BAŞKAN AKIN, ETV’DE YUMRUKAYA’NIN SORULARINI YANITLADI

ETV ekranlarından canlı olarak yayınlanan ‘Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika’nın bu haftaki konuğu Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın oldu. İzleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Başkan Akın, depreme ve seçime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

BAŞKAN AKIN, ETV’DE YUMRUKAYA’NIN SORULARINI YANITLADI

Erdinç Yumrukaya’nın hazırlayıp sunduğu, ‘Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika’ programı belediye başkanlarını ağırlamaya devam ediyor. Yumrukaya, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu'dan sonra, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın'ı konuk etti. Yumrukaya’nın sorularını yanıtlayan Başkan Çetin Akın, deprem sürecinden yapılan yardımları ve destekleri anlattı. Başkan Akın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Adaylığı için en uygun isim olduğuna da dikkat çekti.

"DEPREM DEĞİL, BİNALAR İNSANLARI ÖLDÜRÜYOR"

Başkan Akın, "Deprem haberini aldığımız gibi çok hızlı bir şekilde yardım kampanyası başlattık. Deprem bölgesine giderek, katkıda bulunmak istedim. Depremin 4. günü Adıyaman merkeze gittim ve 5 gün boyunca deprem bölgesinde kaldım. Belediye ekipleri deprem bölgesine gitti ama esnaflardan da gitmek isteyen birçok vatandaşımız oldu. Deprem insanları öldürmüyor, binalar insanları öldürüyor. Bu depremden sonra Turgutlu halkı beni arayarak teşekkür etti çünkü çıkma balkonlu evlere müsaade etmediğim için. Çürük bir imar kanunu var. Bu kanun değişmeden sağlıklı bir çözüm yolu üretmemiz kolay değil. İmar kanunu, ya güncellenmeli ya da kökten kaldırılmalıdır. Ekiplerimizin tamamı deprem bölgesinden döndü." açıklamasında bulundu.

"DEPREM BÖLGESİNE GİTMEK HUZUR VERİYOR"

Başkan Akın, "Adıyaman'da depremden sonra 670 konteynerden oluşan bir konteyner kent kuruluyor. Konteyner kentin etrafındaki güvenlik duvarını çektik. Bu çalışmadan sonra 'Konteyner kentte Turgutlu Sokağı kuralım' dedim. Turgutlu Sokağı için bir kampanya başlattık ve Tuğla Sanayiciler Derneği müthiş bir destek verdiler. Konteyner kente girdiğiniz zaman ilk sokak artık Turgutlu Sokağı olarak geçiyor. Konteyner kentin; sobalarını, nevresim takımlarını ve battaniye sorunlarını çözdüm. Konteyner kentteki revir ve kreş ihtiyacını giderme düşüncem var. Deprem bölgesine gitmek bana huzur veriyor çünkü vicdanımı rahatlatıyorum." diye konuştu.

"570 DEPREMZEDE AİLE TURGUTLU'YA GELDİ"

Depremzede vatandaşların bir kısmının geri döndüğünü söyleyen Başkan Akın, "Turgutlu'da deprem bölgesinden 570 aile geldi. İlçemize gelen tüm depremzedeler yerleşti, açıkta kalan kimse kalmadı. Turgutlu'daki depremzede vatandaşların bir bölümü geri dönmeye başladı. Depremzede çocuklarımız, Turgutlu Belediyesi'nin yaptığı spor etkinlikleri ve eğitimlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyor. TURBEM kurslarından da çocuklarımız ücretsiz bir şekilde faydalanabiliyor." ifadesinde bulundu.

ÇETİN AKIN'DAN BAŞKAN ERGÜN'E TEŞEKKÜR

Başkan Akın, "Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bu bölgedeki bir depremi 2030 ila 2050 arasında öngörüyor. Ahmet Hoca, fay hattının Turgutlu'da 6.5'in üzerinde bir deprem üretme şansının olmadığını söyledi. Ahmet hoca, teknik ekip ve meclis üyeleri basına kapalı bir ortamda toplantı gerçekleştirdiler. Ahmet Hoca, 'Fayın geçtiği yer değil, kırıldığı yer önemlidir' diyor. İnşaat kalitesini yüksek seviyede tutarsak, binanın yıkılma ihtimali yok. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e teşekkür etmek istiyorum çünkü Manisa'daki 600 bin yapının deprem risk analizini Büyükşehir ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi birlikte yapacak. Doğru yapılan işlerde, teşekkür etmeyi bilmek gerekiyor. Başta Manisa Valisi Yaşar Karadeniz olmak üzere herkesin deprem konusundaki samimiyetine inanıyorum." dedi.

"BU ZİHNİYETİN DEĞİŞMESİ LAZIM"

Turgutlu’da yapılan evlerin son senelerde çok sağlam olduğunu söyleyen Başkan Akın, "Biz depremi yaşamamış olsaydık, bir imar affı daha çıkmıştı. Bu zihniyetin vakit kaybetmeden değişmesi lazım. En büyük problem çürük imar kanunu ve bu zihniyettir. Depremde siyaset yapılmaz, iş birliği yapılır. Doğru yapılan her işe maddi ve manevi destek vermemiz gerekiyor. Son 4 yılda Turgutlu'da çok sağlam binanlar yaptırıyoruz. " açıklamasında bulundu.

"4 YILLIK SÜREÇTE BİZLERİ KİNDAR YAPTILAR"

6’lı masanın uyum halinde çalıştığını ifade ede Başkan Akın, "Ben normalde çok sevecen bir insanım ama 4 yıllık süreçte bizleri kindar yaptılar. Beni bir yerlere getirirlerse, hesap görmenin peşinde olabilirim. Bu ülkenin huzura ihtiyacı var, kavgaya ihtiyacı yok. Olması gereken Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'dur. 6'lı masadaki uyumun çok güzel olduğunu düşünüyorum. Millet İttifakı'nın seçimi kazanma zorunluluğu var. Turgutlu Belediyesi'ni batık bir halde aldım ama şu an kredisi en yüksek belediyelerden biri haline getirdim." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE

banner95

banner94