SANAYİ ESNAFI MAĞDUR!

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bulunan Küçük Sanayi Sitesi’nde yaklaşık 3 ay önce elektrik hatlarının yeraltına çekilmesi için yapılan çalışma sonucunda yolların düzeltilmemesi esnafı mağdur etti.

SANAYİ ESNAFI MAĞDUR!
banner87

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bağlı 75. Yıl Mahallesi’nde bulunan Küçük Sanayi Sitesi’nde Bahri Sarıtepe Caddesi 5313 Sokak’ta yaklaşık 3 ay önce yapılan elektrik hatlarının yer altına çekme çalışması sonrası yolların düzeltilmemesi esnafı mağdur etti. Çalışmalar sonrasında kırık dökük bırakılan yolun onarılması için yaptıkları başvurularda önce kimsenin sorumluluk almadığını söyleyen esnaflar, aylarca ‘bu yolun sorumluluğunun kimin üzerinde’ olduğunu öğrenmeye çalıştıklarını kaydetti. Aylar sonra ilçe belediyesinin sorumluluk aldığını belirten esnaflar, bunca zaman yolların kırık, toz ve çamur içinde olması nedeniyle müşteri kaybettiklerini ve işlerinde azalma olduğunu ifade ederek, bu zararın kimin, nasıl karşılayacağını sordu.   

“MÜŞTERİLERİMİZ TOZDAN VE ÇAMURDAN DOLAYI GELMEK İSTEMİYOR”

Küçük Sanayi Sitesinde 20 yıldır oto lastik üzerine esnaflık yapan Hakan Yılmaz, toz ve çamur yüzünden sıfır lastiklerin çıkma lastik gibi göründüğünü, bozuk yollar nedeniyle esnafların müşteri kaybettiğini belirtti.   Yılmaz, mağduriyetini şu sözlerle anlattı; “Elektrik kablolarımızın aşağı indirilmesi için yapılan çalışmalar sonrasında yollarımız bozuk şekilde bırakıldı. 2,5 aydır çok mağdur olduk. Kabloları aşağı indirmek için aşağı yukarı 1 ay uğraştılar 2,5 aydır da kazılan yerlerin kapatılmasını bekliyoruz. Tozdan, dumandan ve çamurdan dolayı çok mağduruz. Biz yeni lastik satıyoruz sattığımız lastikler tozdan ve pislikten çıkma lastik şekline geldi.  Kazılmadan önce zaten hiçbir bilgilendirme yapılmadı. Kazı yüzünden günlerce çalışmadığımız günler oldu. Müşteri bize arabasını getiriyor dükkanı yıkıyoruz, her taraf çamur içinde bu sefer aracı çamur içinde buradan gidiyor. Müşterimiz azaldı. Gelmek istemiyor artık. Yollarınız ne zaman bitecek, bitse de rahat rahat gelsek diye sitem etmeye başladılar. Mağduruz.”

“AYLARCA BURASI KİMİN SORUMLULUĞUNDA ÖĞRENEMEDİK”

Altyapı çalışmaları sonucunda yolun düzeltilmesi için başvuracak kurum bulmakta zorlandıklarını söyleyen Yılmaz, aylarca yolun tadilatı kimin sorumluluğunda olduğunu öğrenmeye çalıştıklarını kaydetti. Aylar sonra ise ilçe belediyesinin sorumluluk üstlendiğini kaydeden Yılmaz, bunca zaman yaşanan mağduriyetin nasıl karşılanacağını sordu. Yılmaz, “Belediyeye, sanayi odamıza defalarca söylememize rağmen çok geç gelen bir hizmet oldu. İlçe belediyesi mi kazıyı yapan firmamı bundan sorumlu 2,5 buçuk ay sadece bunu öğrenmeye çalıştık. Sonunda ilçe belediyesi sorumluluk aldı. Burada daha yeni çalışmalara başladı. Bunca zamanki zararımız ne olacak bilmiyoruz” diye konuştu.

“KAZDILAR, GİTTİLER BİR DAHA DA GELMEDİLER”

Küçük Sanayi Esnafı Erdem İlbey de ekmek teknesi olan dükkanının toz ve toprak içinde kaldığını söyleyerek; “Dükkanlarımız toz, toprak içinde. Yaklaşık 3 aydır mağduruz. Aylardır bunlarla uğraşıyoruz. Kazdılar, gittiler bir daha da gelmediler. Müşterimiz bize gelip giderken bu yol araçlara hasar verdi. Mağduruz” diye konuştu.

“AKCİĞER HASTALIĞINA YAKALANACAĞIZ” 

Küçük Sanayi Esnafı Hamit Aralı da toz nedeniyle hasta olacak duruma geldiklerini belirterek; “2 aydır rezillik çekiyoruz. Aylardır toz yutuyoruz. Akciğer hastalığına yakalandıracaklar bizi. Belediyelerin ikisini de göreve çağırıyoruz. Yani kazancımız hastane masraflarını karşılamayacak. Lağım patlak, kanalizasyonlar kırık, toz, toprak… Gelsinler halimizi görsünler” dedi.

“MASALARIMIZI BEZLERLE SİLMEKTEN YILDIK” 

Lokanta Esnafı Hüseyin Çalışkan da toz nedeniyle sürekli masa silmek zorunda kaldıklarını söyleyerek; “Yollarımız çok düzgündü ancak 3 aydan beri bizi çok mağdur etti. Yolu kazıp, gittiler. Her taraf toz, toprak içinde. Biz burada yemek işi yapıyoruz. Esnaf lokantasıyız.  Masalarımızı bezlerle silmekten yıldık. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Müşteri tozdan gelemez oldu bize. Yeter artık” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94