliyorlar. Tatile girdim fakat ailem durumun böyle olmasından huzursuz veya tatile girmemden dolayı ailem gergin gibi kendilerine yönelik olumsuz sorgulamalar ve çıkarımlar yapmaktadırlar. Çocuklar için endişe kaynağı olmak yerine onlar için umut ve huzur kaynağı olmayı sağlamamız yaz tatili için de çocuğumuzun gelişimi için de daha verimli olacaktır. Eğer kaygılarınız çocukla ilgili değilse bunu lütfen çocuklarınıza açıklayın. Şöyle bir açıklama gerçekten çok faydalı olacaktır: tatil boyunca okula gitmediğinde ben annen veya baban olarak endişeleniyor ve kaygılanıyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misin? gibi iş birliğine davet etmek hem sizi hem de çocuğu rahatlatacaktır.

Çocuklarınız ev içerisinde veya dışarıda otoritenizi zedeleyen, kurallara ve sınırlara uymayan tutum ve davranışlar sergilemesi okula gitmemesinden kaynaklanmamaktadır. Okulların kapanmasıyla çocuğunuzla daha fazla vakit geçirmeniz, sorunlarla ve uygunsuz tutumlarla daha fazla yüzleşmenize yol açabilir. Eğer otoriteye uyum ve sınırlar konusunda problem yaşanıyorsa tatilde kimle vakit geçirilirse geçirilsin sorun yaşanacağı unutulmamalıdır. Çocuklarımızın istekleri elbette ki çok önemli fakat ebeveynler sınırları çizmeli, onlar için neler yapılıp neler yapılamayacağı en baştan konuşulmalıdır. Yıl boyunca koyamadığımız kurallar ve çizemediğimiz sınırlar varsa yaz tatili gibi kısa bir sürede bu otoriteyi kurmak ve sağlamak zor olabiliyor. Çocuklar tatilde sadece eğlenerek ve isteklerini gerçekleştirerek zaman geçirmek istiyor. İşte tam bu nokta aile verimli bir yaz tatilini çocuklarına sunmalıdır. Peki nasıl?

Çocuklar yaz tatilini verimli ve eğlenceli şekilde istedikleri gibi geçirebilmek için ebeveynlerine ihtiyaç duyarlar. Bunun için iyi bir planlama yapmak gerekmektedir. Yaz tatilinde dinlenmeye, eğlenmeye ve gezmeye vakit ayırılmalı bunun yanında akademik başarısı düşük derslerinde telafi edilmesi gerekmektedir. Yaz tatili planlamasını tüm aile bireylerinin birlikte planlaması gerekmektedir. Çocuğun haberi olmadan ebeveynler arasında yapılan yaz tatili planı bir otorite dayatması olacaktır ve çocuk severek ve isteyerek bu plana uyum sağlayamayacaktır. Tatilde evden çıkmak istemeyen sürekli bilgisayar oynamak isteyen çocuklar muhakkak olacaktır. Böyle bir tablo aileye çocuğun sosyal ilişkilerinin güçlendirilmesi gerektiğini hatırlatmalı ve çocuk sosyal yönden desteklenmelidir. Arkadaş çevresi ile vakit geçirmesi çocuğu teknolojiden biraz daha uzak tutacak ve sosyal becerilerinin gelişmesini destekleyecektir. Tatilde çocuğumuzun akranlarıyla açık havada gezmesi ve sosyalleşmesi desteklenmelidir. Muhakkak evde olacağı saatler olacaktır ve çocuğumuz tablet, bilgisayar hatta telefona yapışacaktır. Bu tür durumların yaşanmaması ve aile ilişkilerinin de güçlü kalabilmesi için teknoloji diyeti yapılmalı yani çocuğumuza saat sınırlaması koyulmalı. Bu saat sınırı çocukla birlikte planlanmalı ki çocuk hem önemsendiğini hissetsin hem kendi kural koyduğu için uygulamanın kalıcılığı olsun. Yaz tatilinde çocuk dersleri hemen unutmayacaktır aileler bu noktada çok tedirgin fakat dediğimiz gibi düşük başarı gösterilmiş dersler belirli günlerde ve saatlerde telafi edilmeli tatilin tatil gibi geçirilmesi unutulmadan bunlar sağlanmalıdır.

YORUM EKLE

banner95

banner94