ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN ÇOCUKLAR

Son zamanlarda ülkemizde özel eğitim merkezlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte toplum, özel gereksinimi olan çocukların değerlendirilmesinde ve eğitim görmesinde daha bilinçli hale geldi. Eskiden akranlarıyla benzer beceriler gösteremeyen ve geri kalmış görünen çocukların zamanla kendi kendine o becerileri yerine getirir hale gelmesi bekleniyordu ancak şimdilerde gelişim olarak geri kaldığı tespit edilen çocuklar veya varsa başka bir bozukluk tanısı alan çocuklar özel eğitim merkezlerinde destekleniyor.

Zeka testleri ile belirlenen üstün zeka ya da zihinsel yetersizlik gibi çocuğa, özel bir eğitim verilmesi gerektiren durumlar da olabiliyor. Bu çocuklar da ortalamanın içinde iki uçta kalıp dikkat çeken çocuklar oluyor. Normal sınıflarında devam ederken hem akademik hem de psikolojik olarak zorlanabiliyorlar.

Bu çocukların özel eğitim merkezlerinde eğitim görmeleri için uzman bir heyet tarafından rapor almaları gerekmektedir. Bu rapor sonucunda çocuğun ihtiyaçlarına yönelik bireyselleştirilmiş bir eğitim programı hazırlanır ve özel eğitim öğretmenleri tarafından uygulanır. Bu noktada aslında çocuk için çok faydalı olan bir sistem olsa da bazı açılardan aileler endişe duyabilmekte ve bu eğitimi reddetme eğilimi gösterebilmektedirler.

Sıklıkla aileler çocuklarının aldığı raporun ileriki hayatlarında onların önünde bir engel olup olmayacağı konusunda tereddüt ediyorlar. Bu endişelerini ise ‘ya ileride asker olmak ister de raporundan dolayı olamazsa’ veya ‘ileride doktor olamazsa’ gibi cümlelerle ifade ettiklerine şahit oluyoruz. Aslına bakarsanız çocuğun henüz bu yaşlarda yaşadığı sorunları çözmeden ve desteklemeden rapor olsun ya da olmasın bu tarz gelecek planları hakkında endişelenmek çok da anlamlı değil ve bize zaman kaybettirmekte aynı şekilde bir heyet tarafından çocuğunuza çıkarılan rapor genetik bir bozukluk veya ağır bir fiziksel veya nörolojik hastalık söz konusu değilse yalnızca bir veya birkaç yıl geçerli olmakta ve rapor bittikçe yenilenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla engel olarak karşınıza çıkmayacaktır.

Eğer çocuğunuzun akranlarına benzer şekilde seyretmeyen, ileride veya geride gelişim gösterdiğini düşünüyorsanız veya bunların dışında dikkatinizi çeken farklı bir durum gözlemlediyseniz bir uzman psikolog tarafından değerlendirilmesinde ve gerekli görülen alanlarda desteklenmesinde her zaman fayda vardır. Danışacağınız psikolog endişelerinizi azaltmanız ve sorularınızı cevaplamanızda size çevrenizdeki insanlardan çok daha faydalı doğru bilgiler vererek yardımcı olacaktır çünkü böyle zamanlarda aileler kendileri durumu anlamaya çalışırken bir de çevrelerindeki insanların yanlış yorumları doğru olmayan bilgilerle hareket edebilmekte ve süreç çıkmaza girebilmektedir. Herkese iyi haftalar dilerim.

YORUM EKLE

banner95

banner94